Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1638 posts, 467798 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 117
 
 

📖 Pagination options
Re: CENTURA BUCURESTI mindmasster

Da chiar sunt foarte mari  si vorba lui subway : HIDOASE

 


Re: CENTURA BUCURESTI gabriels

Nu are cine sa le admire acolo.Poaste "pestii" din apa sau "ciorile" din zona.

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: CENTURA BUCURESTI plouis

desupra giratoriului vin tot prefabricate din beton sau ceva metalic?  mi se paer deschiderea mare.

 


Re: CENTURA BUCURESTI subway guru

@gabriels:
Totusi un pod trebuie sa arate si 'estetic' nu doar sa fie 'butucanos & rezistent', doar nu degeaba constructiile astea se numesc 'lucrari de arta'. Podisca asta arata ca acum o suta de ani, din epoca pre-industriala...
Dar e drept ca mai 'urat' ca podul de la Mioritza nu 'se exista'!!!
E si greu de depasit...

 


Re: CENTURA BUCURESTI shoppy

Dupa forma pilelor deja construite o sa fie aceleasi grinzi de beton tensionat deasupra giratoriului.
Ar fi frumos sa vedem si noi pe site-ul PMB caietele de sarcini, proiectele din concurs si criteriile de desemnare a castigatorului ca doar e licitaite publica la aceste lucrari, altfel discutam degeaba, oricum sunt toate atribuite dupa datorii politice...

Miorita e al MT nu al PMB si e proiectul clasic al celor de la Arcada, care fac acelasi pod prin toata tara, iar la cf altfel sta treaba, podul ala, impreuna cu Herastrau de alaturi, e pe un coridor de 200km/h(teoretic), ca sa nu mai zicem ca un Uaai de 20 de osii cu transformatorul pe el are 400t...

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: CENTURA BUCURESTI plouis

site-ul primariei e jalnic. au un forum pe care nu raspunde nimeni. si ala upgradat ca pana acu cateva luni era ceva la nivelul anilor 1990  :mrgreen:  e o jena ce se face acolo. drOetker vad ca s-a dus sa se inscrie iar in psd. probabil ca ii tine pe cativa bosorogi fosti softisti la ici sa-i updateze paginile cu notepadu.

 


Re: CENTURA BUCURESTI subway guru

@shoppy:
Despre Mioritza, nu dragul meu, nu e deloc asa, crede-ma ca sunt de meserie...si stiu foarte bine si cat e sarcina pe osie si toate cele la un pod cf.
E un prapadit de proiect prafuit, scos de la sertar, bun de aplicat poate in triaj sau in port la Constanta, nu pe principala poarta de intrare in Capitala Romaniei...mai mare rusinea...dar lenea e intotdeauna 'coana mare'...
Era mai 'estetic' al vechi...asta nou e doar o 'jale'...

 


Re: CENTURA BUCURESTI florin

Centura e făcută de MT, așa că nu mai căutați detalii pe site-ul PMB.  :D€

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: CENTURA BUCURESTI plouis

la pod la chitila lucreaza aktor

 


Re: CENTURA BUCURESTI shoppy

Pai da, asta am si zis, sunt mici variatiunii cu aceleasi piese pe care le fac peste tot, parca am mai vazut unu intre Craiova si Filiasi, Herastrau lafel, cel de pe Valea Oltului langa Carligul Mic lafel...
Al vechi implinea maine-poimaine 100 de ani iar trotuarul de pe dedesubt era de toata jena, nu cred ca era mai lat de 1m, si ala era nedemn de o intrare in capitala, asta cel putin are deschiderea mai mare si e mai luminos pe dedesubt.

 


Re: CENTURA BUCURESTI elloyy

gabriels wrote:
La Mogosoaia nu va fi pod peste  Buc-Targoviste ci peste Centura.

hopa!
e prima data cand aud/vad asa ceva. e pe surse? ai un link la proiect ceva? parere personala? please do tell

 


Re: CENTURA BUCURESTI gabriels

hopa!
e prima data cand aud/vad asa ceva. e pe surse? ai un link la proiect ceva? parere personala? please do tell

Nimic sigur.Doar ce am auzit de la altii.Stiu sigur ca au fost probleme cu exproprierile,e posibil  sa se fi schimbat planul.

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

Mai exista cateva pasaje in constructie peste Centura:Tunari,Stefanesti,de ce nu?-si DN1A peste Centura-cand s-o face...
Ce "vad"eu este ca,constructia pasajelor inainteaza rapid,fapt care contrazice ultimii 20 de ani!Eu cred ca prin mai,2011 vor fi gata toate,cel putin acolo unde s-au apucat sa construiasca/sa largeasca.Mai repede,nu va permite vremea.Dar tot e bine.Cum ramane cu Centura-Sud?!La anu'?
E adevarat ca dr.Oetker :oops:  a trecut din nou la psd?!

 


Re: CENTURA BUCURESTI DarkJohn

Goldmund wrote:
Cum ramane cu Centura-Sud?!La anu'?

Au fost atribuite contractele la sfirsitul lui septembrie. Sint ~32 km impartiti in 3 sectoare (probabil dupa modelul centurii de nord).

Ceea ce contrazice ultimii 20 de ani cred ca tine de focusarea resurselor; alocarile bugetare nu par sa fie diferite mult (raportate la nivelul bugetului, desigur).

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 117
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2328 forum members have written 424706 posts in 5285 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use