Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi Ilfov

 

Topic: Filme cu vehicule de transport in comun

222 posts, 97526 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16
 
 

📖 Pagination options


Re: Filme cu vehicule de transport in comun 1689

Interesant in videoul din ‘80 ca unele IK-4 aveau scris numarul de parc de mina frontal, pe banda alba de sub parbeiz (se vede la 383 si la 254 - surprins la Universitate pe linia R1, devenita ulterior 300).

Teoretic, aveau cam 2 ani de exploatare si deja se vedeau urmele...

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun rosetti61

Bucuresti 1978 ole S. Nevenius



 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun andrei11

^^^^^^
:twisted:
4-16-2020 9-39-15 PM.jpg (30 KB; downloaded 3573 times)

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun 1689

Lipsesre un punct intre youtu si be. Copiati link-ul, adaugati punctul si merge

https://m.youtube.com/watch?feature=you ... Kd4soqOhzw

E fascinanta densitatea de vehicule de transport in comun din Bucuresti la vremea aceea.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun cris_m

Rezolvat! Acum se poate vedea direct pe forum.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun misterr

Totuși, se pare că este o problemă cu sunetul. Există un stream AAC, dar nu conține nimic.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun cris_m

Cred ca e fara sunet videoul...

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun bogdan71

Un filmulet despre Calea Vacaresti, realizat in anii 70. In prima parte, apar mijloace in circulatie la acea vreme (tramvaie, troleibuze TV2, autobuze Leyland, Skoda, IK4).
https://www.youtube.com/watch?v=51Z9yv7u4HI

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun 1689

Fantastic ! Multumiri pentru ca ati gasit acest film - contine o multime de imagini unicat.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun 1689

Sint impresionat ca acest film a scapat timpului, dat fiind ca Ansamblul Vacaresti a fost una din tintele regimului comunist in anii ‘80.
Pentru cei ce nu stiu, Sergiu Nicolaescu a primit aprobarea sa filmeze scene din lupta pentru unul din filmele sale la mijlocul anilor ‘80, ducind la degradarea si mai accentuata a bisericii (deja afectata de cutremurul din ‘77). Zile in sir au rasunat explozii si - zvonurile vremii spun - chiar s-a tras cu tunul in frontonul bisericii.

La putin timp dupa asta, intregul areal a fost demolat iar prin ‘87-‘88 a ineput lucrarea megalomanica de excavare a intregii coame a dealului Vacaresti (axa estica) pentru a face loc viitorului complex al sindicatelor.

Asa cum cred ca am mai spus, pe fundatia acelei monstruozitati astazi se gaseste Sun Plaza.

Din intregul ansamblu, cred ca singurul lucru care a supravietuit sint scarile de la intrarea dinspre Calea Vacaresti, care astazi duc spre talciocul Aleea Castanilor.

O ironie a istoriei.
8A8EF042-3947-4072-B081-DBEF45536927.jpeg (152.87 KB; downloaded 3117 times)

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun ByOnu

Asta am remarcat si eu. Cat accent se pune pe istoria locului si pe restaurarea manastirii in reportaj.

Mare pacat... demolata fara rost...

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun shoppy

Unde sunt treptele acestea?, poti sa pui un link de Google Street View?

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului în comun din București şi Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2311 forum members have written 423635 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use