Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Achiziții de tramvaie noi de 27-36m în perioada 2017-2022

1658 posts, 414198 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 100 101 102 103 104 105 106  ... 119
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 PTMZ

Par să aibă lacune grave în informare (de exemplu, licitația ARF e pentru 40+40 de rame regionale, iar CNSC și CAB și Tribunalul București au dat decizii cam defavorabile arădenilor, deci nu i-au obligat pe cei de la A.R.F. să semneze cu Blidar). Așa că aceste "surse" nu par de încredere.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 Stefan28

Nu știu, rămâne de văzut. Mult nu o mai pot lungi oricum...

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 Tom

Presupun că dacă blidarul dorește renegocierea, înseamnă că prețurile îi sunt nefavorabile. Deci nu doar că este favorizat prin faptul că se continuă o achiziție pentru care primăria n'are bani (pentru că nu poate justifica faptul că are pentru una, dar nu și pentru cealaltă), există câte un câștigător la fiecare licitație, la cealaltă nu a cerut nimeni renegocierea prețurilor (evident, în favoarea producătorului) și totuși, primăria are bani să-i dea blidarului cât cere, luând probabil (speră el și/sau Nicușor) din anularea celeilalte.
În asemenea caricatură de achiziții, în care se vede foamea și disperarea unora de a trage în partea lor ceea ce predecesorii au încercat să tragă ei în partea lor, nu pot spune decât că în 16 luni și mai bine de când Kâtzu bântuie prin guverne, ce "a anunțat el pe 10 Martie" este un motiv de mare apreciere din partea mea pentru el, în premieră absolută. Cum spunea ăla rău din Total Recal: "Just about the 'damn time".
Linia 43 wrote:
...aproape ma simt si eu vinovat ,am folosit pana de curand un telefon Huawei  ... in cardasie cu Partidul Comunist Chinez am spionat pentru China.
Ma iertati  dar ,parca s-a trezit Stalin. Aceleasi mizerii propagandistice,de data asta made in USA .Au si astia idiotii lor utili.
Bravo, join the club. Din același motiv probabil cei de la VFU sunt denigrați că vin cu o companie rusească. În același ton, poate îmi găsesc vreo rudă evreu (un vecin am avut care și-a pierdut familia la Auschwitz) și din aceleași motive nu-mi va place blidarul că vine cu o firmă germană (cîh, naziștii, nu?)
Totuși, ca o constatare, de 20-30 de ani folosesc cu regularitate sau mă pot baza următoarele obiecte: ceas deșteptător (vreo 3 bucăți folosite aproape zilnic, evident nu doar de mine), calculator de masă ("științific") și am făcut și facultatea cu el, adică l-am butonat serios, casetofon stereo model 1980 (bine, recunosc, ăsta e de muzeu, dar 100% funcțional), 1-2 hard-diskuri (și acestea sunt de muzeu, 40G, zgomotoase, dar 100% funcționale), videocasetofon (tot istoric, dar funcțional, dar cu utilitate  de ceas de masă), cameră video (istorică și ea și de data asta cu ceva probleme de funcționare) și n'o mai lungesc, toate acestea având un singur element comun: MADE IN JAPAN. Și să nu uit mașina de cusut marca Privileg, MADE IN GERMANY. Odată cu inscripțiile astea au dispărut și noțiuni precum calitate, durabilitate.
Scuzați-mă, vă rog, mărturisesc, sûnt agent german și japonez. Acum 75 de ani era o crimă, îmi dădeați cu bomba atomică în cap, acum îmi dau cu virus din Yarasa çorbası si eu trebuie să-i iau în brațe și să-i pup, ca să nu se simtă discriminați că le dau cu ciorba'n cap.
Edit, ca să nu continui off-topic în alt mesaj: Telefonul meu Nokia 6230 e MADE IN FINLAND.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 subway guru

Cine semneaza suporta consecintele

 


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 Stefan28

Adică? Contractul de finanțare prevedere modernizarea liniilor 40 și 55 până în 2023.
Apoi vor urma și restul liniilor, și scăpăm încet-încet de OR...

 


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 subway guru

Adica isi asuma responsabilitatile...

 


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 Costin

Tom wrote:
o achiziție pentru care primăria n'are bani (pentru că nu poate justifica faptul că are pentru una, dar nu și pentru cealaltă)


Asta (de 36m) e pe fonduri europene.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 PTMZ

Cu mențiunea că doar 80% e finanțată din fonduri europene (aproximativ 176,4 milioane euro). Restul vine de la primărie:
Valoarea investiției este de aproximativ 220 milioane euro, din care s-a solicitat asistență financiară nerambursabilă de aproximativ 176,4 milioane Euro.

https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?TopicId=3904&PageNum=4

 


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 Andrei98

Iar diferența de după renegociere va fi tot din bugetul primăriei, corect?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 Utilizator anonim

Pai fondurile UE sunt fixe. Restul dam noi.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 gexge

Utilizator anonim wrote:
Se semneaza. :bere:

Când?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 Utilizator anonim

Tramvaiele vor fi echipate Siemens. Doar aerul conditionat e de la CRRC.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 punmeister

Si boghiul ramane tot la nivel de 2005?

 


Go to page:  1  ... 100 101 102 103 104 105 106  ... 119
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2341 forum members have written 426226 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use