Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Bucur LF - prototipul #401

537 posts, 12936 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 39
 
 

📖 Pagination options
  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Bucur LF #401 - Primul tramvai LF produs de URAC Dr2005

V3A-uri nu mai există din 2006, iar V2A-uri din primăvară. Mai există un V2A-2S (#4042, va fi păstrat) și muulte V3A-93 (produse între 1994 și 2006), V3A-93M de Faur (produse între 1995 și 2004), V3A-93M de Electroputere (1998-2000), V3A-H (1996-1998), V3A-93-CH-PPC (produse între 2006 și 2010), V3A-2S-93 (produse între 2006 și 2010).

 


Re: Bucur LF #401 - Primul tramvai LF produs de URAC 3mil

GAC wrote:
Totusi, eu nu inteleg o treaba, tramvaiele astea V3A CH PPC, sunt tramvaie noi, cu sasiu, piese noi, sau sunt V3A-uri 93 reciclate ( se pastreaza sasiul, boghiurile, instalatiile, motorul si se modifica sectiunea B pt low floor, se pune chopperul si se schimba caroseria). Nu am inteles.

Eu am impresia ca in cazul vagoanelor #204 si #076 a fost o ,,reciclare", sasiul fiind pastrat, modificandu-se decat sectiunea B, si extremitatile vagonului. De la acest stadiu incolo totul cred ca este nou.

Nu stiu in cazul primelor vagoane din serie (#306, #224, #172 si care mai provin din modernizarea vechilor V3A) daca s-a procedat la fel ca la viitoarele CA-PPC, sau constructia a fost 100% noua.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Bucur LF #401 - Primul tramvai LF produs de URAC Dr2005

CH-PPC e una, CA e alta. CH-PPC-urile au fost construite de la zero.
La CA-PPC doar s-au modificat vagoanele vechi (#204 şi #076). Dpdv mecanic, doar s-au montat extremităţi de fibră de sticlă, s-a modificat şasiul secţiunii C, s-a înlocuit podeaua şi s-a înlocuit tabla de pe caroserie, dar doar unde era necesar.

 


  • GAC
  • Posted:
  •  

Re: Bucur LF #401 - Primul tramvai LF produs de URAC GAC

Conform statisticii RATB, in 2009, s-au realizat 13 V3A CH PPC. Oare cate s-au realizat in 2010.
Acum, daca aceste CH PPC-uri sunt facute de la zero, si sunt bunicele, oare de ce s-a dorit si Bucur LF. E ciudat. Daca deja ai ceva bun, la care ai si o nanumita productivitate, ce rost are sa duci razboi pe 2 fronturi, dar inconsecventa asta e caracteristica intregului spatiu mioritic.

 


Re: Bucur LF #401 - Primul tramvai LF produs de URAC Costin

CH PPC si CA PPC sunt vagoane care le inlocuiesc pe unele vechi, fie ca sunt doar reparatii (CA) sau constructii de la zero (CH). Bucur LF nu inlocuieste vagoane existente, deci e, momentan, singurul proiect de crestere a parcului de tramvaie. Sunt proiecte diferite cu scopuri diferite. CH/CA-PPC e un proiect de intinerire a parcului, Bucur LF e un proiect de marire a lui.

 


Re: Bucur LF #401 - Primul tramvai LF produs de URAC Dominatrix

GAC wrote:
Conform statisticii RATB, in 2009, s-au realizat 13 V3A CH PPC. Oare cate s-au realizat in 2010.
Statisticile alea nu sunt 100% corecte. La sfarsitul anului 2009, existau in parc 43 de CH-PPC'uri, nu 44 cum apare in statistici. Ultimele 3 (pana la un total de 46) au fost predate la Dudesti anul acesta. La un moment dat era vorba continuarea productiei, prin modificarea celor mai vechi vagoane V3A-93 existente in CH-PPC. S-a renuntat la idee, si s-a optat pentru modificarea lor in CA. Si bine s-a facut, fiindca tehnologia CC, chiar si cu variator de tensiune e cam depasita.

Si ca sa lamurim problema "modernizarilor" vs. constructii noi: tot ce a iesit din URAC in materie de V3A, incepand din 1993 si pana acum, in total 302 vagoane, au fost constructii noi, de la zero. Din vechile vagoane s-a reciclat doar numarul. Restul pana la totalul de 369 de vagoane au fost fabricate fie la Faur, fie la Electroputere. Termenul de "modernizare" e eufemistic. Aproximativ la fel au stat lucrurile si cu cele 11 vagoane V2S-T/V2A-T, care au pastrat numai boghiurile motoare de la vagoanele Tatra pe care le-au inlocuit.
Adevaratele modernizari vor fi vagoanele din seria CA, asa cum au zis si antevorbitorii mei.

 


Re: Bucur LF #401 - Primul tramvai LF produs de URAC ionescu63

Am vazut din poze cum se modifica structura tramvaielor CA. Sper se se realizeze si o protectie anticoroziva adecvata,
altfel nu vad cu ochi buni cum o sa reziste structura aia, care are destui ani de exploatare.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Bucur LF #401 - Primul tramvai LF produs de URAC Utilizator anonim

Cand vor iesi urmatoarele din serie vagonul 401 va avea parte de o revopsire in schema noua.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Bucur LF #401 - Primul tramvai LF produs de URAC Utilizator anonim

Pana cand ies urmatoarele 4 si se muta pe Pasajul Basarab tot de la Dudesti sau de la Militari.

 


Re: Bucur LF #401 - Primul tramvai LF produs de URAC argos

Spunea cineva anterior ca URAC-ul nu ar avea capacitatea necesara producerii de tramvaie in ritm sustinut.
Stirea din link ( http://www.zf.ro/companii/tramvaiele-di ... tb-7811330  ) mi se pare un prim mare pas.  
Marian poate stie mai multe despre asta.

Am postat aici, deoarece mi s-a parut cel mai potrivit loc.

 


Re: Bucur LF #401 - Primul tramvai LF produs de URAC Costin

anitzei wrote:
Spunea cineva anterior ca URAC-ul nu ar avea capacitatea necesara producerii de tramvaie in ritm sustinut.
Stirea din link ( http://www.zf.ro/companii/tramvaiele-di ... tb-7811330  ) mi se pare un prim mare pas.  
Marian poate stie mai multe despre asta.

Am postat aici, deoarece mi s-a parut cel mai potrivit loc.

Daca ai postat aici, atunci sa vorbim relativ la Bucur LF :)
Cateva aspecte importante:
-In articol e vorba de caroserii, nu de tramvaie. Ritmul de lucru al URACului este incetinit foarte mult de diverse licitatii pentru componente electronice/de actionare, care in cazul Imperio nu sunt necesare. Se subintelege ca austriecii vor echipa caroseriile made in URAC la ei acasa, echipamentele ce vor fi puse pe caroserii fiind o problema care nu priveste URACul.
-Chiar si fiind vorba numai de caroserii, pentru proiectul Imperio URACul va avea nevoie de o minima retehnologizare (aduceti'va aminte de discutiile cu formele rotunjite complexe din tabla/fibra de sticla ce nu pot fi produse in URAC, dar care vor trebui produse pentru Imperio).
-Fiind un proiect "pentru export", proiectul Imperio nu va afecta nici in bine, nici in rau proiectul BucurLF, din mai multe motive. In primul rand, Imperio si Bucur LF nu pot fi realizate in aceeasi sectie, ca s'ar incurca reciproc. Si in al doilea rand, proiectul BucurLF va astepta in continuare dupa cate o licitatie separata pentru becuri, neoane, fire, butoane etc etc, asta ca sa nu zic de invertoare, surse si alte componente mari.

Deci.. e cam greu sa fie comparate proiectele, nu se ajuta unul pe altul, nu se incurca unul pe altul. Doar sunt vecini de "incinta", atat  :P

 


Re: Bucur LF #401 - Primul tramvai LF produs de URAC shoppy

Se poate ca Urac sa obtina profit si cu acel profit sa se retehnologizeze sectiile unde se lucreaza pentru Ratb.

 


Re: Bucur LF #401 - Primul tramvai LF produs de URAC ionescu63

Desi este off-topic nu pot sa nu ma abtin sa intreb: Impero nu trebuia sa se faca la Arad?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Bucur LF #401 - Primul tramvai LF produs de URAC Utilizator anonim

Imperio se poate face oriunde, practic e constructie sub licenta.
Oricum Imperio = Combino cu design schimbat.

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 39
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2312 forum members have written 423410 posts in 5273 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use