Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul local din București (partea a II a)

445 posts, 73670 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 32
 
 

📖 Pagination options
Re: Știri despre transportul local din București Bogdan Ciorascu

V2A wrote here:
Temporar, liniile 14, 55 și 133 vor funcționa pe trasee modificate

Linia de autobuz 133 va funcţiona pe un traseu modificat pe ambele sensuri, de la intersecţia Str. Traian/Calea Călăraşi, pe Calea Călăraşi, Piaţa Hurmuzachi, Şos. Mihai Bravu, Bd. Pache Protopopescu, Str. Traian, apoi pe traseul de bază, astfel:

Pe sensul spre „Bd. Tineretului”: terminal „Gara Basarab”, Bd. Dinicu Golescu, Piaţa Gării de Nord, Calea Griviţei, Bd. Dacia, Str. Traian, Piaţa Foişorul de Foc, Bd. Pache Protopopescu, Şos. Mihai Bravu, Calea Călăraşi, Str. Traian, Str. Nerva Traian, Calea Văcăreşti, Şos. Mihai Bravu, „Bd. Tineretului”;

Pe sensul spre „Gara Basarab”:  Bd. Tineretului, Calea Văcăreşti, Str. Nerva Traian, Str. Traian, Calea Călăraşi, Piaţa Muncii, Şos. Mihai Bravu, Bd. Pache Protopopescu, Piaţa Foişorul De Foc, Str. Traian, Bd. Dacia, Piaţa Romană, Bd. Dacia, Str. Mircea Vulcănescu, Bd. Dinicu Golescu, „Gara Basarab”.

https://www.stbsa.ro/comunicat1?nrcom=1950


Ce au plimbat 133 asta deviat.
Oare nu puteau de la Delea Veche sa il bage pe traseul lui 70/79?  :mrgreen:

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) alexandru_minciu91

Exista vreun coleg care a reușit să captureze weekend-ul asta troleibuzele liniei 86 la capătul de la Străulești? In special turele de la Vatra Luminoasă cu Irisbus.

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) sorin.niculescu_

A reușit cineva să captureze liniile 700, 701, 702 și 703 în traseu? Eu am circulat ieri pe linia 700 de la Regele Mihai I și înapoi. A fost o experiență interesantă. În total, călătoria a durat 1h40 min., dar asta pentru că ocolește destul de mult. Cu toate astea, autobuzul a mers foarte rapid, fără să întâmpine blocaje în trafic.
P.S.: 700-le circulă pe Pasajul Doamna Ghica 😍

 


Re: Știri despre transportul local din București joker

Bogdan Ciorascu wrote here:
Temporar, liniile 14, 55 și 133 vor funcționa pe trasee modificate


Ce au plimbat 133 asta deviat.
Oare nu puteau de la Delea Veche sa il bage pe traseul lui 70/79?  :mrgreen


In mare parte asta s-a intamplat ieri ,lucrarea nu s-a terminat la ora 12:00 asa ca autobuzele au fost deviate la schimbul 2  in felul urmator : Foisorul de Foc - Bd. Pache Protopescu - Scoala Iancului - Piata Iancului - Soseaua Mihai Bravu - Piata Muncii iar de aici initial unii au luat-o pe Calea Calarasi - Delea Noua - Bd Decebal - Piata Alba Iulia - Calea Dudesti - Bd Octavian Goga de unde au intrat pe traseul de baza(dupa ce au facut stanga in intersectia cu Bd. Unirii) , pe seara a fost la fel traseul doar ca de la Muncii multi au intrat direct pe Bd Decebal fara a mai ocoli pe Calea Calarasi - Delea Noua, a fost un haos total pt soferi dar si pentru calatori care unii au fost recalcitranti.

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) Gabi23

Lucrarea care ține închisă circulația tramvaielor pe Calea Giulești, este posibil să fie de durată. Circulația este restricținată la intersecția Calea Giulești x Str. Nicolae Oncescu, fiind dezafectat sensul de mers Giulești - Orhideelor. Din păcate STB din nou și-a bătut joc de informarea călătorilor. În primul rând autobuzele repartizate pe linia 644 aveau afișaje eronate / nefuncționale. 4996 și 4999 de la Autobaza Militari care afișau traseul: Gara Basarab - Vasile Pârvan. 6526 și 6555 de la Autobaza Floreasca aveau niște caricaturi A4 în parbriz scrise în bătaie de joc. Cel puțin 3 zile n-au fost în stare să se organizeze  :headbash: . La tramvaie avem exemplul negativ 4008 de la Depoul Bucureștii Noi care defila pe la Gara de Nord cu traseul: 11 - Romprim - Cartier 16 Februarie, total anapoda, foarte sugestiv pentru un călător sosit cu trenul la București  :popa: . În schimb la Depoul Victoria s-a putut actualiza afiajele la vagoanele liniei, 353 afișa corect 11 - Zețarilor - Vasile Pârvan.
Și încă un aspect pozitiv, ar fi că totuși de la STB, au pus în stații hărțile trasmise de la TPBI, călătorii consultându-le...
4999 - 644 - 23.09.2023.jpg (285.21 KB; downloaded 2728 times)
6555 - 644 - 23.09.2023.jpg (307.12 KB; downloaded 2728 times)
4008 - 11 - 23.09.2023.jpg (296.81 KB; downloaded 2728 times)
GARA BASARAB - 23.09.2023.jpg (306.01 KB; downloaded 2728 times)
CIMITIRUL CALVIN - 23.09.2023.jpg (372.13 KB; downloaded 2728 times)
GIULEȘTI X ONCESCU - 23.09.2023 (1).jpg (427.19 KB; downloaded 2728 times)
GIULEȘTI X ONCESCU - 23.09.2023 (2).jpg (533.86 KB; downloaded 2728 times)
GIULEȘTI X ONCESCU - 23.09.2023 (3).jpg (523.15 KB; downloaded 2728 times)
GIULEȘTI X ONCESCU - 23.09.2023 (4).jpg (427.43 KB; downloaded 2728 times)

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) virgil23

De azi, se pare că se pregătește extinderea lui 330 înspre strada Brățării, după ce acum o lună începuse amenajarea stațiilor. Curios de cănd se va da drumul, având în vedere ca firmele Otokarelor sunt deja updatate. Confuzia e acasă la ea, toată lumea se întreabă de ce 330 nu o ia acum pe Brățării și își continuă drumul spre Faur :headbash:

Otokar Kent C12 #6406 - Barajul Dunării.JPG (394.7 KB; downloaded 2417 times)

afisaj 6533 (2).JPG (244.55 KB; downloaded 2417 times)

afisaj 6533 (1).JPG (344.07 KB; downloaded 2417 times)

display interior 6406.JPG (268.71 KB; downloaded 2417 times)

 


Re: Știri despre transportul local din București Dragos31

alexandru_gr wrote here:
Liniile de autobuz 106 și 223 vor funcționa temporar pe trasee modificate, începând de joi, 05.10.2023. Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București-Ilfov (TPBI) a luat aceste măsuri din cauza unor lucrări edilitare executate pe Str. Apusului (la intersecția cu Str. Ghirlandei) și pe Splaiul Unirii.

Astfel, autobuzele liniei 106 vor circula, pe sensul spre terminalul „Lujerului”, de la intersecția Str. Ghirlandei/ Str. Apusului, pe Str. Apusului, Bd. Iuliu Maniu, Str. Dezrobirii, Bd. Uverturii, Str. Lujerului, Bd. Iuliu Maniu, stația „Lujerului‟. Sensul opus nu va fi modificat.
[...]

https://tpbi.ro/tpbi-liniile-106-si-223-modificate-temporar-pentru-executarea-unor-lucrari-edilitare/


O imagine din urma cu cateva ore cu unul din autobuze pe traseul modificat - virajul la stanga de pe Iuliu Maniu pe strada Dezrobirii (sens Lujerului).

4349 - Linia 106 - Bd. Iuliu Maniu/Strada Dezrobirii/Strada Moinesti - 05 Octombrie 2023



 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) sorin.niculescu_

Șoferul de pe #4675 din linia 432, sens Valea Cascadelor, făcuse viraj la dreapta la intrare în București în dimineața asta, în jur de 09:35, pe Str. Preciziei, însă a dat cu spatele și a reintrat pe Bd. Iuliu Maniu :))) Mi s-a părut „exclusiv” momentul, deoarece nu am văzut în viața mea un șofer care să o ia pe altă parte față de cum e traseul original, iar aici nu mă refer la devieri de moment sau mai știu eu ce.

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) nokia2110

Un  şofer de pe 137 a uitat să o facă la dreapta prin 2005? la Universitate şi a luat-o spre Unirii. Discuta cu cineva.  Abia după ce i-a atras atenţia un călător a făcut stânga şi a revenit pe traseul original. Caută Autobuzistul a uitat să o facă la dreapta.    :mrgreen:
Cineva de pe forumul cu subiectul cu Autobuzistul a zis că într-o zi la P-ţa Operei l-a întrebat un şofer de pe 601 dacă trebuie să continuie drum pe splai sau să o ia pe Bd. Mihail Kogălniceanu. "Sunt nou pe aici şi nu ştiu pe unde s-o iau".
Mai sunt şi vatmani care nu se uită la macaz    :roll:

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) ByOnu

Eu am prins acum cativa ani un 605 spre Baneasa care la Paleologu a mers inainte, iar calatorii i-au atras atentia in fata Hanului Solacolu. A facut o stanga foarte chinuita pe Str. Pictor Stefan Luchian.

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) cosmindaniel

Am prins și eu în iulie pe 442 către Therme o fază de genul. Șoferul a uitat să facă dreapta pe Calea București către Therme, dar a luat-o pe prima strada și a ajuns într-un final după ce a stat 2 minute pe marginea DN-ului să analizele o posibilă nouă rută

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) WT_fan06

Eu eram în 105 la Basarab (mergând spre Grozăvești) când șoferul a făcut stânga un pic prea devreme, intrând pe linia de tramvai. Și-a dat seama și a dat cu spatele, după care s-a încadrat corect. Asta a fost în primele zile cu hibride pe 105.

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) sorin.niculescu_

Se circulă extrem de încet pe traseul pe care linia 368 a revenit… sunt foarte multe mașini parcate prost, care îngreunează circulația pe străduțele pe unde circulă autobuzul. Unde credeți că ar trebui să fac o sesizare în legătură cu asta? PS1?

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) ByOnu

PS1, PLS1, Brigada Rutiera, TPBI, etc.

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 32
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2301 forum members have written 422632 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use