Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Complex Comercial Titan - Dristor - Vitan - Mărășești (linia 27)

201 posts, 91477 views
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15
 
 

📖 Pagination options
Re: RATB Titan - Dristor - Vitan - Marasesti (linia 27) georgica2704

Da, era 27 Complex Ratb Titan - Piața Titan. In general cu V2A.

 


Re: RATB Titan - Dristor - Vitan - Marasesti (linia 27) PaulIP

Aici apare alta problema. In pozele din perioada 2005-2007, pe plăcuțele/afisajele liniei 27 era trecut ca terminus "Vacaresti-Serban Voda". Odata ajuns tramvaiul la intersecția C. Ressu/Mihai Bravu, facea un ocol mare pe Vacaresti-Oltenitei-Serban Voda-Nerva Traian-Dudesti si apoi traseul de ducere?
Cand a fost astfel prelungit 27 de la scurtul traseu RATB Titan - Piata Titan?
Conform Metrorex, ramura NG2 - A. Saligny a fost inaugurata in noiembrie 2008, deci lucrarile e posibil sa fi început cam cu un an sau doi inainte. Gresesc? Teoretic, daca linia de tramvai a fost afectată pe perioada acelor lucrari, folosirea buclei (poate chiar exclusiv) dinspre RATB Titan ar fi fost justificată.

 


Re: RATB Titan - Dristor - Vitan - Marasesti (linia 27) andrei11

Din ce știu eu linia de tramvai a fost afectată.

 


Re: RATB Titan - Dristor - Vitan - Marasesti (linia 27) Axel

O perioada a fost linia pendula 38 ( RATB Titan - Piata Titan ) cu EP-uri iar linia 15 era deviata pe Liviu Rebreanu , mai era si linia 30 cu siameze '' Fizicienilor - Piata Unirii '' ... nu-mi aduc aminte cand a devenit 38 ,27 pe traseul pendula... :roll: din anul 2005 oficial 27 circula pe traseul de baza din ziua de astazi. Ultima oara cand am vazut tramvai intorcand in bucla a fost intr-o dimineata de weekend din primavara anului 2014 din cauza unui accident petrecut in zona Stirom... 40 a intors la Faur iar 23 si 27 la Piata Titan... dupa realizarea trotuarului roz a lui Negoita nu am mai vazut tramvai sa intoarca acolo dar macazele buclei sunt verificate frecvent de Sectia Linii...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: RATB Titan - Dristor - Vitan - Marasesti (linia 27) GPS

PaulIP wrote:
Aici apare alta problema. In pozele din perioada 2005-2007, pe plăcuțele/afisajele liniei 27 era trecut ca terminus "Vacaresti-Serban Voda". Odata ajuns tramvaiul la intersecția C. Ressu/Mihai Bravu, facea un ocol mare pe Vacaresti-Oltenitei-Serban Voda-Nerva Traian-Dudesti si apoi traseul de ducere?
Cand a fost astfel prelungit 27 de la scurtul traseu RATB Titan - Piata Titan?
Conform Metrorex, ramura NG2 - A. Saligny a fost inaugurata in noiembrie 2008, deci lucrarile e posibil sa fi început cam cu un an sau doi inainte. Gresesc? Teoretic, daca linia de tramvai a fost afectată pe perioada acelor lucrari, folosirea buclei (poate chiar exclusiv) dinspre RATB Titan ar fi fost justificată.


Acel traseu avea legatură cu lucrările de la Pasajul Mărășești, iar linia 27 circula pe Mihai Bravu - Văcărești - Șoseaua Olteniței până la Șură Mare.

 


Re: RATB Titan - Dristor - Vitan - Marasesti (linia 27) cris_m

PaulIP wrote:
Conform Metrorex, ramura NG2 - A. Saligny a fost inaugurata in noiembrie 2008, deci lucrarile e posibil sa fi început cam cu un an sau doi inainte. Gresesc? Teoretic, daca linia de tramvai a fost afectată pe perioada acelor lucrari, folosirea buclei (poate chiar exclusiv) dinspre RATB Titan ar fi fost justificată.
Gresesti, lucrarea s-a inceput mult mai devreme, undeva prin 2004-2005 cam asa, eram mic cand vedeam "gropanul" pe jumatate din bulevard. Acoperirea ei nu mai tin minte cand a avut loc, probabil 2007. Daca vrei sa verifici exact, instaleaza Google Earth si seteaza harta la inceputul lui 2000. Se vad destul de clar lucrarile pe parcursul anilor.

 


Re: RATB Titan - Dristor - Vitan - Marasesti (linia 27) subway guru

Racordul ala de metrou a inceput in ‘89

 


Re: RATB Titan - Dristor - Vitan - Marasesti (linia 27) alexxd_31

A mai fost folosita cu siguranta cand au fost modernizate macazurile din intersectia bulevardelor Liviu Rebreanu si Camil Ressu, daca nu ma insel prin tomana lui 2013. Imi aduc aminte ca betoneau la greu in centrul intersectiei.

 


Re: RATB Titan - Dristor - Vitan - Marasesti (linia 27) cris_m

Astazi s-a lucrat pe tronsonul de la Piata Ramnicul Sarat pana la Complex Comercial Titan. Lucrarile au vizat inlocuirea primului stalp imediat dupa intersectia de la piata, inlocuirea unor longrine deteriorate, reparatii la firul de contact si vopsirea unor garduri in statii. Pe scurt reparatii usoare.
DSC_6244.jpg (1.15 MB; downloaded 2865 times)
DSC_6246.jpg (1.38 MB; downloaded 2866 times)
DSC_6250.jpg (1.46 MB; downloaded 2867 times)
DSC_6252.jpg (1.51 MB; downloaded 2866 times)
DSC_6253.jpg (1.63 MB; downloaded 2868 times)
DSC_6254.jpg (1.49 MB; downloaded 2869 times)
DSC_6255.jpg (1.3 MB; downloaded 2866 times)
DSC_6257.jpg (1.01 MB; downloaded 2865 times)

 


Re: RATB Titan - Dristor - Vitan - Marasesti (linia 27) cris_m

Din cauza acestor lucrari, liniile 19, 27 si 40 au intors la Faur, o decizie nu prea inteleapta, intrucat terminalul a fost extrem de aglomerat (5 linii intr-un terminal cu capacitate de 4 vagoane), turatia nefiind modificata in concordanta cu traseul scurtat. Evident s-a stationat in afara terminalului, in statie sau in mijlocul drumului sau, mai rau, s-au dat bucle de terminal pentru a face loc celorlalti. Bonus, am asistat la un patinaj de toata frumusetea cu un vagon al liniei 40 la intrarea in terminal, fiind foarte aproape sa blocheze bulevardul. In cele din urma a reusit sa intre in terminal, dar s-a lasat cu miros de incins. Pe scurt, haos. Sunt curios maine cum va fi, mai ales ca vor intoarce toate in zona Dristor-Vitan.
DSC_6264.jpg (1.35 MB; downloaded 2850 times)
DSC_6285.jpg (932.82 KB; downloaded 2854 times)
DSC_6289.jpg (1.16 MB; downloaded 2851 times)
DSC_6300.jpg (991.4 KB; downloaded 2849 times)
DSC_6309.jpg (1.09 MB; downloaded 2849 times)
DSC_6315.jpg (1.09 MB; downloaded 2851 times)
DSC_6328.jpg (1.19 MB; downloaded 2849 times)
DSC_6306.jpg (1008.27 KB; downloaded 2850 times)

 


Re: RATB Titan - Dristor - Vitan - Marasesti (linia 27) WT_fan06

Ce bună ar fi fost bucla de pe Str. Dristorului în astfel de momente...  :popa:

 


Re: RATB Titan - Dristor - Vitan - Marasesti (linia 27) cris_m

Ca sa care si mai mult aer sau cum?

 


Re: RATB Titan - Dristor - Vitan - Marasesti (linia 27) WT_fan06

:?: :?: :?:

Ca să îl întoarcă pe 27/orice altă linie acolo în loc să supra-aglomereze capătul de la Faur, mă gândesc...

 


Re: RATB Titan - Dristor - Vitan - Marasesti (linia 27) georgica2704

Cred ca este prima oara cand se executa lucrari in zona si nici o linie de tramvai nu a intors la Piata Titan. Adica un 27 Unirii- Titan

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2312 forum members have written 423413 posts in 5273 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use