Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Parcare subterana - Bd. Decebal (finalizată în 2021)

272 posts, 101237 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 20
 
 

📖 Pagination options
Re: Parcare subterana - Bd. Decebal Puss in Boots

chevic wrote:
Aici te contrazic, la o azvarlitura de bat pe Calarasi, s-a refacut trotuarul de Nord intre Piata Muncii si Delea. E perfect, o placere sa megi pe acolo. E adevarat, cu piscoturi, care fiind mai groase au stabilitate mai mare.

Acum poate da. Daca tin 1 an asa inseamna ca e o lucrare unica.

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal chevic

Nu cred ca nu exista cineva capabil sa paveze ca lumea. Cred ca e de la economie. Placile astea de pe Decebal, la fel ca cele de la Unirea, sau cele din fata fostului magazin Eva au nevoie nu de o sapa sfintita ci de adeziv pentru ca sunt prea subtiri pentru a rezista pe un simplu strat de nisip sau sapa. Ei probabil le pun in ideea de a interveni ulterior fara sa le sparga, le scot ca pe piscoturi. Dar piscoturile sunt cu totul altceva, ele pot fi puse si pe nisip sau sapa. In plus deja pe Decebal se parcheaza pe zona proaspat pavata, si greutatea masinii daca nu le sparge le fac instabile prin tasarea numai a unei portiuni. Pe Bd Unirii nu am mai fost recent dar atunci cand am mers placile de granit erau bine montate, nu stiu cum dar mai mult ca sigur nu peste sapa.

Aici intervine si Primaria care receptioneaza lucrarea. La Unirii a fost penalizat constructorul ? Aici probabil ca lucreaza vreo firma infintata de PMB, asa incat nici vorba sa-si dea ei cu stangu'n dreptu. Dorei la ambele capete.

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal mirceade

Nu bag mâna în foc, dar parcă am văzut muncitori de la Elis Pavaje instalându-le, subcontractați? Sau poate doar le-au adus.

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal chevic

Cam asta e bataia de joc de la suprafata pe Decebal. Ulei de la utilaje scurs pe dale. Vor ramane pe veci asa, nu se pot spala. E o poza si cu diferenta intre dale noi si vechi. Plus cele doua intrari in subteran. Ma intreb, cine va avea curajul sa semneze PV de receptie?
1.jpg (209.19 KB; downloaded 4474 times)
2.jpg (207.87 KB; downloaded 4471 times)
3.jpg (207.84 KB; downloaded 4473 times)
4.jpg (188.92 KB; downloaded 4471 times)
5.jpg (214.62 KB; downloaded 4472 times)
6.jpg (183.44 KB; downloaded 4473 times)
7.jpg (200.28 KB; downloaded 4473 times)
8.jpg (185.57 KB; downloaded 4474 times)

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal TibiV

In 3 luni dalele noi vor arata fix ca cele vechi....
Cat despre spalat, vei fi surprins sa vezi ce pot face soarele si ploile...  ;)

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal Cristi N

Daca te grabesti un efect foarte bun il are un spalator cu presiune .  :D

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal danutzu_2910

^ ... si cu in pic de "detergent" industrial....
Petele de ulei nu mai sunt o sperietoare....

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal chevic

Despre ce vorbim noi aici ? Despre lucrari facute in stilul romanesc? De ce trebuiau sa puna dalele cand stiuau ca mai au de lucru cu utilaje care scapa ulei pe la incheieturi ? Pai atunci eu de ce sa nu parchez masina pe dale cand chiar ei isi bat joc de ele ?

 



Re: Parcare subterana - Bd. Decebal URANUS

Ceea ce vedem este nivelul -1. Ramane asa sau se mai sapa un nivel? Vad ca deja se toarna casetatii.

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal TibiV

Se mai sapa un nivel...
clt wrote:
Pe 20 martie 2019 vom începe execuția lucrărilor la obiectivul „Creșterea capacității de staționare și mobilitate a parcului auto în zona Bulevardului Decebal – construire parcaj subteran cu două niveluri – tronson cuprins între Strada Dristor și Piața Muncii, Sector 3”, conform contractului nr. 279631/14.12.2018 și a autorizației de construire nr. 75/07.02.2019.

Parcarea propusă va fi amplasată sub Bd. Decebal, între strada Dristorului și Piața Muncii.

Parcarea va avea lungimea de aproximativ 550 m și lățimea curentă de aproximativ 17,50 m, exceptând zonele de rampe și de scări, unde lățimea crește corespunzător. Prin proiect se propune un număr de 718 locuri de parcare, din care 30 locuri destinate persoanelor cu dizabilități și 6 locuri pentru motociclete. Atât accesul auto în parcaj, cât și ieșirea din acesta se realizează din ambele sensuri ale Bd. Decebal, prin intermediul adouă rampe de acces principale, cu câte două sensuri fiecare (un sens de intrare și unul de ieșire) care coboară în ambele subsoluri și două rampe cu câte un sens pentru ieșirea de la subsolul 1 în Bd. Decebal. În cele două capete ale parcării sunt prevăzute rampe circulare ce coboară de la subsolul 1 la subsolul 2.
(...)

Sursa: https://www.facebook.com/1996693787026530/photos/a.2018826601479915/2773338212695413/?type=3&permPage=1

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal subway guru

URANUS wrote:
Ceea ce vedem este nivelul -1. Ramane asa sau se mai sapa un nivel? Vad ca deja se toarna casetatii.

Se numesc caseta nu casetati...

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal andreiiul

La cat de inalt e tavanul din ce se vede in filmare nu cred ca mai sapa sub ce este acum. Ar fi facut-o de la inceput.
Parerea mea este ca cele 2 niveluri subterane vor fi facute in golul creat deja. Pt o parcare auto normala regimul de inaltime esre 1.9-2m inaltime. Din imagini avem cel putin 5-6m inaltime, deci loc este. Daca mai sapau nu se apucau de turnat radierul.

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal subway guru

Un nivel de parcare pentru autoturisme nu are nevoie de mai mult de 3m...

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 20
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2313 forum members have written 423460 posts in 5274 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use