Topic: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului
232 posts, 101734 views
📖 Pagination options
-
- Costin
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
Costin
De acord, cu o singura observatie. Capacitatea razelor trebuie sa scada cu fiecare inel pe care il intersecteaza, mergand spre centru. Razele nu trebuie sa fie folosite pentru a ajunge din Baneasa in Berceni via Unirii, ci pentru a conecta inelele intre ele si a permite accesul cat mai usor dinspre exterior spre inele, descurajand in acelasi timp tranzitul exterior - exterior pe aceeasi raza.
De acord, cu o singura observatie. Capacitatea razelor trebuie sa scada cu fiecare inel pe care il intersecteaza, mergand spre centru. Razele nu trebuie sa fie folosite pentru a ajunge din Baneasa in Berceni via Unirii, ci pentru a conecta inelele intre ele si a permite accesul cat mai usor dinspre exterior spre inele, descurajand in acelasi timp tranzitul exterior - exterior pe aceeasi raza.
-
- andrei11
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
andrei11
Iar inelele trebuie dimensionate corect.
Să luăm un exemplu pur teoretic ( vorbesc de Bucureşti aici care are o formă aparte a străzilor ), două puncte diametral opuse de unde pleacă / vor să ajungă toate autoturismele.
Fie că o iau prin centru, fie pe inel avem acelaşi număr de autoturisme.
Ok, din diverse motive îngrădim accesul autoturismelor în centru, dar dacă nu vom avea inelele dimensionate corect vom avea o problemă pe inele.
_____________________________
Da, soluţia este transportul public, dar aici avem o ( altă ) problemă care pare că nu se rezolvă. Cum facem să renunţăm la autoturism şi să folosim transportul public ?
Iar inelele trebuie dimensionate corect.
Să luăm un exemplu pur teoretic ( vorbesc de Bucureşti aici care are o formă aparte a străzilor ), două puncte diametral opuse de unde pleacă / vor să ajungă toate autoturismele.
Fie că o iau prin centru, fie pe inel avem acelaşi număr de autoturisme.
Ok, din diverse motive îngrădim accesul autoturismelor în centru, dar dacă nu vom avea inelele dimensionate corect vom avea o problemă pe inele.
_____________________________
Da, soluţia este transportul public, dar aici avem o ( altă ) problemă care pare că nu se rezolvă. Cum facem să renunţăm la autoturism şi să folosim transportul public ?
-
- subway guru
-
Posted:
-
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
shoppy
Daca blocam centrul iar pentru calatoriile intrare/iesire din oras se folosesc doar radialele atunci se elibereaza inelele pentru calatoriile oras/oras, dar pentru oras/oras ti-ai raspuns singur, problema nu se pune "da pe unde mai merg astia cu masina personala" ci "cum ii facem pe astia sa mearga cu transportul in comun".
Solutia renuntarii la masina personala pentru oras/oras nu este una simpla ci un cumul de solutii:
- eliminarea tuturor locurilor de parcare gratis din interiorul inelul 0 si din vecinatatea cladirilor de birouri / mall-uri / centre comerciale din interiorul DNCB, toate locurile ramase sa fie cu plata sau de resedinta, preturile crescute de fiecare data cand ocuparea locurilor se apropie de 100% plus evident amendarea la sange a celor care parcheaza oriunde nu este marcat loc de parcare(confiscarea masinii la cumul de 3 amenzi neplatite si ajustarea exponentiala a valorii amenzii cu puterea masinii si numarul de amenzi neplatite)
- amendarea la sange a celor care incalca regulile de circulatie
- blocarea traficului prin centru
- optimizarea semafoarelor pentru favorizarea transportului in comun si a pietonilor
- benzi de biciclete
- transport in comun performant, interconectat, digitalizat, de calitate, predictibil si care sa aplice activ masuri de crestere a numarului de clienti
- corectarea situatiilor de intersectare fara legatura genul 41 peste Grivita si Giulesti
- construirea de noi statii de metrou pe magistralele comuniste (M1 si M4 la Pasaj Grant, M2 la Marasesti, etc)
Daca blocam centrul iar pentru calatoriile intrare/iesire din oras se folosesc doar radialele atunci se elibereaza inelele pentru calatoriile oras/oras, dar pentru oras/oras ti-ai raspuns singur, problema nu se pune "da pe unde mai merg astia cu masina personala" ci "cum ii facem pe astia sa mearga cu transportul in comun".
Solutia renuntarii la masina personala pentru oras/oras nu este una simpla ci un cumul de solutii:
- eliminarea tuturor locurilor de parcare gratis din interiorul inelul 0 si din vecinatatea cladirilor de birouri / mall-uri / centre comerciale din interiorul DNCB, toate locurile ramase sa fie cu plata sau de resedinta, preturile crescute de fiecare data cand ocuparea locurilor se apropie de 100% plus evident amendarea la sange a celor care parcheaza oriunde nu este marcat loc de parcare(confiscarea masinii la cumul de 3 amenzi neplatite si ajustarea exponentiala a valorii amenzii cu puterea masinii si numarul de amenzi neplatite)
- amendarea la sange a celor care incalca regulile de circulatie
- blocarea traficului prin centru
- optimizarea semafoarelor pentru favorizarea transportului in comun si a pietonilor
- benzi de biciclete
- transport in comun performant, interconectat, digitalizat, de calitate, predictibil si care sa aplice activ masuri de crestere a numarului de clienti
- corectarea situatiilor de intersectare fara legatura genul 41 peste Grivita si Giulesti
- construirea de noi statii de metrou pe magistralele comuniste (M1 si M4 la Pasaj Grant, M2 la Marasesti, etc)
-
- subway guru
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
subway guru
Podul Grant a fost conceput initial doar ca pod rutier, fara tramvai.
Podul Grant a fost conceput initial doar ca pod rutier, fara tramvai.
- zapacitu
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
zapacitu
Daca transportul in comun nu ofera un nivel de confort decent, niciodata nu va inlocui autoturismele. Vrei sa ne intoarcem la mersul pe scara si imbulzeala din anii 80? Vezi M2 intre Victoriei si Pipera -- e de plans.
Radialele trebuie sa existe ca sa dea directie, inele trebuie sa fie... apropiate de visu lu Oprescu... transport in comun cu autobuze/tramvaie/trolee/sarete dese si DA, atunci putem inchide centrul (pe modelul Viena, care are ring de 4 benzi). Altmiteri... e doar bataie de joc la adresa populatiei. Pasii mici nu se aplica aici... decat daca privesti radiale, transport in comun, inele ca si pasii in sine.
Daca transportul in comun nu ofera un nivel de confort decent, niciodata nu va inlocui autoturismele. Vrei sa ne intoarcem la mersul pe scara si imbulzeala din anii 80? Vezi M2 intre Victoriei si Pipera -- e de plans.
Radialele trebuie sa existe ca sa dea directie, inele trebuie sa fie... apropiate de visu lu Oprescu... transport in comun cu autobuze/tramvaie/trolee/sarete dese si DA, atunci putem inchide centrul (pe modelul Viena, care are ring de 4 benzi). Altmiteri... e doar bataie de joc la adresa populatiei. Pasii mici nu se aplica aici... decat daca privesti radiale, transport in comun, inele ca si pasii in sine.
-
- subway guru
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
subway guru
Si se intrevede vreun plan concret de realizare a acestui deziderat?
Si se intrevede vreun plan concret de realizare a acestui deziderat?
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
shoppy
Pai daca s-ar face toate radialele posibile ar vedea tot omul ca s-a construit tot ce se putea construi si orasul tot blocat este, deci argumentul de capatai "intai sa se construiasca drumuri si dupaia sa se dea amenzi" chiar nu mai tine iar primarii chiar vor trebui sa investeasca in reconfigurare transport in comun si limitare trafic in centru.
Da, la Grant nea nicu a vrut autostrada de 3 benzi prin oras ca la americani si dupaia s-a trezit ca el prevedea o masina la 20 de familii, deci tot tramvai trebuie(si despre morti numai de bine ca altfel...).
S-ar putea face o pasarela supraterana pietonala cu scari, lift si protejata de intemperii intre 41 Pasaj Grant de pe Turda pana la 65, 86, 97, 105 Pasaj Grant de pe Grivita, pasaj subteran pe sub Grivita exista, daca s-ar face si statie pe M46 ar apare legatura 41 - M46.
Lafel se poate face si in capatul celalalt 41 Calea Crangasi pana la 43, 44, 187 Opera Comica de pe Giulesti, si daca s-ar face si statie de metrou pe Giulesti ai unii M2 cu 43/44 fara sa ii mai inghesui pe toti la Basarab, mai ales ca la Basarab o sa vine si M6 deci se va aglomera iar Giulesti va deveni radiala deci numai bun un P+R la capatul 43/44 cu legatura la 41 si M2 la Pasaj Grant.
Pai daca s-ar face toate radialele posibile ar vedea tot omul ca s-a construit tot ce se putea construi si orasul tot blocat este, deci argumentul de capatai "intai sa se construiasca drumuri si dupaia sa se dea amenzi" chiar nu mai tine iar primarii chiar vor trebui sa investeasca in reconfigurare transport in comun si limitare trafic in centru.
Da, la Grant nea nicu a vrut autostrada de 3 benzi prin oras ca la americani si dupaia s-a trezit ca el prevedea o masina la 20 de familii, deci tot tramvai trebuie(si despre morti numai de bine ca altfel...).
S-ar putea face o pasarela supraterana pietonala cu scari, lift si protejata de intemperii intre 41 Pasaj Grant de pe Turda pana la 65, 86, 97, 105 Pasaj Grant de pe Grivita, pasaj subteran pe sub Grivita exista, daca s-ar face si statie pe M46 ar apare legatura 41 - M46.
Lafel se poate face si in capatul celalalt 41 Calea Crangasi pana la 43, 44, 187 Opera Comica de pe Giulesti, si daca s-ar face si statie de metrou pe Giulesti ai unii M2 cu 43/44 fara sa ii mai inghesui pe toti la Basarab, mai ales ca la Basarab o sa vine si M6 deci se va aglomera iar Giulesti va deveni radiala deci numai bun un P+R la capatul 43/44 cu legatura la 41 si M2 la Pasaj Grant.
-
- orex
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
orex
Domunuuu!
M1, da?!
PS
Altfel ar fi stat treaba daca in 2019 ex. primarul ar fi avut ”sange-n instalatie” si ar fi dus la bun sfarsit proiectul ”OXIGEN” si ZACA ar fi devenit realitate, nu numai neste table de delimitare cocotate pe stalpi!
Domunuuu!
M1, da?!
PS
Altfel ar fi stat treaba daca in 2019 ex. primarul ar fi avut ”sange-n instalatie” si ar fi dus la bun sfarsit proiectul ”OXIGEN” si ZACA ar fi devenit realitate, nu numai neste table de delimitare cocotate pe stalpi!
-
- shoppy
-
Posted:
-
-
- orex
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
orex
Remember?!
Sigur altfel statea treaba, ca-n prima etapa scontata eram deja acum!
”Mașinile non Euro, Euro 1 și Euro 2 ar urma să fie interzise în București din 2022, iar cele Euro 3 din 2024.”
Remember?!
Sigur altfel statea treaba, ca-n prima etapa scontata eram deja acum!
”Mașinile non Euro, Euro 1 și Euro 2 ar urma să fie interzise în București din 2022, iar cele Euro 3 din 2024.”
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
shoppy
Stai linistit ca alea au disparut singure asa cum au disparut si "pisicutele", chiar si Euro2 au acum 20 de ani, le mananca rugina si le pica instalatia electrica.
Stai linistit ca alea au disparut singure asa cum au disparut si "pisicutele", chiar si Euro2 au acum 20 de ani, le mananca rugina si le pica instalatia electrica.
-
- orex
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
orex
S-o crezi matale ca la un Mercedes C 180 (122CP), fabricat undeva prin 1996, se pune treaba asta!
PS
Alea masini, nu jucarie!
S-o crezi matale ca la un Mercedes C 180 (122CP), fabricat undeva prin 1996, se pune treaba asta!
PS
Alea masini, nu jucarie!
-
- andrei11
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
andrei11
De la moderator citire:
Ce legătură există între ultimele discuţii şi radiale ?
De la moderator citire:
Ce legătură există între ultimele discuţii şi radiale ?
📖 Pagination options