Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1638 posts, 483703 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 117
 
 

📖 Pagination options
Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

Intr-adevar ,vad ca se lucreaza intensiv pe Centura,la Podul peste DN7(bine ca il fac!),dar cum ramane cu intersectia Centura-DN1A-Targoviste?Constructorul ramane la ideea unui sens giratoriu acolo,ca intre doua stradute din provincie?-cu tot traficul greu care va ocoli Capitala pe patru benzi??-ca doar nu e vorba de gazonul unui aiurit  :?

 


Re: CENTURA BUCURESTI andrei11

Nu vad nici o miscare la intersectia Centura / Targoviste. Probabil cand vor fi bani, se vor apuca si de pod acolo. Podul este necesar, numai cu sensgiratoriu nu se prea rezolva mare lucru. Mai ales ca nu are nici o raza de nu stiu cati ( zeci ) de metri.

 


Re: CENTURA BUCURESTI mindmasster

andrei11 wrote:
Nu vad nici o miscare la intersectia Centura / Targoviste. Probabil cand vor fi bani, se vor apuca si de pod acolo. Podul este necesar, numai cu sensgiratoriu nu se prea rezolva mare lucru. Mai ales ca nu are nici o raza de nu stiu cati ( zeci ) de metri.


Acolo cred ca in prima faza va fi sens giratoriu . Nu cred ca se vor apuca prea curand . La Tunari si Stefanesti au terminat podurile ca acum 1 luna se lucra si acolo destul de sustinut?

 


Re: CENTURA BUCURESTI Techno

Am trecut in seara asta pe centura dinspre zona cu Autostrada Bucuresti Ploiesti spre A1. Podul de la Tunari nu e gata dar am vazut ca se lucreaza, la fel am vazut vreo 5-6 hobane la hobanatul din zona DN1. Apoi, la sensul giratoriu de la DN1a, era full de masini dinspre Bucuresti catre Mogosoaia, se deplasau destul de greu, am facut stanga si am intrat in Bucuresti, apoi am iesit spre Chitila, acolo ati vazut poze se lucreaza si avanseaza treaba usor-usor, zona insa e foarte aglomerata mai ales dinspre A1, ca de altfel la toate iesirile din Bucuresti. Se circula bine doar unde este largita la 4 benzi, insa vad ca mai e mult de lucrat si la largire, in zpecial in zona DN1- Tunari. Podul de la Chitila nu-l vad gata anul asta, doar daca nu o sa ninga decat prin februarie :D . La fel si hobanatul, poate cel de la Tunari sa aiba vreo sansa anul asta. Parerea mea. :mrgreen:

 


Re: CENTURA BUCURESTI mindmasster

Techno wrote:
Am trecut in seara asta pe centura dinspre zona cu Autostrada Bucuresti Ploiesti spre A1. Podul de la Tunari nu e gata dar am vazut ca se lucreaza, la fel am vazut vreo 5-6 hobane la hobanatul din zona DN1. Apoi, la sensul giratoriu de la DN1a, era full de masini dinspre Bucuresti catre Mogosoaia, se deplasau destul de greu, am facut stanga si am intrat in Bucuresti, apoi am iesit spre Chitila, acolo ati vazut poze se lucreaza si avanseaza treaba usor-usor, zona insa e foarte aglomerata mai ales dinspre A1, ca de altfel la toate iesirile din Bucuresti. Se circula bine doar unde este largita la 4 benzi, insa vad ca mai e mult de lucrat si la largire, in zpecial in zona DN1- Tunari. Podul de la Chitila nu-l vad gata anul asta, doar daca nu o sa ninga decat prin februarie :D . La fel si hobanatul, poate cel de la Tunari sa aiba vreo sansa anul asta. Parerea mea. :mrgreen:


si la stefanesti?

 


Re: CENTURA BUCURESTI Techno

Nu am ajuns acolo, de fapt am venit din Pipera am facut dreapta catre autostrada am mers un pic si m-am intors spre Chitila, eu nu stiu cum e la Stefanesti.

 


Re: CENTURA BUCURESTI cornel001

Am fost duminica trecuta, la stefanesti cam ca la tunari, au trecut cu podul peste centura dar mai au de finalizat, probabbil pe la rampe, suprabetonare (?), finisaje sau mai stiu eu ce...

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

Andrei 11 a scris:
"Probabil cand vor fi bani, se vor apuca si de pod acolo."
Draga Andrei,eu cred ca banii au fost dati si pentru acel pod peste DN1A,insa au fost probleme cu un individ,care tot se judeca cu Statul-asa stiu eu.Nu poti sa faci totul si sa lasi o intersectie importanta,la mijlocul Centurii de Nord,pt.ca nu sunt bani-nu pot crede,iar cei care cunosc mai bine problema
Acum cand afara e mai frig,e mai greu si cu fotografiatul-si eu as mai dori sa vad poze,dar stiu cat de neplacut este cand e frig

 


Re: CENTURA BUCURESTI DarkJohn

andrei11 wrote:
Daca te referi la portiunea subliniata de mine cu rosu, ( spre Chitila cum ar veni ) pot sa-ti spun ca s-a deschis drum lat ( aproximativ ptr 8 benzi de circulatie )  deci se poate construi podul respectiv peste sos Bucuresti - Targoviste.

Ei pentru portiunea respectiva de gazon au fost 12 procese:
Şi la cel de-al patrulea pod prevăzut a se construi pe centura nordică a Capitalei, peste DN1A, sunt probleme, însă de altă natură. Exproprierile fiind făcute pe baza legislaţiei de anul trecut, extrem de permisivă, CNADNR s-a trezit cu o avalanşă de procese din partea unui proprietar nemulţumit că trebuie să renunţe la o bucată de teren cu gazon din faţa firmei sale.
Un patron al unei firme a intentat companiei nu mai puţin de 12 procese de când s-a emis hotărârea de Guvern pentru expropriere. Şi cu alte exproprieri au fost probleme, însă oficialii CNADNR spun că s-au rezolvat şi în curând vor fi predate amplasamentele. Este cazul terenurilor aparţinând Institutului Naţional pentru Biologie şi Nutriţie Animală de la Baloteşti, Institutului de Cercetări şi Amenajări Silvice Voluntari, dar şi Serviciului de Informaţii Externe (SIE).sursa

Nu stiu cind s-au terminat procesele, dar e posibil sa fi fost prea tirziu pentru a fi atacat si podul cu sanse de finalizare anul asta/inceputul anului viitor. Probabil ramine pentru anul viitor; oricum pare sa fie destul loc pentru a nu stinjeni decisiv traficul.€

 


Re: CENTURA BUCURESTI andrei11

Obligatoriu trebuie pod acolo. Folosesc ruta destul de des iar sensgiratoriul de la sol nu este proiectat sa preia si centura. Este inghesuiala mai tot timpul acolo spre Bucuresti dimineata.

 


Re: CENTURA BUCURESTI gabriels

La Mogosoaia nu va fi pod peste  Buc-Targoviste ci peste Centura.

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

@Andrei11,
exact la acel litigiu m-am referit,care vad ca acum e rezolvat-cu o oarecare intarziere-pentru care,neinceperea la termen a unui pasaj suprateran-proiect la care sper sa nu se renunte...
@gabriels,
nu conteaza daca Centura trece pe deasupra(pasaj suprateran)sau DN1A trece pe deasupra Centurii.Doar sa nu ramana asa,cu un "giratoriu la sol"-e clar ca n-ar face fata traficului existent ,dar mai ales la traficul ce va veni in curand cand va fi gata Centura de Nord...si multi vor prinde curaj sa ocoleasca in sfarsit centrul,orasul Bucuresti(pana acum,Centura aceasta a fost o catastrofa care a descurajat masiv ocolorea unor portiuni din Bucuresti!)...

 


Re: CENTURA BUCURESTI shoppy

Au aparut ultimii piloni, se incepe prima suprabetonare a unei bucati de tablier metalic, s-au mai montat 2 segmente de tablier metalic, observati diferenta dintre tablierele metalice pentru centura si pentru bretele.

 


Re: CENTURA BUCURESTI subway guru

In comparatie cu Basarabul sunt de-a dreptul 'hidoase'... :roll:

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 117
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2385 forum members have written 430481 posts in 5346 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use