MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei

1208 posts, 363489 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 87
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei subway guru

Hai sa ne aflam in treaba si sa ne dam cu parerea despre ce nu avem habar, ca 'fitzuica' trebuie vanduta:
REPORTAJ Victime pe frontul metroului din Drumul Taberei: pereţi, balcoane, murături
http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 18320.html
28 noiembrie 2012, 19:06 |  Autor: Vlad Ignat

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei andrei11

Total aiurea reportajul. Si reporterul si celor  carora li s-a luat  interviul.
Totusi nu am inteles cine si cu ce i-a spart borcanele lui tanti "nici nu stiu cum o cheama.".
Ce a ajuns la etajul VIII ? ( aproximativ 23 - 24 metri, nu ? )

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei icee

:!: Sper ca exista mai mult respect pentru locatari, decat este in mod normal. Pentru ca in stilul balcanic clasic, cand cineva face santier, riveranii trebuie sa sufere si sunt tratati in bataie de joc !

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei subway guru

@andrei11:
N-ai inteles nimic!!! :lol:  :lol:  :lol:
Reporteritza blonda (masculina) zice foarte clar si citez 'ad litteram':
Blocul e înfipt 27 de metri în pământ :o  :o  :o

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei subway guru

@icee:
chiar nu stii sa citesti, chiar si de la NeAdevarul???:
Apare şi preşedintele asociaţiei de propietari, care, fiind la curent cu toate problemele vecinilor săi, spune cu verb şi autoritate. „Eu am cerut celor de la Metrorex un raport săptămânal cu observaţiile pe care le fac ei privind impactul lucrărilor asupra blocului nostru. L-am primit până acum o lună, dar de atunci nu mai ştiu ce se întâmplă.
Pai...nu se intampla absolut nimic...doar facem garagatza...in sperantza desarta ca ciupim ceva pe spinarea celorlati contribuabili...tipic romanesc...ca sa te citez... :geek:

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei icee

Articolul in sine e un pamflet. In esenta cine mai citeste presa in ziua de azi ?!

Doar intaresc ceea ce am zis, mai mult respect este ceea ce se doreste in lucrarile santieristice din comuna primitiva, Romania.

Exista birou de presa si comunicare care sa se ocupe de lucrarea asta mica? Eventual cativa oameni pregatiti si care sunt in miezul fluxului de informatii, care sa isi dea silinta sa comunice cu cetatenii?

Un balcon lovit de o macara nu mi se pare un incident minor, chiar si pt simplul fapt ca locatarii s-au c :mrgreen: t pe ei de frica. Un incident de genul asta trece prin instanta in tarile civilizate.

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei andrei11

Recunosc, mi-a scapat faza cu 27 metri ( in minus )
Nici macar Casa Poporului nu are asemenea fundatie.
Luni ( ca pana atunci nu am timp ) ma duc neaparat sa vad blocul, il stiu, sa vad si eu fundatia de 27 metri.
Si totusi ce bila a intrat in balconul stimabilei de la etajul VIII. :?:  A, stai, mi-a picat fisa, daca blocul e 27 metri in jos, inseamna ca etajul VIII e undeva la 3 metri, nu ? Azi ma opresc, sunt deja ametit de atatea informatii de "nu stiti ce pierdeti"
Icee, ce instante, ce procese ?
Stiu blocul acela de 10 etaje foarte bine, e cocotat chiar sus fata de strada, tot nu inteleg ce bila a putut ajunge la etajul VIII.
Astept sa ma lamureasca totusi cineva.
NOTA
Am scris cu marou pentru ca suntoff total

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei subway guru

icee wrote:
Articolul in sine e un pamflet. In esenta cine mai citeste presa in ziua de azi ?!

Doar intaresc ceea ce am zis, mai mult respect este ceea ce se doreste in lucrarile santieristice din comuna primitiva, Romania.

Exista birou de presa si comunicare care sa se ocupe de lucrarea asta mica? Eventual cativa oameni pregatiti si care sunt in miezul fluxului de informatii, care sa isi dea silinta sa comunice cu cetatenii?

Un balcon lovit de o macara nu mi se pare un incident minor, chiar si pt simplul fapt ca locatarii s-au c :mrgreen: t pe ei de frica. Un incident de genul asta trece prin instanta in tarile civilizate.

Nu e un pamflet, e un kkat rasuflat vechi de cca un an jumate, prezentat ca jtire 'bomba'...si a fost tratat cu toata responsabilitatea cuvenita...nici vorba de 'comuna primitiva' blocul acela e tinut sub observatie continua 'in timp real' cu mijloace de secol 21 tocmai pentru a da siguranta cetatenilor ca nu se intampla nimic...
Birou de presa exista, punct de informare exista, dar ce 'flux continuu de informatii' doresti despre ceva rasuflat si ras-rasuflat...poate doar un serviciu de arhiva on-line...
Daca vrei date exacte, respectivul asa-zis ziarist a intrebat la info-point astazi la orele 14:00...halal informare si documentare...
Nu-ti e clar ce a vrut el???
Hai sa mai inventam 'o stire'...doar, doar se vinde fitzuica...gata moarta (si stirea si fitzuica...)
Halal!
Daca nu ma crezi pe mine...intreaba-l pe @andrei11...ca e total neimplicat...dar in totala cunostinta de cauza...despre C10...
Toate bune!

P.S.
Am scris in acelasi timp cu #andrei11, fara sa stiu ce zice el...

P.P.S.
Presa o mai citesc doar cei cu stiinta de carte...si astia sunt mai greu de 'dus cu presul'... :mrgreen:

 



Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei subway guru

Daca iei la mana din urma forumul...gasesti tot ce trebuie privitor la C10...dar inseamna sa faci minimul efort pe care ziaristul blond nu a fost dispus sa-l faca...sau un Goagal...ca s-a mai discutat si prin alte parti...
P.S.
Cu harta aia ce ar trebui sa facem???
Ca nu ai pus si 'manualul de utilizare'... :lol:

P.P.S.
E si o problema de 'mentalitate' aici...de 'Canutza om sucit'...tot tipic romaneasca...daca se masoara continuu...nu cumva e ceva 'suspect' la mijloc???...ca altfel ar fi in nota 'normala'...i-ar durea pur si simplu in qour... :lol:  :lol:  :lol:
Cam asta e tot!

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei icee

Sa vaza to omu unde se regaseste C10 si alte repere. Daca tot s-a deschis subectu.

Din memoria mea C10 e un bloc de P+10 cocotat peste cota tramei stradale cu vreo 2 metri.

http://goo.gl/maps/lDlrF

 



  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei Utilizator anonim

Hai sa pun si de aici o prima schita cu evolutia lucrarilor:
albastru - zona statie/depou unde se tot excaveaza din vara
verde - zona de intrare in statie/depou unde a fost turnat planseul superior in decembrie
galben - zona planseului superior excavata pana in prezent pe racord
alb - zona ce va fi excavata in urmatoarele saptamani
verde inchis - zona cu pereti mulati finalizati
Se lucreaza la PM doar pe bulevardul principal, probabil in 2 luni se termina de tot PM si aici.

IMG_5257.JPG (156.59 KB; downloaded 3518 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei radudd

Am cateva intrebari pentru cei care cunosc indeaproape acest proiect.

1. Care va fi traseul TBM-urilor plecand de la Academie?
2. Ce se intampla cand se ajunge la racordul cu depoul Valea Ialomitei? Se merge cu sapatul spre acest punct si apoi se revine pentru a continua spre Raul Doamnei?
3. Cum se scot utilajele de sapare dupa ce se ajunge la punctul final de la Raul Doamnei?
4. Cum se sapa tunelul de la Academie pana la Eroilor?
5. Se revine cu utilajele la Academie si se monteaza capul de sapare in partea opusa acestora?
6. Dupa terminarea completa a tunelului (inclusiv legatura cu Eroilor) se poate afirma ca ar exista posibilitatea deschiderii circulatiei pe acest traseu?
7. Cum vor "intoarce" trenurile la Valea Ialomitei? Vin la peronul din dreapta (pe directia perpendiculara pe cartierul Brancusi - descarca - dau inapoi - revin pe linia alaturata - incarca - pleaca pe traseu direct spre Eroilor?
8. Dupa finalizarea completa a lucrarilor la suprafata, ce se are in vedere a se face cu spatiul liber care va ramane deasupra depoului si liniilor de plecare de la Valea Ialomitei?

Daca se poate raspunde punctual, sub fiecare rand al intrebarilor mele, va multumesc cu respect de pe acum.
Toate cele bune!

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 87
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2326 forum members have written 424454 posts in 5284 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use