Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate

 

Topic: Pasaj & Parcare Pta C. de Gaulle (2011-ABANDONAT IN 2013)

272 posts, 82053 views
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 20
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2012) Lutyk

pai pasajul si parcarea de aici parca trebuiau facute prin PPP. Adica primaria vine cu terenul iar constructorul cu banii urmand ca acesta din urma sa exploateze lucrarea (parcarea + galeria comerciala din mijloc) o perioada de x ani. Si atunci de ce buget vorbim?

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2012) Dominatrix

Atentie! Parcarea si pasajul rutier reprezinta doua obiective de investitii separate. Doar parcarea se va face in sistem PPP.

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2012) andrei11

In regula, dar nu sunt din punct de vedere constructiv legate una de alta ? Sau sunt obiective separate, asa cum este Parcarea de la Universitate si statia de metrou "Universitatii " ( M 5 ) ?

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2012) Dominatrix

Ai dreptate, ar trebui coordonate, dar deocamdata nu putem discuta la modul concret, din simplul motiv ca PUZ'ul pentru pasajul rutier nu e gata. Din cate stiu, nici macar nu s-a atribuit contractul pentru intocmirea fazelor de proiectare si proiect tehnic pentru pasajul rutier...

 



Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2012) Dominatrix

Ce nu spune Bogdan Hreapca este ca PUZ'ul respectiv se refera numai la parcare, care se va realiza in sistem PPP. Nu si la pasaj, pentru care PUZ = ciuciu, cel putin deocamdata. Apropo, pasajul s-a atribuit?

 



Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2012) bogd_an

Am informatii noi, interesante.

Bretelele bulevardului Aviatorilor urmeaza sa fie reabilitate, dar nu se va turna asfalt si se va asterne un strat de granit. Asta se stia (sau nu) dar este intarit si de faptul ca in parcarea de la Pescarus au fost adusi foarte multi paleti de granit, pe langa cele 2 camioane de borduri noi. Pacat ca trec mai mult seara pe acolo si nu pot face poze.

Partea interesanta acum vine. In seara asta am intrat in vorba cu un lucrator, am aflat ca vor aseza granit pana la 150-200m de intersectie, lasand loc pentru pasaj, simetric spre Ambasada Chinei cat si spre Statuia Aviatorilor.

Se anunta ceva mare! Presimt ca in februarie, cel tarziu, se apuca de treaba. Cand il vor termina e partea a doua...

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2012) ByOnu

bogd_an wrote:
...Presimt ca in februarie, cel tarziu, se apuca de treaba...


Parca era in August (2011?), poate am inteles eu gresit. :oops:

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2012) telvanni

bogd_an wrote:
Bretelele bulevardului Aviatorilor urmeaza sa fie reabilitate, dar nu se va turna asfalt si se va asterne un strat de granit

Cand spui strat de granit te referi la piatra cubica?  :?:

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2012) bogd_an

Da, piatra cubica. Am folosit granit pentru ca asa mi-a spus lucratorul, aseara. Dar ma indoiesc ca este intr-adevar granit, tare mi-e teama sa nu fie o tentativa asemanatoare bordurilor din era Videanu. Lasand orice explicati inteligenta la o parte, nu seamana, pare a fi amestec turnat.

In ultima poza se vad bordurile, care sunt aduse de cel putin 2 luni, daca nu chiar mai bine, in parcarea de langa Herastrau.
Pachetele dinspre Bordei au fost aduse astazi, chiar cu 1 min inainte sa fac pozele plecau camionul si macaraua. Piatra cubica e in pachetele mici.

Poze de astazi.
IMG_0297i.jpg (227.44 KB; downloaded 2129 times)
IMG_0298i.jpg (254.09 KB; downloaded 2129 times)
IMG_0299i.jpg (177.06 KB; downloaded 2129 times)

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2012) subway guru

@bogd_an:
Nu e nici piatra cubica si nici granit (asta e ceea ce 'se scoate'),
sunt 'pavele' paralelipipedice de trahit (o roca mult mai slaba decat granitele de Suedia cumparate de municipalitate pe bani grei pt pietruirea strazilor principale inainte de razboi)... :ugeek:

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2012) misterr

Spunea Oprescu că are munți de piatră cubică păstrată din ce s-a scos, tocmai ca să nu cumpere alta cînd are nevoie. E adevărat, piatra recuperată trebuie sortată manual, dar asta o pot face lucrători necalificați, pe bani mai puțini decît piatra nouă.

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2012) subway guru

Sunt intradevar 'muntzi' de piatra cubica recuperata, din granit adevarat, atat la Administratzia Strazilor, cat si la RATB.
Pentru a putea fi reutilizata la 'pavaje stradale' trebuie:
- curatzata de adausurile bituminoase;
- sortata;
- 'rectificata' (treaba cea mai complicata);
- 'reinventata si rescolarizata' meseria de 'pavator', aia 'batrani' ce stiau 'meseria' sunt 'oale si ulcele' de mult (treaba practic imposibila)... :roll:

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 20
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Proiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate  • 
Choose destination

Since our 2311 forum members have written 423323 posts in 5272 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use