Topic: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului
167 posts, 56365 views
📖 Pagination options
- zapacitu
-
Posted:
-
Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului
zapacitu
Are cineva idee daca stirile cu "tasari" au vreo legatura cu pasajul rutier sau sunt doar senzationalism?
V2A wrote here:
https://www.economica.net/restrictii-ale ... 436.htmlRestricţii ale circulaţiei rutiere la Piaţa Unirii. Au fost descoperite zone cu tasări deasupra Pasajului Unirii şi planşeului Unirii
Măsura a fost implementată prin semnalizare cu balize în regim de urgenţă, după ce, în urma vizitelor în teren efectuate de specialişti, în aceste zone au fost evidenţiate tasări ale sistemului rutier aflat deasupra planşeului Unirii şi a pasajului rutier Unirii, scrie Agerpres.
În perioada următoare, ambele zone în care au fost identificate tasările vor fi verificate de experţi, care au misiunea de a afla cauzele ce au generat această situaţie, precum şi de a găsi cele mai potrivite soluţii pentru remedierea deficienţelor în cel mai scurt timp posibil.
Având în vedere această situaţie, precum şi ultimele expertize tehnice efectuate anul trecut, care încadrează atât planşeul Unirii, cât şi Pasajul rutier Unirii, în starea tehnică IV- nesatisfăcător, autoritatea locală a solicitat Comisiei Tehnice de Circulaţie din cadrul Primăriei Municipiului Bucureşti restricţionarea circulaţiei rutiere în zona aferentă Pieţei Unirii a tuturor vehiculelor cu masa maximă autorizată mai mare de 3,5 tone, cu excepţia mijloacelor de transport în comun şi a celor de intervenţie în situaţii de urgenţă.
Studiul de fezabilitate pentru consolidarea/refacerea planşeului Unirii, respectiv a tavanului Pasajului rutier Unirii a fost finalizat. În maximum 30 de zile, aceste lucrări vor fi incluse în cadrul unei proceduri de licitaţie publică, astfel încât momentul efectiv al începerii execuţiei să fie în a doua jumătate a anului 2024.
Circulaţia din zona Pieţei Unirii este restricţionată pentru toate categoriile de vehicule doar în cele două zone în care au fost evidenţiate tasări ale sistemului rutier.
În prezent, traficul este restricţionat pentru toate categoriile de vehicule pe banda numărul 1 dinspre Bulevardul Corneliu Coposu către Bulevardul I.C. Brătianu, pe o distanţă de 20 – 25 de metri, precum şi pe banda numărul 3, sensul de mers dinspre Strada Halelor – Splaiul Independenţei către Mitropolie.
Măsura restricţionării circulaţiei rutiere în zona aferentă Pieţei Unirii a vehiculelor cu masa maximă autorizată mai mare de 3,5 tone, cu excepţia mijloacelor de transport în comun şi a celor de intervenţie în situaţii de urgenţă, va fi discutată şi analizată în Comisia Tehnică de Circulaţie din cadrul Primăriei Capitalei.
Are cineva idee daca stirile cu "tasari" au vreo legatura cu pasajul rutier sau sunt doar senzationalism?
-
- Chev Celios
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)
Chev Celios
Pai eu unu cred ca asta ar explica cum ajungeau cei cu dubitele pana la mijlocul pasajului si ramaneau blocati acolo.
Pai eu unu cred ca asta ar explica cum ajungeau cei cu dubitele pana la mijlocul pasajului si ramaneau blocati acolo.
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)
shoppy
Daca se deforma tavanul pasajului auto sigur aveam efecte mai spectaculoase la interior, infiltratii, crapaturi, deplasarea finisajelor, caderi de material.
Si vad ca ei spun "deasupra planşeului Unirii şi a pasajului rutier Unirii", ce este planseul Unirii, statia de metrou?
Daca se deforma tavanul pasajului auto sigur aveam efecte mai spectaculoase la interior, infiltratii, crapaturi, deplasarea finisajelor, caderi de material.
Si vad ca ei spun "deasupra planşeului Unirii şi a pasajului rutier Unirii", ce este planseul Unirii, statia de metrou?
-
- survola
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)
survola
Combinație între tuneluri de metrou aproape de suprafață si lucrări efectuate pe repede înainte, totul într-o zonă cu materiale aluvionare din albia Dâmboviței.
Combinație între tuneluri de metrou aproape de suprafață si lucrări efectuate pe repede înainte, totul într-o zonă cu materiale aluvionare din albia Dâmboviței.
-
- subway guru
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)
subway guru
Planseul Dambovitei e podul ce acopera albia, n-are treaba cu metroul. E mai plauzibila ipoteza ca e vorba de niste tevi de refulare corodate.
Tunelele de metrou ale M2 sunt foarte adanci si nu prezinta probleme in zona iar sub albia Dambovitei sunt captusite la interior cu inel secundar. Pe malul drept e caseta de beton armat monolit.
Planseul pasajului e deasupra nivelului apelor subterane, alta trebuie sa fie cauza sursei de apa ce a provocat tasarile in carosabil. O canalizare defecta e cauza cea mai probabila si credibila.
Planseul Dambovitei e podul ce acopera albia, n-are treaba cu metroul. E mai plauzibila ipoteza ca e vorba de niste tevi de refulare corodate.
Tunelele de metrou ale M2 sunt foarte adanci si nu prezinta probleme in zona iar sub albia Dambovitei sunt captusite la interior cu inel secundar. Pe malul drept e caseta de beton armat monolit.
Planseul pasajului e deasupra nivelului apelor subterane, alta trebuie sa fie cauza sursei de apa ce a provocat tasarile in carosabil. O canalizare defecta e cauza cea mai probabila si credibila.
-
- subway guru
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)
subway guru
Cand s-a facut proiectul de sifonare a Dambovitei prin conducte cu vacuum am parcurs traseul pe sub planseul Dambovitei de la un cap la altul si m-am ingrozit, am colectat bucati de armatura complet corodate ce stateau sa se desprinda si sa cada, adesea subtiate la diametre milimetrice.
De atunci s-au facut expertize n-shpe dar lucrari de remediere si consolidare ioc…
Pe zona pasajului pietonal de metrou s-a demolat tot si am inlocuit cu structura noua, cu acelasi aspect geometric cu fostul pod-planseu, cat sa dureze inca un secol, dar e doar o portiune limitata.
Mai vechi decat podul-planseu (1934) e podul boltit Serban Voda care e si el intr-o stare foarte dubioasa, castrat fiind oblic…
Partea aval a podului-planseu care era cea mai recenta, proiectata de IPB a fost din pacate demolata prin dinamitare cu prilejul construirii pasajului rutier, ocazie cu care s-au spart geamurile magazinului Unirea si au fost inundate ambele magistrale de metrou!
P.S.
Planurile originale ale podului-planseu le-am gasit la Arhivele Nationale. Daca-mi amintesc bine erau marca Prager.
Aventuroasa istorie bucuresteana!
P.P.S.
Sefa de santier care a condus lucrarile de montaj (pe o vreme siberiana extrem de cainoasa, cand nimeni nu credea ca va reusi sa faca o lucrare cu suduri impecabile perfect etanse), o femeie de toata isprava, energica si dedicata dar mai ales un om si o colega deosebita (desi extrem de spurcata la gura) pe care toti cei ce au cunoscut-o au indragit-o…d-na ing Doina Niculescu, D-Zeu s-o odihneasca in pace acolo sus.
Cand s-a facut proiectul de sifonare a Dambovitei prin conducte cu vacuum am parcurs traseul pe sub planseul Dambovitei de la un cap la altul si m-am ingrozit, am colectat bucati de armatura complet corodate ce stateau sa se desprinda si sa cada, adesea subtiate la diametre milimetrice.
De atunci s-au facut expertize n-shpe dar lucrari de remediere si consolidare ioc…
Pe zona pasajului pietonal de metrou s-a demolat tot si am inlocuit cu structura noua, cu acelasi aspect geometric cu fostul pod-planseu, cat sa dureze inca un secol, dar e doar o portiune limitata.
Mai vechi decat podul-planseu (1934) e podul boltit Serban Voda care e si el intr-o stare foarte dubioasa, castrat fiind oblic…
Partea aval a podului-planseu care era cea mai recenta, proiectata de IPB a fost din pacate demolata prin dinamitare cu prilejul construirii pasajului rutier, ocazie cu care s-au spart geamurile magazinului Unirea si au fost inundate ambele magistrale de metrou!
P.S.
Planurile originale ale podului-planseu le-am gasit la Arhivele Nationale. Daca-mi amintesc bine erau marca Prager.
Aventuroasa istorie bucuresteana!
P.P.S.
Sefa de santier care a condus lucrarile de montaj (pe o vreme siberiana extrem de cainoasa, cand nimeni nu credea ca va reusi sa faca o lucrare cu suduri impecabile perfect etanse), o femeie de toata isprava, energica si dedicata dar mai ales un om si o colega deosebita (desi extrem de spurcata la gura) pe care toti cei ce au cunoscut-o au indragit-o…d-na ing Doina Niculescu, D-Zeu s-o odihneasca in pace acolo sus.
-
- cris_m
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)
cris_m
Din descriere sa inteleg ca asa este planseul?
survola wrote here:
A aparut si un articol mai documentat, care contine si o parte dintre informațiile aduse de @subway guru :
G4Media.ro
Expertiză: Pasajul Unirii, în pericol 28major de prăbușire. Întreaga Piață stă pe un postament de beton neîntreținut de 80 de ani
Una dintre cele mai tranzitate zone ale Capitalei este oficial un pericol și e nevoie de restricții de circulație până la consolidare. Circulația vehiculelor cu masa mai mare de 3,5 tone, prin Piața Unirii, va fi interzisă pe termen nelimitat după ce Comisia Tehnică de Circulație din PMB își va da acordul final și va intra în vigoare imediat ce se montează indicatoarele. Primăria Sector 4 a publicat expertizele realizate de-a lungul anilor la planșeul și pasajul Unirii pentru a demonstra că măsura restricționării circulației este justificată. Concluzia specialiștilor, unanimă, este că starea pasajului și a planșeului este nesatisfăcătoare și că e nevoie rapidă de intervenții de consolidare. În cazul planșeului, structura uriașă de beton care susține toată infrastructura din Piața Unirii, experții vorbesc de un posibil colaps, scrie Buletin de București.
O echipă de specialiști a început, în noiembrie 2022, forajele geotehnice pentru a determina starea pasajului și planșeului de la Unirii. La finalul lunii, expertizele au fost pe masa autorităților. Ambele structuri au primit calificativul nesatisfăcător din punct de vedere tehnic.
Planșeul de la Unirii, nicio lucrare de reabilitare în 80 de ani
Planșeul de ciment de la Unirii, construit în anii 1940, „dirijează” Dâmbovița pe sub pământ din fața Hanului lui Manuc, pe diagonala parcului și se oprește în peretele pasajului subteran rutier. De acolo, râul trece pe sub pasaj și iese din nou la suprafața lângă Magazinul Unirii. Construcţia din beton acoperă râul Dâmboviţa pe lăţimea de 32 de metri şi pe lungimea de 360 de metri, de la strada Căldărari până la pasajul subteran Unirii.
Planșeul desparte râul de suprafață, peste el trece pasajul rutier, iar, sub el și sub Dâmbovița, sunt stațiile de metrou Unirii 1 și Unirii 2 și pasajul dintre acestea.
Structura inițială a suferit modificări în timpul lucrărilor la magistrala de metrou din anii 80 când au fost demolate bucata din aval de podul Șerban Vodă și porțiunea dintre str. Pictor Tonitza și Căldărari.
Raportul întocmit de experți semnalează probleme grave ale structurii
Ca urmare a imposibilității accesului la principalele elemente ale planşeului pentru inspectii, intreținere şi reparații, lipsa totală a lucrărilor de întreținere a planşeului, umiditate extremă dată de ridicarea permanentă a nivelului apei pånă la nivelul suprastructurii, absența unor curenți de aer pe direcție longitudinalā (constructia este complet închisă la capătul aval) au condus la o multitudine de degradări:
armături corodate, beton exfoliat, reduceri de secțiune, vegetație acvatică pe fața betonului și defecte de față văzută la riglele cadrelor;
grinzi secundare (nervuri) demolate, zone care se presupune că au fost refăcute în cofraj metalic nerecuperat și care sunt într-o stare avansată de coroziune;
grinzi secundare (nervuri) cu secțiune de rezistențā puternic afectată, console scurte la cadrele de rost distruse în întregime ca urmare a infiltrațiilor de apă în rosturi;
beton exfoliat, armături corodate și infiltrați locale in placa de beton a planşeului; defecte de execuție și lucrări executate necorespunzător efectuate cu ocazia diverselor intervenți la planșeu
degradări la partea carosabilă a străzilor de deasupra planşeului, guri de scurgere, borduri, trotuare pietonale și parapete.
Partea carosabilă a străzilor din zona planşeului peste Dâmbovita prezintă degradări de tipul gropilor, faianțărilor precum şi de tipul făgaşelor. Probleme ale căii se regăsesc în zona gurilor de scurgere, a căminelor de utilităti. Cele mai multe guri de scurgere din pasaj funcționează greu, din cauza înfundării lor cu pământ sau nisip precum şi din cauza amplasării lor incorecte. Bordurile care delimitează partea carosabilă sunt vechi, degradate – se menționează în expertiza planșeului Unirii.
Ca soluții, experții propun două variante. Una mai simplă, cu consolidarea structurii existente a doua, mult mai radicală, cu reconstrucția sa totală.
Concluzia expertizei e foarte clară. Rezistența structurii e depășită de eforturile la care e supusă în prezent.
Din acest motiv recomandăm ca lucrările de reabilitare și consolidare, aplicând oricare din soluțiile prezentate în cuprinsul expertizei, să înceapă cât mai curând posibil pentru a evita avansarea rapidă a degradărilor existente și un colaps nedorit al structurii sau a unor părți din aceasta – se menționează în expertiză.
Din descriere sa inteleg ca asa este planseul?
20230122_114937.jpg (1.86 MB; downloaded 4949 times)
- Isaac
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)
Isaac
Poate transformam Piata Unirii in piata pietonala si se rezolva problema.
Poate transformam Piata Unirii in piata pietonala si se rezolva problema.
-
- survola
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)
survola
Pe harta de sus, problema este in zona in care scrie KFC Unirea .
Pe harta de sus, problema este in zona in care scrie KFC Unirea .
- Ony_x
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)
Ony_x
In zona in care scrie KFC Unirea nu are cum sa fie planseul care acopera Dambovita. Acolo este tavanul pasajului Unirii. Planseul Dambovitei este cam pe acolo unde este figurat in desen de catre colegul nostru. Cea mai mare parte a planseului este sub parcul din mislocul pietei pe unde circula doar pietoni. Singurele exceptii sunt rondul cu fantani de pe bulevardul Unirii care este exact deasupra si drumul din fata hanului Manuc. In cazul asta cea mai buna varianta ar fi decopertarea totala si refacerea completa a planseului, desi va fi groaznic pentru circulatia auto in zona pietei Unirii pe perioada lucrarilor. O alta varianta ar fi renuntarea completa la planseu si revenirea la vechia configuratie de dinainte de 1938 cu Dambovita la vedere prin mislocul pietei. Ar fi necesare doar doua poduri, unul pentru bulevardul Unirii si celalalt la hanul Manuc.
In zona in care scrie KFC Unirea nu are cum sa fie planseul care acopera Dambovita. Acolo este tavanul pasajului Unirii. Planseul Dambovitei este cam pe acolo unde este figurat in desen de catre colegul nostru. Cea mai mare parte a planseului este sub parcul din mislocul pietei pe unde circula doar pietoni. Singurele exceptii sunt rondul cu fantani de pe bulevardul Unirii care este exact deasupra si drumul din fata hanului Manuc. In cazul asta cea mai buna varianta ar fi decopertarea totala si refacerea completa a planseului, desi va fi groaznic pentru circulatia auto in zona pietei Unirii pe perioada lucrarilor. O alta varianta ar fi renuntarea completa la planseu si revenirea la vechia configuratie de dinainte de 1938 cu Dambovita la vedere prin mislocul pietei. Ar fi necesare doar doua poduri, unul pentru bulevardul Unirii si celalalt la hanul Manuc.
- Utilizator anonim 2
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)
Utilizator anonim 2
Adica pe vremea lui nea Nicu au facut minunatiile de fintini si restul amenajarilor din piata fara sa umble la fundatiile putrede burghezo-mosieresti? M-as mira.
Adica pe vremea lui nea Nicu au facut minunatiile de fintini si restul amenajarilor din piata fara sa umble la fundatiile putrede burghezo-mosieresti? M-as mira.
- Ony_x
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)
Ony_x
Da, exact asa s-a intamplat. În anii '80, planșeul era semnificativ mai lung decat acum, ajungea pana la Piata Natiunile Unite in vest. Se poate vedea vechea configuratie a planseului si a Pietei Unirii in aceasta imagine din avion a Bucurestiului din 1966 preluata de pe site-ul de mai jos: https://fostulbucuresti.github.io/#17.48/44.42809/26.10398/0/!a3
A fost scurtat cu ocazia reamenajarii albiei raului Dambovita, se pare ca Ceausescu voia sa vada mai mult din rau in zona tribunalului. In timpul lucrarilor la cele doua magistrale de metrou aproape sigur s-au facut si ceva consolidari la portiuni din planseu, aici colegul nostru de forum Subway Guru ne poate spune mai multe detalii. Sa nu uitam ca si pasajul de legatura intre M1 si M2 e intercalat pe acolo.
Da, exact asa s-a intamplat. În anii '80, planșeul era semnificativ mai lung decat acum, ajungea pana la Piata Natiunile Unite in vest. Se poate vedea vechea configuratie a planseului si a Pietei Unirii in aceasta imagine din avion a Bucurestiului din 1966 preluata de pe site-ul de mai jos: https://fostulbucuresti.github.io/#17.48/44.42809/26.10398/0/!a3
A fost scurtat cu ocazia reamenajarii albiei raului Dambovita, se pare ca Ceausescu voia sa vada mai mult din rau in zona tribunalului. In timpul lucrarilor la cele doua magistrale de metrou aproape sigur s-au facut si ceva consolidari la portiuni din planseu, aici colegul nostru de forum Subway Guru ne poate spune mai multe detalii. Sa nu uitam ca si pasajul de legatura intre M1 si M2 e intercalat pe acolo.
-
- subway guru
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)
subway guru
In afara de ce v-am povestit nu s-a umblat la podul-planseu. S-a umblat pe alocuri la fostele poduri boltite dar altceva nu. Reconfigurarile masive s-au facut la reamenajarea albiei care e ulterioara constructiei M1.
Fantanile s-au facut in asa hal de viteza incat nimeni nu a mai avut timp sa se gandeasca la putregaiul de dedesubt.
In afara de ce v-am povestit nu s-a umblat la podul-planseu. S-a umblat pe alocuri la fostele poduri boltite dar altceva nu. Reconfigurarile masive s-au facut la reamenajarea albiei care e ulterioara constructiei M1.
Fantanile s-au facut in asa hal de viteza incat nimeni nu a mai avut timp sa se gandeasca la putregaiul de dedesubt.
- Adrian Rosca
-
Posted:
-
Re: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)
Adrian Rosca
In 2022 s-a incheiat doar prima etapa de reabilitare, urmeaza refacerea hidroizolatiei planseului pasajului, cel putin asa declara Balutza. Acum nu imi e clar daca vor sa o faca la pachet cu planseul peste Dambovita, care e facut intr-o alta etapa.
In 2022 s-a incheiat doar prima etapa de reabilitare, urmeaza refacerea hidroizolatiei planseului pasajului, cel putin asa declara Balutza. Acum nu imi e clar daca vor sa o faca la pachet cu planseul peste Dambovita, care e facut intr-o alta etapa.
📖 Pagination options