Topic: Mai 2022
19 posts, 7782 views
📖 Pagination options
-
- orex
-
Posted:
-
Mai 2022
orex
Astazi, in pofida faptului ca-i zi de repaus, erau 4(patru) stimabili, din care 2(doi) polizau sudurile cupoanelor de sina!
Deh, se strange latul...
Sunt montate doar 15 console ale retelei de troleibuz, exclusiv pe sensul bd. I. Maniu- bd. Timisoara, in rest ioc!
Peronul de la ”AFI” e fix in aceeasi stare de dinaintea inceperii scormonelii.
”Mai dureaza tatii? Dureazaaa!”
Astazi, in pofida faptului ca-i zi de repaus, erau 4(patru) stimabili, din care 2(doi) polizau sudurile cupoanelor de sina!
20220501_132048.jpg (1.23 MB; downloaded 5752 times)
Deh, se strange latul...
Sunt montate doar 15 console ale retelei de troleibuz, exclusiv pe sensul bd. I. Maniu- bd. Timisoara, in rest ioc!
20220501_131908.jpg (1.97 MB; downloaded 5756 times)
20220501_131934.jpg (1.61 MB; downloaded 5754 times)
20220501_131946.jpg (1.19 MB; downloaded 5754 times)
20220501_132015.jpg (1.11 MB; downloaded 5753 times)
20220501_132315.jpg (1.24 MB; downloaded 5750 times)
20220501_132403.jpg (1.27 MB; downloaded 5753 times)
20220501_132516.jpg (1.98 MB; downloaded 5752 times)
Peronul de la ”AFI” e fix in aceeasi stare de dinaintea inceperii scormonelii.
20220501_132855.jpg (1.14 MB; downloaded 5751 times)
”Mai dureaza tatii? Dureazaaa!”
-
- punmeister
-
Posted:
-
Re: Mai 2022
punmeister
Se monteaza ultimele bucati de sina spre Timisoara.
Se monteaza ultimele bucati de sina spre Timisoara.
20220502_102156.jpg (1.56 MB; downloaded 5636 times)
-
- punmeister
-
Posted:
-
Re: Mai 2022
punmeister
De azi. Se lucra in intersectie, avem linia spre Timisoara finalizata, si se pregateau de suprabetonare. De asemenea erau si cei de la TIAB care lucrau la injectii.
De azi. Se lucra in intersectie, avem linia spre Timisoara finalizata, si se pregateau de suprabetonare. De asemenea erau si cei de la TIAB care lucrau la injectii.
20220506_125319.jpg (688.34 KB; downloaded 5239 times)
20220506_125125.jpg (654.94 KB; downloaded 5236 times)
20220506_124545.jpg (259.84 KB; downloaded 5238 times)
-
- cris_m
-
Posted:
-
Re: Mai 2022
cris_m
Si de la mine 2 poze din intersectie. Este ceva mobilizare, sa vedem cand termina.
Si de la mine 2 poze din intersectie. Este ceva mobilizare, sa vedem cand termina.
20220506_131234.jpg (926.07 KB; downloaded 5126 times)
20220506_131240.jpg (1.7 MB; downloaded 5128 times)
-
- punmeister
-
Posted:
-
Re: Mai 2022
punmeister
Se lucreaza tare la intersectie. Pe langa ce e in poza, au aparut console K+M si pe partea cu biserica si UM.
Se lucreaza tare la intersectie. Pe langa ce e in poza, au aparut console K+M si pe partea cu biserica si UM.
20220512_094839.jpg (1.08 MB; downloaded 4743 times)
-
- punmeister
-
Posted:
-
Re: Mai 2022
punmeister
Avem sina in intersectie!
Avem sina in intersectie!
20220513_103801.jpg (1.41 MB; downloaded 4552 times)
-
- cris_m
-
Posted:
-
Re: Mai 2022
cris_m
Noutatile din ultima perioada sunt urmatoarele:
Per total, acceptabil, se putea si mai bine. Pozele sunt facute aproape de pauza de masa (11:15-11:40)...
Noutatile din ultima perioada sunt urmatoarele:
- au fost montate garduri in intregime pe latura vestica a tronsonului din vale, iar pe latura estica cam 2/3 (restul se vor pune dupa finalizarea liniei din intersectie)
- au fost puse toate reazemele finale pentru firul tramvaiului, iar stalpii vechi au fost curatati complet de cabluri (cale libera sa ii scoata cand o fi)
- au fost montate copertine in statia de tramvai de la intersectia cu Iuliu Maniu
- se faceau ultimele retusuri la armatura fundatiei din intersectie
- se lucra la injectia de la Leu a tramvaiului si troleibuzului
- au inceput supra-betonarea pe tronsonul dintre Maniu si Timisoara
- au finalizat fundatia caii de rulare pe acelasi tronson
- au inceput sa puna cauciucurile fonoabsorbante intre CF si Timisoara
- s-a inceput montarea consolelor si pe partea cu U.M, insa destul de timid (pe acest tronson stalpii vechi inca sunt intesati de firele vechi...)
Per total, acceptabil, se putea si mai bine. Pozele sunt facute aproape de pauza de masa (11:15-11:40)...
20220513_111835.jpg (869.78 KB; downloaded 4446 times)
20220513_111838.jpg (893.84 KB; downloaded 4446 times)
Stalpii vechi "curatati" de fire....
20220513_111748.jpg (871.4 KB; downloaded 4443 times)
Prinderile finale pentru ambele fire
20220513_111734.jpg (769.53 KB; downloaded 4447 times)
20220513_111703.jpg (851.1 KB; downloaded 4441 times)
20220513_111707.jpg (825.43 KB; downloaded 4443 times)
Doar mie mi se pare mai scurt peronul?
20220513_111602.jpg (932.67 KB; downloaded 4442 times)
Cele 4 copertine, cred ca mai au nevoie de niste geamuri... (sper ca nu le lasa asa)
20220513_111521.jpg (908.51 KB; downloaded 4442 times)
20220513_112117.jpg (812.96 KB; downloaded 4448 times)
Se lucra in panoul electric...
20220513_114040.jpg (839.73 KB; downloaded 4446 times)
-
- cris_m
-
Posted:
-
Re: Mai 2022
cris_m
Continuare - Bd Paul Teodorescu
Continuare - Bd Paul Teodorescu
20220513_114054.jpg (868.07 KB; downloaded 4414 times)
20220513_112408.jpg (911.06 KB; downloaded 4418 times)
20220513_113841.jpg (1012.94 KB; downloaded 4415 times)
20220513_112458.jpg (857.55 KB; downloaded 4416 times)
20220513_112426.jpg (848.5 KB; downloaded 4417 times)
20220513_112534.jpg (914.22 KB; downloaded 4415 times)
20220513_112529.jpg (862.66 KB; downloaded 4412 times)
20220513_112705.jpg (902.03 KB; downloaded 4418 times)
20220513_112824.jpg (862.8 KB; downloaded 4417 times)
20220513_112727.jpg (868.67 KB; downloaded 4415 times)
-
- cris_m
-
Posted:
-
Re: Mai 2022
cris_m
Final
Final
20220513_112830.jpg (862.83 KB; downloaded 4403 times)
Console pe ambele parti
20220513_112842.jpg (885.38 KB; downloaded 4405 times)
Pe partea cu AFI stalpii vechi sunt curatati de fire...
20220513_113001.jpg (890.5 KB; downloaded 4403 times)
Pe partea cu U.M mai au de lucru...
20220513_113553.jpg (672.63 KB; downloaded 4403 times)
20220513_113037.jpg (893.14 KB; downloaded 4402 times)
20220513_113043.jpg (835 KB; downloaded 4401 times)
Cupoanele astea unde le-or mai pune? Ca e intreaga linia....
20220513_113357.jpg (918.1 KB; downloaded 4403 times)
Pacat daca nu refac refugiul....
20220513_113249.jpg (905.18 KB; downloaded 4404 times)
-
- cris_m
-
Posted:
-
Re: Mai 2022
cris_m
Noutati de ieri:
Noutati de ieri:
- au betonat fundatia liniei in intersectie
- au inceput asfaltarea liniei si pe bulevardul Paul Teodorescu, pana in fosta linie CF
- se lucra la instalarea echipamentelor electrice la injectia din intersectie (fara poza)
- au mai avansat cu montarea cauciucurilor fonoabsorbante
- au mai montat console cam pana in dreptul statiei de la APACA, insa stalpii vechi sunt la fel de intesati de cabluri...
20220519_121116.jpg (898.89 KB; downloaded 3865 times)
20220519_121200.jpg (865.06 KB; downloaded 3860 times)
20220519_121148.jpg (904.44 KB; downloaded 3860 times)
Pana aici au ajuns cu consolele
20220519_121300.jpg (909.65 KB; downloaded 3867 times)
20220519_121349.jpg (850.22 KB; downloaded 3863 times)
20220519_121352.jpg (878.87 KB; downloaded 3862 times)
20220519_121508.jpg (849.93 KB; downloaded 3864 times)
20220519_121518.jpg (926.45 KB; downloaded 3862 times)
20220519_121618.jpg (905.14 KB; downloaded 3865 times)
20220519_121621.jpg (838.08 KB; downloaded 3868 times)
-
- cris_m
-
Posted:
-
Re: Mai 2022
cris_m
La intersectia cu Timisoara o echipa verifica starea liniei, iar 2 muncitori se pregateau sa polizeze ceva la imbinarea dintre linia noua si cea veche... nu-mi dau seama ce...
La intersectia cu Timisoara o echipa verifica starea liniei, iar 2 muncitori se pregateau sa polizeze ceva la imbinarea dintre linia noua si cea veche... nu-mi dau seama ce...
20220519_121739.jpg (1.76 MB; downloaded 3853 times)
20220519_121831.jpg (1.64 MB; downloaded 3849 times)
-
- cris_m
-
Posted:
-
Re: Mai 2022
cris_m
Completare de azi, au terminat de pus toate consolele. Plus, o poza cu intersectia, ieri am omis sa fac.
Completare de azi, au terminat de pus toate consolele. Plus, o poza cu intersectia, ieri am omis sa fac.
20220520_114722.jpg (751.07 KB; downloaded 3772 times)
20220520_114631.jpg (862.06 KB; downloaded 3779 times)
-
- orex
-
Posted:
-
Re: Mai 2022
orex
Astazi, 22.05.2022, erau niste reprezentanti ai companiei Swietelsky care mai moșmondeau cate ceva in zona peronului de la AFI! Ma asteptam la o mai mare concentrare de forte sa termine saptamana viitoare dar...o s-o mai ”zdranganească” prin zona, pret de cateva saptamani, de acum incolo!
PS
Clar ca lucrarile nu vor fi finalizate la termen, nici la tramvai, nici la troleibuz, dupa cum se moșcăiesc!
Astazi, 22.05.2022, erau niste reprezentanti ai companiei Swietelsky care mai moșmondeau cate ceva in zona peronului de la AFI! Ma asteptam la o mai mare concentrare de forte sa termine saptamana viitoare dar...o s-o mai ”zdranganească” prin zona, pret de cateva saptamani, de acum incolo!
Probabil ca ieri s-a turnat in intersectie si ultimul strat de beton!!
20220522_114859.jpg (384.25 KB; downloaded 3522 times)
20220522_115201 M.jpg (318.39 KB; downloaded 3525 times)
Bitumul s-a asternut doar pana-n proximitatea liniei CF
20220522_115505.jpg (335.45 KB; downloaded 3524 times)
Betonare proaspata pana-n dreptul AFI Park 2!
20220522_115837.jpg (416.03 KB; downloaded 3522 times)
Cei cativa ”baeti” la lucru!
IMG-20220522-WA0000M.jpg (656.7 KB; downloaded 3521 times)
Asta daca nu aveati habar care-i provenienta stalpilor metalici!
20220522_114813.jpg (292.65 KB; downloaded 3520 times)
PS
Clar ca lucrarile nu vor fi finalizate la termen, nici la tramvai, nici la troleibuz, dupa cum se moșcăiesc!
-
- cris_m
-
Posted:
-
Re: Mai 2022
cris_m
25.05.2022 - 1 an de la inceperea oficiala a lucrarilor
Noutatile de astazi sunt urmatoarele:
• au demontat aproape toti stalpii vechi in vale
• montau pavajul pentru nevazatori in statie (care s-a scurtat in urma lucrarilor....)
• a fost finalizata linia din intersectie
• asterneau stratul de uzura imediat dupa intersectie
• s-a turnat ultimul strat de beton pana in dreptul magazinului La Placinte, urmeaza si pe ultima portiune ramasa cat de curand
• 2 muncitori curatau cauciucurile fonoabsorbante de surplusul de beton folosind batand in ele cu niste ciocane...
• s-a spart betonul vechilor stalpi pe partea cu UM pentru a putea fi taiata armatura
• in intersectie un Dorel incerca foarte stangaci sa manevreze pickhammer-ul pentru a realiza aceasta operatiune. N-am facut poza, dar situatia e cam neplacuta sincer... ne miram ca au loc atatea accidente de munca, mai ales pe santiere....
• tot pe aceasta parte au mutat manunchiul de cabluri pe stalpii noi, semn ca cei vechi isi traiesc ultimele zile (pe partea opusa sunt curatati de fire de ceva timp)
• in intersectia de la Timisoara sudau ceva la sina veche
Cam atat am observat astazi. Pacat ca nu au continuat mobilizarea buna sa termine la timp...
25.05.2022 - 1 an de la inceperea oficiala a lucrarilor
Noutatile de astazi sunt urmatoarele:
• au demontat aproape toti stalpii vechi in vale
• montau pavajul pentru nevazatori in statie (care s-a scurtat in urma lucrarilor....)
• a fost finalizata linia din intersectie
• asterneau stratul de uzura imediat dupa intersectie
• s-a turnat ultimul strat de beton pana in dreptul magazinului La Placinte, urmeaza si pe ultima portiune ramasa cat de curand
• 2 muncitori curatau cauciucurile fonoabsorbante de surplusul de beton folosind batand in ele cu niste ciocane...
• s-a spart betonul vechilor stalpi pe partea cu UM pentru a putea fi taiata armatura
• in intersectie un Dorel incerca foarte stangaci sa manevreze pickhammer-ul pentru a realiza aceasta operatiune. N-am facut poza, dar situatia e cam neplacuta sincer... ne miram ca au loc atatea accidente de munca, mai ales pe santiere....
• tot pe aceasta parte au mutat manunchiul de cabluri pe stalpii noi, semn ca cei vechi isi traiesc ultimele zile (pe partea opusa sunt curatati de fire de ceva timp)
• in intersectia de la Timisoara sudau ceva la sina veche
Cam atat am observat astazi. Pacat ca nu au continuat mobilizarea buna sa termine la timp...
20220525_111742.jpg (792.15 KB; downloaded 3120 times)
20220525_111842.jpg (882.95 KB; downloaded 3121 times)
Inainte de refugiul de pe sensul opus tocmai asfaltasera triunghiul acela...
20220525_111910.jpg (923.49 KB; downloaded 3119 times)
Aici a fost un stalp vechi...
20220525_111928.jpg (935.5 KB; downloaded 3124 times)
Gata cu stalpii vechi...
20220525_112009.jpg (845 KB; downloaded 3123 times)
20220525_110055.jpg (831.14 KB; downloaded 3119 times)
20220525_110102.jpg (795.26 KB; downloaded 3122 times)
20220525_110201.jpg (862.08 KB; downloaded 3119 times)
Pe bucata asta urmau sa asfalteze. Nisipul e ca sa nu se prinda asfaltul de linie
20220525_110248.jpg (865.28 KB; downloaded 3120 times)
20220525_110253.jpg (843.4 KB; downloaded 3123 times)
📖 Pagination options