Regiunile RomânieiMoldovaJudețul Botoșani

 

Topic: Transportul în comun în municipiul Botoşani

77 posts, 40405 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani andrei11

truscamihai wrote:
...Si tramvaiele respectau timpii de parcurs.

Cum ti-ai dat seama ?

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani truscamihai

La 10 - 15 min, plecat cate un tramvai de la capat.

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani monteoru

Ca tramvaiele sunt pline mai mereu si ca respecta programul, in mare cam asa e; insa despre faptul ca merg cu viteza da-mi voie sa fiu sceptic. Viteza medie e de 21-22 de km/h la tramvaie, iar viteza maxima fiind de aproape 30km/h, toate astea din cauza caii de rulare si liniei de contact. Cei aproape 6 kilometri cat are o semicursa a 101 sunt facuti cam in douazeci de minute cu tot cu opriri in statii si la semafoare, intersectii. Mi se pare cam mult. Daca ar merge Tatrele din Botosani cum merg cele din Bucuresti, ar fi cel mai eficient transport public din tara.

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani Gaby

Tatra T4D - BT330
29.05.2016, Traseul 102!


 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani Puss in Boots

http://www.ziare.com/botosani/stiri-spo...to-6825921 chiar n-au sens liniile alea?
In alta ordine de idei se mai aude ceva cu reabilitarea liniilor de tramvai? Stiu ca e un proiect pe teava la primarie...

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani Puss in Boots

http://www.banulbotosanean.ro/administr ... iciclisti/

În 2018 proiectele cu finanțare europeană semnate de Primăria Botoșani vor transforma municipiul reședință de județ.

De la tramvaie silențioase, la piste de bicicliști, piste sintetice de atletism, locuri de joacă pentru copii și zone de agrement adevărat.


Doamne ajuta! :D Cu bani europeni pentru orasele mai mici (sau cu putine linii de tramvai) e mult mai usor sa refaca totul dintr-o lovitura. Ar fi pacat sa nu se profite. Sper sincer ca 2018 si apoi 2019 pana spre 2020 sa reprezinte revirimentul tramvaiului la Botosani, dar si la Ploiesti (achizitia de material rulant nou) sau Resita (reintroducerea lui). Plus Cluj, tramvaie noi.

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani Gaby

T4D-MI - BT330
29.05.2016, Botoșani


 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani Puss in Boots

Intrebasem la Primarie care e statusul investitiei in linie si tramvaie, mi s-a raspuns ca treaba merge inainte. Asa ca Doamne ajuta.

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani monteoru

Puss in Boots wrote:
Intrebasem la Primarie care e statusul investitiei in linie si tramvaie, mi s-a raspuns ca treaba merge inainte. Asa ca Doamne ajuta.


Vazusem pe facebook ca au depus cererea de finantare pentru modernizarea caii de rulare in ultima zi cand era posibil, adica ieri, 28 martie. Un total de 40 de milioane de euro pentru intregul traseu, statii, reactivare bucla din fata la Carrefour, si substatia de redresare. Din pacate proiectul nu a mai inclus si reabilitarea depoului, din cauza ca ar fi ridicat costurile si mai mult.

Vis-a-vis de tramvaie, e interesant ca achizitia pentru Botosani va fi printre ultimele licitate, daca nu e chiar ultima.

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani CA 205

Am o intrebare. La Botosani mai circula autobuze ? Daca da, atunci ce tipuri?

 


Transportul în comun în municipiul Botoşani Andrei Andraș

Circulă doar maxi-taxi-urile privaților. Eltrans (ex. Regia Autonomă Botoșani) are în dotare doar tramvaie.

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani CA 205

Multumesc mult de raspuns!

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani Victor92

O poza sensibila, dar pe atat de frumoasa din anul 1991 cu tramvaiele Tatra destinate orasului Botosani.

tatra-strassenbahnen-100-resimage_v-variantBig1xN_w-1216.jpg (300.23 KB; downloaded 4993 times)


Sursa: https://www.mdr.de/nachrichten/wirtscha ... d-100.html

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani BGP2597

'91? Știam că atunci abia s-a deschis rețeaua la Botoșani. Au avut din start Tatre pe lângă V3A?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Botoșani  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use