Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăAspecte diverse din transporturi şi infrastructură

 

Topic: Siguranța rutieră

680 posts, 203517 views
 
Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17  ... 49
 
 

📖 Pagination options
Re: Siguranta rutiera andrei11

Intrebare :
Locul : A 2
Cu ce scop este pus acest semn de circulatie ? Am stat drept si am judecat stramb si tot nu-mi iese pericolul ca autobuzele / camioanele nu pot sa depaseasca pe unul care merge cu 70 km / h ca asa vrea muschii lui.
Atentie la semnul aditional, 10 km !
OK, s-a constata la un moment dat  datorita particularitatii drumului exista intr-un punct  un pericol semificativ, desi eu nu-l vad, dar chiar pentru 10 km ?
Semnul se gaseste din plin pe A 2 din Bucuresti si pana-n Fetesti, parca de la Fetesti incolo dispare.
8-2-2014 6-18-11 PM.png (19.08 KB; downloaded 3205 times)

 


Re: Siguranta rutiera florin

Indicatorul există și pe A1 București - Pitești, tot pe porțiuni de 10 km parcă. Logica lui bănuiesc că ține de aglomerația de pe autostradă, pe porțiunile mai aglomerate (aproape de București) este o reală problemă un camion care, limitat fiind la 90 km/h se apucă să depășească un vehicul mai lent care merge cu 70, 80 sau, de ce nu, 89 km/h. În spatele lui se formează o coloană care merge cu 90 km/h și care se propagă mai departe în spate.

 


Re: Siguranta rutiera andrei11

Da, se pare ca e singurul raspuns plauzibil. Altul nu vad. Nu ma gandisem la aspectul ăsta.

 


Re: Siguranta rutiera aztec

Din cate stiu cei 10 km inseamna valabilitatea semnului, adica este valabil in urmatori 10 km.(dupa care e altul cu aceasi distanta:) )
Si restul ramane ca in ultimele 2 explicatii de mai sus.

 


Re: Siguranta rutiera iliutu

Din pacate, deseori acest semn nu este respectat. Va puteti inchipui singuri ce rezulta  :twisted:  :twisted:  :twisted:

 


Re: Siguranta rutiera andrei11

1) Nu se intampla nimic, fac autostrada asta de n spe mii de ori pe an ( cu 90 km / h ) si nu e asa de aglomerata in cea mai mare parte a timpului.
2) Acum ce propui tu, daca nimeresc pe unul care vrea el sa mearga cu 70 km / h ( perfect legal ). Ce propui ?
Pe mine de multe ori ma prinde autostrada asta "pe invers", adica vineri ( seara ) spre Bucuresti si duminica seara spre Constanta. E super libera, nici o problema.
______________________
Aceasta ultima afirmatie nu are de-a face cu circulatia camioanelor. In extrasezon e chiar aerisita autostrada in tot timpul saptamanii. Mie acel semn mi se pareusor abuziv.

 


Re: Siguranta rutiera iliutu

Andrei, nu rezulta accidente acolo (de obicei), ci doar aglomeratie, nervi si posibile accidente mai tarziu.

 


Re: Siguranta rutiera andrei11

De acord cu tine.
Eu fac autostrada asta de multe ori - mai ales in extrasezon.
Nu mi se pare absolut deloc aglomerata si nu prea vad rostul acestui semn, cel putin asta e parerea mea.
Mai exista un semn uitat pe autostrada care acum este anapoda, si anume cand te aproprii de Cernavoda ( dinspre Fetesti ) apare semnul de "Aglomeratie", ceea ce nu mai e adevarat, pentru ca autostrada nu se mai termina la Cernavoda. Nu poate fi din cauza podului pentru ca pe partea cealalta nu e semnul.
jkl.png (470.79 KB; downloaded 2933 times)

 


Re: Siguranta rutiera iliutu

Andrei, acel semn este de avertizare. Teoretic este util vara, mai ales in vecinatatea statiilor de taxare (chiar si cand se circula cu barierele deschise in sezon).

 


Re: Siguranta rutiera andrei11

Te contrazic, semnul este pe insula, aproape de "podul mare", de peste Dunare, de la Cernavoda, sensul spre Cernavoda / Constanta.
Statia de taxare e in urma, la Fetesti.
Semnul este pur si simplu uitat acolo de pe vremea in care autostrada se oprea la Cernavoda.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei zapacitu

Nightwolf wrote:
De ce va agitati cu banda de biciclete? Oricum e interzisa circulatia lor pe carosabil acoperit cu zapada/mazga/polei. Si pana nu se topeste toata zapada in Bucuresti tre` sa ai ceva cojones sa o iei cu bicla prin oras ...

Pentru motociclete si mopeduri poate. Biciclistii nu sunt supusi normelor de circulatie. Inca :)

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei andrei11

:?:
Motocicletele si mopede pe banda de biciclete ? Sper ca niciodata  :!:

 


Re: Siguranta rutiera iliutu

andrei11 wrote:
Te contrazic, semnul este pe insula, aproape de "podul mare", de peste Dunare, de la Cernavoda, sensul spre Cernavoda / Constanta.
Statia de taxare e in urma, la Fetesti.
Semnul este pur si simplu uitat acolo de pe vremea in care autostrada se oprea la Cernavoda.

Daca este inainte de pod, e posibil sa fie o zona aglomerata, viteza pe pod fiind mai mica (stiu ca am vrut sa urc pe pod cu 120 km/h si a fost destul de interesant, avand in vedere curbele stranse), multi incetinesc.
Preventiv as introduce o limitare de 100 km/h pe pod, datorita razelor de curbura mici.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Nightwolf

zapacitu wrote:
Nightwolf wrote:
De ce va agitati cu banda de biciclete? Oricum e interzisa circulatia lor pe carosabil acoperit cu zapada/mazga/polei. Si pana nu se topeste toata zapada in Bucuresti tre` sa ai ceva cojones sa o iei cu bicla prin oras ...

Pentru motociclete si mopeduri poate. Biciclistii nu sunt supusi normelor de circulatie. Inca :)


Daca ai permis taie-i coltul repede si pe urma mai citeste ... LEGEA! Sau si tu faci parte din categoria biciclistilor care considera ca sunt asimilati pietonilor??

EDIT: Ieri, la cercetarea accidentului "ce poa` sa iasa cand doua taxiuri se lovesc frontal" pe V. Milea, cu trafic deviat, imi vine un mare biciclist pe mijlocul strazii. Colegii il opresc si vor sa-l arda de anu` nou de fo` 585 lei, ca tot s-a schimbat punctul amenda. Imi opresc activitatea si ii rog, in marinimia mea, sa-l lase pe tembel sa mearga mai departe ca n-are rost -- biciclistul meu facea un taraboi gen "abuzivilor, prostilor, doua clase mai mult ca trenu" etc. Nu aveam timp de prostia care zacea in capu` lui asa ca insist sa i se faca vant. Ce sa vezi... merge BICICLISTUL 30m si da nene o gura de asfalt UMED proaspat DESZAPEZIT de vede stele verzi. Resemnat, in bascalia a aprox. 50 de persoane civile care se uitau la eveniment si care au inceput sa-l huiduie/fluiere etc, se retrage usurel pe trotuar si incepe sa-si planga, la propriu, amaru pe un maldar de zapada. Ma duc la el si il intreb daca are nevoie de ambulanta. Cu ochii in lacrimi, ma intreaba de ce face lumea misto de el, ca el nu e pusti, e echipat etc. Ii arat repede pe telefon acele articole de lege peste care #zapacitu a sarit la momentul lecturarii codului rutier. Ii demonstrez in 2 minute, elegant, frumos, ca a cazut mai prost dpdv intelectual decat dpdv fizic. Isi cere scuze si pleaca spre APACA pe langa bicicleta. Haine ferfenita facute de la cazatura, casaca zgariata, bicicleta avariata de cateva sute de lei bune.

Asa ca... sugerez tuturor amatorilor de senzatii tari, sa stea cuminti.

P.S.: Oare de ce biciclistii nostri veterani de pe forum nu comenteaza? Cumva pt ca stiu ce spune legea si isi pazesc fundu` (pe romaneste)??

 


Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17  ... 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Aspecte diverse din transporturi şi infrastructură  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use