MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Interstatia Academia Militara-Orizont

614 posts, 190760 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 32 33 34 35 36 37 38  ... 44
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Academia Militara-Orizont 133 313

Cati metri?  :) Saritura adica.

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont Slasher1985

Gata interstatia aceasta incepand de ieri. Cel putin tunelul este gata. Ne pregatim pentru inceputul lucrului la urmatoarea.

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont subway guru

Filofteia a patruns in statie de ieri seara.
:)

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont URANUS

O veste excelenta! :)  Asteptam cu sufletul la gura poze de la AM si Orizont si plecarea Varvarei spre Favorit, dar asta deja tine de alt topic.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Academia Militara-Orizont Utilizator anonim

Saptamana viitoare primele poze pe 2014 !

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont URANUS

Inca o veste extraordinara! Iti multumim anticipat.

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont subway guru

Pana vor incepe lucrarile la calea de rulare, pe topicul asta vom urmari doar evolutia lucrarilor la Centrala de ventilatie de interstatie din dreptul benzinariei.

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont iliutu

cos, poti updata harta cu avansul TBM-urilor ? Multumesc !

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont Costin

O actualizeaza doar subway guru si Utilizator anonim cand au date exacte privind numarul de inele... eu nu am aceste date.

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont subway guru

De azi, e actualizata definitiv!
:lol:

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont andrei11

Niet, ceva nu e in regula, carcoteala de serviciu observa ca s-a sapat cu un metru in plus fata de ce era planificat, scrie doar verde pe fond nedefinit :
Metri sapati : 531 din 530. O fi vreun virus in calculatorul meu, mai stii  :?:

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont subway guru

Carcotasul de serviciu din cate stiu eu e injiner de-al nostru, deci banuiesc ca trebuie sa gandeasca si sa analizeze inainte de a 'debita' 'fo mica ineptie...sau macar sa se documenteze mai inainte de a debita...fara suparare!
:)
Colegul DocOctavius cand a facut 'softul' pt vizualizarea avansului a avut la dispozitie toate datele exacte, la milimetru...ceea ce inseamna ca a avut distanta (cu virgula) de la exterior PM Academie pana la exterior PM Orizont.
Iar actualizarea a avut in vedere inelele montate in viu (in teren) si nu metri sapati (e un decalaj intre sapatura, care se masoara la botul TBM si inelele montate care sunt la 'fusta' TBM...)
De sapat, tunelul era practic sapat complet de Craciun...
Daca mai pui si grosimea de 1+1m a PM de intrare si de iesire...te bag si mai tare in ceatza...
In rest, daca mai iei in considerare si ca distantele pe care le-am avut in vedere sunt in axul caii de rulare si nu in axul tunelului...o sa ai nevoie de ceva cunostinte avansate de geometrie descriptiva...cu durerile de cap inerente...
Oricum te las sa analizezi singur ce inseamna toate astea si cum e cu masuratul in metri si milimetri ori in inele de 1,5m, si cat se incaleca pe perete si cat nu...
Din pacate, pentru urmatoarea interstatie nu avem inca un soft de urmarire a avansului, ca prietenul nostru e plecat din cate stiu intr-o expeditie antarctica si nu revine pana prin martie...
Nashpa!
Vre-un softist pe receptie???

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont andrei11

Hmm. Ma abtin ca e tarziu.
Adica suntem in intarziere. Cam mare.

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont DocOctavius

andrei11 wrote:
Niet, ceva nu e in regula, carcoteala de serviciu observa ca s-a sapat cu un metru in plus fata de ce era planificat, scrie doar verde pe fond nedefinit :
Metri sapati : 531 din 530. O fi vreun virus in calculatorul meu, mai stii  :?:

subway guru wrote:
Colegul DocOctavius cand a facut 'softul' pt vizualizarea avansului a avut la dispozitie toate datele exacte, la milimetru...ceea ce inseamna ca a avut distanta (cu virgula) de la exterior PM Academie pana la exterior PM Orizont.
Iar actualizarea a avut in vedere inelele montate in viu (in teren) si nu metri sapati (e un decalaj intre sapatura, care se masoara la botul TBM si inelele montate care sunt la 'fusta' TBM...)

Replica lui subway guru este perfect corectă. Întradevăr am amestecat mere cu pere, utilizând numărul de inele montate am calculat o lungime de tunel finalizată pe care o scriu în graficul meu. Însă totalul este lungimea exactă a axului tunelului care va fi depășită întotdeauna dacă nu va fi un multiplu exact a 1,5m cât este lungimea medie a unui inel de tunel. Softul este destul de simpluț și de aproximativ așa că nu vă așteptați la precizii milimetrice de la el. :D

subway guru wrote:
Din pacate, pentru urmatoarea interstatie nu avem inca un soft de urmarire a avansului, ca prietenul nostru e plecat din cate stiu intr-o expeditie antarctica si nu revine pana prin martie...
Nashpa!
Vre-un softist pe receptie???

Aici aș avea vreo două corecții de făcut:
1) Graficul pentru următoarea interstație este gata și după câteva ore bune de upload (3Mb = 5ore asta da viteză de net) este online și link-ul de actualizare pus la dispoziția lui subway guru pentru a ne păstra la curent.
http://octav.semizian.ro/metrouusor/O-F.png
2) revenirea mea din Antarctica va fi în Martie... 2015!! deci voi avea nevoie de ceva atentionare prealabila dacă trebuie să pregătesc vreun alt grafic ca să pot pune google la încărcat peste noapte.
Iar ca să mă iertați pentru întârziere încerc atașarea unui pinguin întâlnit pe drum ;)
Autostopist în marea Wedell.
autostopist.JPG (50.77 KB; downloaded 3454 times)

 


Go to page:  1  ... 32 33 34 35 36 37 38  ... 44
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2282 forum members have written 421055 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use