MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Interstatia Academia Militara-Orizont

614 posts, 191143 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 31 32 33 34 35 36 37  ... 44
 
 

📖 Pagination options
Re: Interstatia Academia Militara-Orizont subway guru

N-am spus niciodata ca lucrurile merg ca 'unse' sau macar cum mi-as dori eu sau voi...dar de aici si pana a-i injura pe 'dorei' pentru ceva ce nu le apartine...e cale tare lunga!
La Parc, inca se analizeaza ce facem cu apeductele, ca sa se definitiveze planul de eliberare a amplasamentului si de devieri de retele...
Despre celelalte...mai vorbim.
Sarbatori Fericite si un An Nou mult mai Bun decat 2013... :lol:

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont andrei11

subway guru wrote:
La Parc, inca se analizeaza ce facem cu apeductele,

Aha, [BIP] apeducte, au rasarit asa, din senin, ce sa vezi, hopa, acum au aparut apeductele acolo.
Ce sa vezi, pana acum nu s-a gandit nimeni la ele.
Mi se pare mie sau si prin Militari au fost niste apeducte, parca Ceausescu  nu s-a prea incurcat in ele. Sunt convins ca daca revolutia ar fi fost prin dec. 1991 nici in apeductele de la pod Constanta n-am fi stat. Parerea mea, de calator*, nu ma pricep neam la apeducte.
____________
* calator prin forum, nu cu metroul, ca prin pamant nu mai merg de mult.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Academia Militara-Orizont sab

Da, la iesirea din statia Politehnica apeductul Rosu a fost subtraversat fara probleme . Din pacate, dupa 1989 s-a descoperit brusc ca suferim de "fobia apeductelor". La M4 s-a spus ca a fost o cerinta speciala de la Apa Nova (eu am niste dubii...). Insa acum, in 2014, cand avem ditamai utilajele moderne de sapat, ce se mai poate invoca ?   :(
Bine ca nu s-a mai facut metrou si spre Ghencea. Ca acolo, la iesirea din statia Raul Doamnei, trebuia sa fie inca o "intalnire de gradul 3" cu dusmanul apeductul.

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont misterr

subway guru wrote:
Referitor la alimentarea cu energie electrica, deranjante sunt fluctuatiile frecvente de tensiune ce dau peste cap calculatoarele de bord, ce se reseteaza din aceasta cauza...

Tipic romanesc!

Mă faci să zîmbesc... calculatoarele de bord de pe TBM-uri sînt dotate prin proiect cu UPS-uri, nici nu se pune problema să fie altfel, e o treabă inginerească elementară (vorbesc de ingineria mea, eu sînt inginer electric, mă ocup (și) cu automatizări). Vorbim de o aplicație pretențioasă - conducerea în timp real a unui utilaj care trebuie ghidat permanent, fără întreruperi, fără să-și „piardă” poziția, o asemenea aplicație este exclus să fie lăsată la mîna fluctuațiilor de tensiune. Chiar dacă alimentarea de forță cade, calculatoarele rămîn sub tensiune. Sînt aplicații mult mai puțin pretențioase care sînt dotate cu UPS-uri (chiar la mine la firmă), aici chiar e o condiție obligatorie.
Probabil asta e explicația pe care italienii o servesc presei din România, că trebuia să dea vina pe români, nu? Doar că tu nu trebuia să o înghiți așa ușor...

Tipic italienesc (european)!

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Academia Militara-Orizont 133 313

Excuse me. Si Enel tot italieni sunt. Cin' s-aseamana s-aduna.

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont radudd

S-a dezmortit ceva in vreo locatie, sau inca azi si maine nu se lucreaza?

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont URANUS

Conform lui Atal, s-a lucrat azi la Romancierilor si la Valea Ialomitei.

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont radudd

Unde se vorbeste despre lucrul asta? Eu nu vad vreo postare.

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont laur_visan

radudd wrote:
Unde se vorbeste despre lucrul asta? Eu nu vad vreo postare.



Citeste topicul...stiri despre proiect...

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont URANUS

Ceva vesti (bune) aici?

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont radudd

Cred ca este pauza peste tot.
Mi-ar placea sa fiu contrazis, dar cand ma gandesc ce frenezie era pe mai toate topicurile, cate fotografii "veneau" din toate directiile, cate discutii in contradictoriu si eliminari prin banare, toate par a fi de domeniul trecutului.
Probabil ca dupa aceasta postare, va sari cineva dintre cei care stiu in fapt ce se petrece si ne va spune ca de fapt se lucreaza dar nu se vede, sau ca acum fotografiile nu mai sunt atat de incitante pe cat au fost (cu asta pot fi de acord, dar daca tot ne-am invatat cu ele, n-ar fi rau sa mai apara, chiar rar, asa cum ni s-a si spus de fapt).
Vom trai si vom vedea care mai este mersul si tare as vrea sa apara totusi cineva si sa ma ia la rost, contrazicandu-ma concret si cu fapte, cel putin asa stim ca mai misca ceva prin zona.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Academia Militara-Orizont 133 313

Eliminari prin banare... Cate mai exact, eu imi amintesc una singura. Si inculpatul este inca prezent, garantez.
De miscat... daca nu se misca TBM restul e de la sine inteles.

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont laur_visan

radudd wrote:
Cred ca este pauza peste tot.
Mi-ar placea sa fiu contrazis, dar cand ma gandesc ce frenezie era pe mai toate topicurile, cate fotografii "veneau" din toate directiile, cate discutii in contradictoriu si eliminari prin banare, toate par a fi de domeniul trecutului.
Probabil ca dupa aceasta postare, va sari cineva dintre cei care stiu in fapt ce se petrece si ne va spune ca de fapt se lucreaza dar nu se vede, sau ca acum fotografiile nu mai sunt atat de incitante pe cat au fost (cu asta pot fi de acord, dar daca tot ne-am invatat cu ele, n-ar fi rau sa mai apara, chiar rar, asa cum ni s-a si spus de fapt).
Vom trai si vom vedea care mai este mersul si tare as vrea sa apara totusi cineva si sa ma ia la rost, contrazicandu-ma concret si cu fapte, cel putin asa stim ca mai misca ceva prin zona.



Cine a fost banat...a meritat-o...poate sunt prea nou activ dar urmaresc forumul de peste un an..si aceea persoana sub diferite nick-name...devia de la subiect si jignea pe cine apuca, tot timpul....pacat...pt ca dc tot suntem pasionati...haideti si sa ascultam si sa invatam....dc nu, cearta este mai buna la piata...
Legat de poze, Utilizator anonim a zis ca vor fi reportaje lunare incepand cu jumatatea lui Ianuarie..
Incepand de ieri,la Orizont,se tot aduna o gramada considerabila de beton spart amestecat cu resturi de armatura de fibra de sticla..deci peretele din fata Filofteei se sparge...asa ca saptamana aceasta se poate sa o vedem si pe aceasta in statie..cu a zis SubwayGuru..
Uite eu stau in DrTaberei si merg mereu pe langa santire si se lucreaza,mai putin momentan cele cunoscute..si dc nu ii crezi pe cei mai vechi de pe forum si care sunt mereu in masura sa ne spuna adevarul (nu toate stirile tampite)..poti merge usor sa te convingi tu...
O seara buna iti doresc si nu o lua in nume de rau...

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont radudd

Ce-ati mai sarit amandoi.... :lol:

 


Go to page:  1  ... 31 32 33 34 35 36 37  ... 44
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 421106 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use