MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - PSS Opera

278 posts, 101082 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 20
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari PSS Opera andrei11

Nu cred ca le consolideaza fundatiile, e o problema cu apa freatica, nu ma pricep, da e o problema. Se rupe nu stiu ce echilibru, nu e deloc specialitatea mea.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari PSS Opera 133 313

Umila mea parerea este ca racordul de Pantelimon se face pana la Opera sau deloc.

Daca se face pana la Iancului are nevoie de PSS Pache-Instalatii pentru dare in exploatare. Asta inseamna la urma urmei sa se faca statia completa. Tare as vrea sa vad acolo macaraua care scoate TBM iar apoi peste cinci catralioane de ani PLS pentru Pache-Opera.  :twisted:
Si daca s-o face si treaba asta... va fi galerie in sapatura deschisa cu linii suprapuse toate ziua si noaptea. Daca nu... pe Protopopescu isi sapa fiecare buda in fundul curtii, daca nu cumva se va prevede un nivel rezervor la statie.  :twisted:

 


Re: Discutii - Lucrari PSS Opera andrei11

Nu, PSS - ul va fi  fix lipit de statia Iancului, cum vii de la Instalatii. E exact cum s-a intamplat la 1 Mai, PSS - ul a fost  fix la intrarea in statie ( venind dinspre Jiului ), se vede clar dupa gresia din vestibul. ( Pe sensul de mers 1 Mai - Jiului ).

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari PSS Opera 133 313

Tare m-as mira.

 


Re: Discutii - Lucrari PSS Opera icee

Tocmai ziceam ca deranjul de la suprafata ar trebui sa fie minim..

 


Re: Discutii - Lucrari PSS Opera Yannick

Am impresia ca inventam apa calda, avem un exemplu cum sa lucrat pe zona centrala de la Unirii pana la Romana cel putin, am mai intrebat odata insa nu am primit un raspuns foarte clar, daca tunelul dintre Universitate si Romana a fost facut cut&cover atunci unde a fost PSS Universitate si PLS Romana?
De ce trebuie sa ne gandim la noi solutii cand avem deja exemplu de pe M2?

 


Re: Discutii - Lucrari PSS Opera Slasher1985

Pai, Unirii-Romana este ceva mai lat ca Opera-Iancului.

Si eu zic ca trebuie facut Pantelimon-Opera din prima. Desi, chiar daca nu se poate accede la aceasta solutie si ne trezim cu 2 racorduri, segmentul central nu poate fi sapat apoi cu ajutorul unui singur TBM mai mare cum a descris #Robert24 (rezultand astfel in statii cu peroane laterale)?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari PSS Opera 133 313

icee wrote:
Tocmai ziceam ca deranjul de la suprafata ar trebui sa fie minim..


Deranj la suprafata minim inseamna 0 consolidari. Iar pentru asta exista 0 spre 1 solutii cat de cat accesibile de visat. Ce e pe domeniul public se mai face de bine de rau, dar cand dai de o adunatura de nspe proprietari? Si cel mai mare cosmar ar fi sa descoperi una neconsolidabila...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari PSS Opera sab

133 313 wrote:
Umila mea parerea este ca racordul de Pantelimon se face pana la Opera sau deloc.

Am descoperit vreo comoara ?  De unde atata banet ? Si iar o sa avem o problema, ca nu vom putea da nimic in folosinta pana nu se ajunge la Opera :lol:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari PSS Opera 133 313

Cum de unde bani? Ia uite cm zbiara la noi sa-i luam.
http://www.realitatea.net/avertisment-d...85254.html

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari PSS Opera sab

Trebuie sa ai proiect beton si sa te tii de el, nu cum am facut noi, am facut proiect Ghencea-Universitate si am obtinut finantare , iar pe teren facem Raul Doamnei-Eroilor. ;)

 


Re: Discutii - Lucrari PSS Opera aztec

O intrebare.. stiu, a fost discutat si ras-discutat...
Ca posibilitate teoretica, pt ca lucrurile sunt batute in cuie de mult.
Daca se continua cu mersul cartitelor de la academie la Opera, facut santierul pt alimentare la Opera  cu cele necesare, amenajarea de santier fiind facuta la vechea Casa Radio unde teoretic este loc destul in spate?
Stiu, e o distanta de ceva metri.. dar teoretic nu era mai fezabil?

 


Re: Discutii - Lucrari PSS Opera subway guru

sab wrote:
Trebuie sa ai proiect beton si sa te tii de el, nu cum am facut noi, am facut proiect Ghencea-Universitate si am obtinut finantare , iar pe teren facem Raul Doamnei-Eroilor. ;)

La UE s-a obtinut finantare pe RD-Eroilor...

 


Re: Discutii - Lucrari PSS Opera subway guru

aztec wrote:
O intrebare.. stiu, a fost discutat si ras-discutat...
Ca posibilitate teoretica, pt ca lucrurile sunt batute in cuie de mult.
Daca se continua cu mersul cartitelor de la academie la Opera, facut santierul pt alimentare la Opera  cu cele necesare, amenajarea de santier fiind facuta la vechea Casa Radio unde teoretic este loc destul in spate?
Stiu, e o distanta de ceva metri.. dar teoretic nu era mai fezabil?

Casa Radio e pe teren privat, ca sa poti folosi terenul sunt doua conditii:
1. sa fie pe culoarul aprobat (si nu e);
2. sa expropriezi terenul respectiv in conformitate cu HG de declarare a interesului public (si nu e).

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 20
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use