MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei

1767 posts, 475773 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 35 36 37 38 39 40 41  ... 127
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei andrei11

Si daca nu iesea ?  :twisted:
Acum vorbind serios, un proiect de asemenea amploare  nu are de la inceput toate avizele ? Mi se pare de bun simt.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei subway guru

Are toate avizele!
Pentru defrisare la Parc DT primul aviz are aproape trei ani vechime...dar atunci era campanie electorala si defrisarea a fost oprita...
Intre timp, s-au modificat procedurile de mediu si a trebuit reluat tot procesul de la zero...ca asa-i la noi, ca la nimeni!
:x

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei ByOnu

Guru, o intrebare daca se poate :D Udriste promitea (si eu unul aveam relativa incredere in el, in schimb in Aurel...) ca se vor planta cel putin dublul copacilor taiati. Exista acest lucru stipulat in acte? Cine se va ocupa de aceasta operatiune? Metrorex, MT, PS6, constructorii?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei subway guru

In acte se specifica doua conditii, prima ca 'acum' se vor replanta prin adp-ul de sector si in locatiile specificate de primaria de sector un numar egal de arbori (cca. 25), iar la sfarsit se vor reface integral suprafetele afectate=>2:1 arbori plantati/arbori defrisati...totul platit de constructor si decontat la beneficiar...iar in final se pot rambursa din fondurile europene, sunt cheltuieli eligibile pe POS-T, daca se respecta procedurile!
Ce nu e specificat nicaieri in clar e ce se intampla cu materialul lemnos rezultat?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei Atal

Important e sa se si ingrijeasca arborii plantati, minim 2 ani. Oricum, si asa, doar o parte vor ajunge la maturitate.

De exemplu, platanii plantati in 2008 pe mijlocul bulevardului erau udati des, mai ales vara. Am vazut frecvent destule situatii cu ce se intampla cu copaceii plantati de ADP: ba sunt calcati de masina, ba sunt rupti cu buldozerul la deszapezire, unii sunt ciopartiti la baza chiar de motocoasele adp-ului (si logic, s-au si uscat dupa...) etc. :|

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei icee

Altii sunt toaletati de niste habarnisti si apoi ajung sa se usuce si ca cada pe masini/copii/oameni/patrimoniu.  :popa:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei cris_m

Ehe, sa fim noi sanatosi pana se va ajunge in faza de refacere a zonei...daca se va mai reface vreodata :popa:

Mie personal, faza cu avizele de defrisare mi se pare un pretext de 2 lei si 50 de bani ca nu cred ca stau in loc de niste amarati de copaci... Daca ar fi existat vointa, s-ar fi straduit sa lucreze si printre copaci, si pe timp de iarna, ger, tornada, uragan, revolta sociala sau plictiseala (ca sa citam din clasicul film "Singur Acasa" :lol: )

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei subway guru

Printre copaci sa te joci matale, de-a v-ati ascunselea!
:twisted:
Infantilism curat!!!
Legile in tara asta sunt facute pentru a fi respectate? Da ori Ba?
Ori traiesti cu impresia ca lucrurile se rezolva la 'stabor'?
:twisted:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei cris_m

Da, ar trebui respectate... dar din pacate sunt facute sa fie aplicate preferential... si tocmai asta e ideea in cazul de fata: sa opreasca bunul mers al lucrarilor ca la noi daca nu sunt probleme si intarzieri nu e bine :evil:
Pe Betoniţă care taie fara avize copacii din sectorul 3 nu l-ar baga la zdup, in schimb pt aceasta lucrare de mare interes public la care contribuie atatia oameni (din partea mea aveti tot respectul! Rar intalnesti oameni atat de devotati!)autoritatile nu au catadicsit sa va dea o mana de ajutor cu acele avize de defrisare cand ar fi trebuit. Sa le fie rusine!

P.s: In postul anterior, am incercat sa imi dau cu presupusul, chiar daca am facut-o intr-un mod care a deranjat. Mea culpa! Nu mai postez cand sunt in toane proaste :oops:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei subway guru

Cris, si eu imi cer scuze pentru tonul agresiv, nepotrivit atmosferei de Craciun...
Dar proiectul asta e acum pe fonduri europene si acolo e o 'armata' de functionarasi 'birocrati' care sunt platiti pentru a 'vana' orice neregularitate...e suficient sa existe o 'suspiciune' de iregularitate ca sa-ti aplice 'corectii' la rambursari...si nu doar pentru partea 'suspectata' ci pentru tot contractul!
:twisted:
Ce inseamna asta?
Ca in loc de 85% rambursare, taie cat vrea 'muschiul' lor...25-50-100%!!!
Iar respectarea legislatiei de mediu si a procedurilor legale aferente e 'major infringement'!
Si nu ai 'instanta de apel'...ramai cu buza umflata si cu paguba...la buget...
Acum intelegi mai bine 'problematica'?
Toate cele bune!...si Sarbatori fericite tuturor!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei shoppy

Daca vrem sa fim in Europa si sa luam bani europeni atunci nu putem sa tot dam cu sutul la niste amarati de copaci, niste amarata de animale, niste amarate de ciolane putrezite, niste amarata de istorie sau niste amarata de opinie publica, aia e...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei laur_visan

Surprize odata cu inceputul anului pt M5.Aici au fost taiati copacii pe partea cu parcul!!!Defrisare pe jumatate din amplasamentul statiei.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei URANUS

Sa nu cumva sa trebuiasca vreun alt aviz pentru cealalta jumatate.
Mai au de taiat din ce am vazut, vreo 7 copaci.

 



Go to page:  1  ... 35 36 37 38 39 40 41  ... 127
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use