MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Romancierilor

517 posts, 200032 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 37
 
 

📖 Pagination options
Discutii - Lucrari statia Romancierilor aztec

Incet-incet incepe sa se extinda santierul si catre aceasta zona, facand lecatura cu statia V. Ialomitei.
Au inceput lucrarile de "toaletare copaci" si blocarea parcarilor.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor andrei11

Am impresia ca este o mica confuzie la mijloc.
Proiectul se respecta intocmai, cu micul amanunt ca statia "34" a fost mutata cu vreo 10 - 15 metri mai spre Sud - sa ma exprim asa. Amanunte, nu e un lucru major. De la statia Romancierilor se merge "mixt" si cu cele 2 TBM - uri si in sapatura deschisa,  pentru ca dupa Romancierilor avem o bifurcatie, asa cum se stie deja.
Statia "Brancusi" va fi plasata aproximativ ca in schita alaturata.
Avand in vedere pozitionarea statiei Brancusi si faptul ca de la Romancierilor la Valea Ialomitei  se va merge  in sapatura deschisa rezulta ca intre Romancierilor si Brancusi se va defrisa totul.
Evident ca intre Romancierilor si Brancusi se va merge cu TBM  -  ul.
Sper ca am fost destul de clar.
Brancusi.jpg (147.01 KB; downloaded 15584 times)

Atentie la latimea statiei Romancierilor ! Pe anumite sectiuni - de exemplu iesirea spre Brancusi va ocupa intreg carosabilul ! Asadar defrisari masive, sa nu apara pe forum proteste de genul da de ce se taie atatia copaci ! Nu comentez informatia ca atare, dar v-am informat sa nu va ia prin surprindere !
Romancierilor.jpg (115.2 KB; downloaded 15589 times)
Romancierilor b.jpg (72.65 KB; downloaded 15567 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor subway guru

Amplasament
romancieri.jpg (96.43 KB; downloaded 15405 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor andrei11

Si pozitionarea macazelor, asta daca citesc eu corect ce a publicat   # guru.
Spre  Rau - TBM
Spre Vale - sapatura deschisa.
S-a mai discutat, la intersectia Rau / Vale evident TBM - ul va fi sub sapatura deschisa.
Romancierilor.jpg (27.49 KB; downloaded 15386 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor bercenicity

Si poate bifurcatia de la Romanicierilor o fac si ei cu abateri cu viteza sporita sa nu se mai miste trenul ca melcul ca la Eroilor sau la Piata Victoriei (pe M2 spre Pipera)...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor sab

andrei11 wrote:
la intersectia Rau / Vale evident TBM - ul va fi sub sapatura deschisa.

Nu numai...daca se mentine solutia initiala, galeria va fi executata numai dupa ce trece TBM-ul si, mai mult, dupa montarea celui de-al doilea rand de inele in zona intersectiei.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor parazitul81

Salutare. Pentru Romancierilor aveti ceva noutati? vreo idee cam cand se va incepe lucrul efectiv? pentru ca deocamdata s-a lucrat un pic la o deviere si cam atat

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor subway guru

E pe...vine!
Primavara asta se ataca...pe front larg...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor 133 313

In primul rand salutare tuturor! Mi-am permis in sfarsit o interventie in dicutiile legate de metrou deoarece este un subiect de interes pentru mine, mai ales ca utilizez metroul zilnic. De asemenea mi-am permis si doua schite ceva mai detaliate decat ale userului andrei 11 (caruia ii cer scuze daca le considera plagiat). As schita cu placere si triajul+depoul de la Valea Ialomitei dar poza de pe forum are o rezolutie mica si nu reusesc sa disting mai nimic. Evazarile din capetele statiilor presupun ca sunt prevazute in ideea montarii portilor "de buncar" ca si la restul magistralelor?
Romancierilor.jpg (64.85 KB; downloaded 14956 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor subway guru

Evazarile de la capetele statiilor sunt PLS/PSS pt intrare/iesire TBM...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor 133 313

Dar de ce "bone like shape"?

 



  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor 133 313

La Academie e mai evidenta forma de "os".
Academie.jpg (13.79 KB; downloaded 14916 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor subway guru

Preste tot e cam la fel...si 'ratiunile' sunt tot alea...

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 37
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419436 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use