MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Favorit

832 posts, 256202 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 60
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Favorit 133 313

subway guru wrote:
@133 313:
Iertare, poate n-am citit eu bine, dar nu ai scris 'verde' pe poza 'eroare'?
Asta e, daca v-am plictisit, no problem, dar nu voiam sa las lucrurile asa 'in coada de peste'

Corect, am dat cu batul in balta. Pamantul pleaca la plimbare gravitational, nu ne facem vinovati de legile fizicii.
Plictisit? Explicatiile tehnice ma aduc mereu la sentimente de 10 ori mai bune.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Costin

Dr.taberei = budrom = OUT

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit misterr

subway guru wrote:
Palplansa de rost cu banda de etansare


Picture 002.jpg (192.4 KB; downloaded 3021 times)




@subway guru: Excelentă explicația cu tehnologia de realizare a pereților mulați, mulțumiri!

Mai era interesant de zis dacă panourile se „leagă” cumva între ele, sau se toarnă pur și simplu unul după altul, fără să aibă armătură comună, și cum se etanșează spațiul dintre ele, ca să nu apară infiltrații.

Toată povestea e ilustrată foarte bine în setul de poze puse de #telvanni, #dorel și #subway guru, începînd de aici:

https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=234&t=2150#p79772

Totuși, aici palplanșa de rost nu mai are banda de etanșare.

Reiau aici cîteva din poze:



DSCN9743.JPG (215.77 KB; downloaded 3020 times)



DSCN9744.JPG (203.05 KB; downloaded 3021 times)



DSCN9747.JPG (213.17 KB; downloaded 3022 times)



DSCN9748.JPG (209.13 KB; downloaded 3024 times)



DSCN9753.JPG (211.54 KB; downloaded 3036 times)



DSCN9755.JPG (214.24 KB; downloaded 3022 times)

 


Întrebare! Allex

Pun și eu o întrebare de om curios, dar paralel cu tehnica, ingineria și construcțiile.  :D
În fotografiile postate pe celelalte thread-uri, în cadrul planșeelor sunt încorporate niște țevi portocalii, puțin mai mari decât grosimea planșeului. Ce rol au acestea?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit icee

Prin ele se toarna peretii interiori.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit subway guru

Azi s-a mai betonat o portiune de planseu intermediar.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Întrebare! 133 313

Allex wrote:
Pun și eu o întrebare de om curios, dar paralel cu tehnica, ingineria și construcțiile.  :D
În fotografiile postate pe celelalte thread-uri, în cadrul planșeelor sunt încorporate niște țevi portocalii, puțin mai mari decât grosimea planșeului. Ce rol au acestea?


O schita rapida de amator ajutatoare. Cred ca se observa usor tevile portocalii care trec prin plansee si faptul ca se toarna prin ele beton in cofrajele rosii, bineinteles peste armatura din cofraj pe care nu am desenat-o din lipsa de spatiu.
Peretii astia vin sa sustina planseele prinse temporar in armaturi introduse in perforatii umplute cu ancora chimica in peretii mulati in zonele cu hasura plina in culoare magenta (mai putin la capacul statiei desenat cu albastru unde armatura este intrepatrunsa).
Drawing1.jpg (109.2 KB; downloaded 2728 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit DocOctavius

Așa am crezut și eu până am văzut o poză de la Academia Militară unde pereții de la ivelul intermendiar erau cofrați/turnați iar cei de la nivelul peronului înca mai așteptau cu armătura la vedere... deci este ceva un pic mai diferit cel puțin la trecerea prin acel planșeu.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Favorit 133 313

La Academie chiar nu stiu cine sta sa cifreze si sa betoneze betoneze intre cartite si peretii mulati la nivelul peronului. Dar in acelasi timp voi presupune ca peretele de la nivelul peronului va fi mai gros decat cel de la intermediar din motive evidente si tevile de turnare vor fi la exteriorul celui de la intermediar asa ca se va putea turna ulterior.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit DocOctavius

Aceeași este și presupunerea mea. Doream doar să atrag atenția asupra diferenței minore. Și poate obținem și o confirmare de la specialiști  ;)

 


Re: POZE Lucrari - statia Favorit Lixandru Dragos-Liviu

S-au turnat două porţiuni de planşeu intermediar. Câte mai sunt de turnat şi când are loc a treia?

 


Re: POZE Lucrari - statia Favorit subway guru

Vor fi probabil tot sase turnari...
P.S.
Rugamintea mea (ca si a lui andrei11)...poze la poze, discutii la discutii...please!...si multumim mult pentru contributiile verbale ori in imagini!
:-)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Robert24

Au fost mutate discutiile aici. Va rugam sa respectati aceste reguli elementare! Va multimim!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit laur_visan

Aici turnare la planseul intermediar.

 


Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 60
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use