MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Orizont

773 posts, 236917 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 30 31 32 33 34 35 36  ... 56
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Orizont URANUS

Palplansele din poza lui icee din pagina precedenta (sper ca asa se numesc) au disparut. Aici mai trebuie refacut carosabilul. Si....ceva accese :).

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont Florinds

De ce mai stagneaza acum refacerea carosabilului, bate vantul sau care mai e problema? Au aruncat niste basculante cu pamant si nisip sau pietris si vad ca nu mai misca nimic... Ce mai zice dl. Dedu, ca atat ii place sa dea interviuri in loc sa vorbeasca prin fapte...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont URANUS

Azi scurma Verta-Tel (in capatul dinspre AM) in pamantul proaspat compactat.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont Florinds

Azi am mai vazut cateva gramezi mari de pamant. Mai este o groapa neatinsa, dar aparata de un paznic in dreptul benzinariei...

Sa radem cu dl. Aurel Radu:
„Refacerea carosabilului depinde şi de vreme. Trebuie să nu fie îmbibat pământul cu apă. Până la 1 iunie va fi gata carosabilul de la cinci staţii de pe Magistrala 5, Orizont, Favorit, Drumul Taberei 34 (n.r. - actuala Tudor Vladimirescu), Romancierilor şi Brâncuşi"

Nu stiu cum va fi gata carosabilul in conditiile date... deja aprilie, Paste etc.
Din cate stiu, pentru intarire beton sunt necesare 30 zile... Turnate mai multe straturi de asfalt, iar dincolo de Favorit e jale.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont Nightwolf

Nush cine ti-a zis tie de 30 de zile dar eu unul de 7 ani in Bucuresti n-am vazut un santier care sa stea 30 de zile dupa beton :)) 10 zile da dar 30 in niciun caz ...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont icee

Betonul neaditivat atinge rezistenta de lucru între 14-20 de zile. :-P

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont Nightwolf

Si cel aditivat?? :)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont Florinds

Depinde ce construiesti,noi la firma stam si asteptam 30 zile in cazul fundatiilor. Ar fi bine si asa...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Orizont sab

Nightwolf wrote:
Nush cine ti-a zis tie de 30 de zile dar eu unul de 7 ani in Bucuresti n-am vazut un santier care sa stea 30 de zile dupa beton :)) 10 zile da dar 30 in niciun caz ...

Nu stiu de ce, dar nu mai mira. Eu vad blocuri care se construiesc in ritm de 1 etaj pe saptamana. Vedem la primul cutremur major.... :(

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont Florinds

Si totusi, sab, are dreptate, chinezii fac in 20 zile bloc de 100 etaje.

Cred ca depinde  de tehnologie, dar la ce avem noi prin Romania.... La mine la tara cureti cimentul din curte si alei cu matura.
La Delea Veche cu Calarasilor, in fata la OTP s-au montat niste stalpisori din beton. Vreo 3 au fost dati jos cu barosul, iar ceilalti au fost mancati de inghet-dezghet in doar o iarna. ;)
Acasa daca 'ma joc' chiar cu ciocan rotopercutor imi sare inapoi si scoate scantei. ;)
Cred ca sunt mari diferente intre ce tipuri de beton se folosesc.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Orizont 133 313

Sa ma incumet sa intreb cine a turnat betonul la tine la tara? Ca pretul nu ma intereseaza il stiu direct din descriere. Ultimul mortar din lopata.
Alta data sa cereti un beton geliv, rutier, sau si mai bine, unul hidrotehnic (chiar daca lesinati cand auziti pretul, macar nu este de unica folosinta, pentru o iarna, doua). Bine, trebuie sa si stii cum arata ca sa fii sigur ca primesti ce comanzi.
Pentru rezistenta de lucru in timp scurtat se folosesc aditivi. Da' e scumpi.  :) Mama ei de inginerie ca o dam la export. Sa vezi in 10 ani cum arata tara asta. Ca din spate vine ciuciu.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont Florinds

Ei, e pe un drum spre garaj, sa nu exageram. Merge si pietris sau chiar si iarba.  Problema e ca nu ne asteptam sa fie chiar in halul ala. E acelasi ciment pe care l-am luat dintotdeauna de la magazinul de la colt sa zicem asa, numai ca acum e un fel de cenusa... Sau poate chiar cenusa vand domnii.
Hai ca am ajuns prea departe, eu sper sa se tina macar de termenul asta, dar nu prea vad cum.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Orizont sab

Florinds wrote:
Si totusi, sab, are dreptate, chinezii fac in 20 zile bloc de 100 etaje.

Pe cat de repede le construiesc, pe atat de repede se prabusesc... :lol:
http://incomemagazine.ro/articles/prabu...a-in-china
http://www.ziare.com/international/chin...it-1155626

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont shoppy

Hai nu va impacientati ca amestecati fundatia cu etajul, stati linistiti, ii dam imediat de capat. Eu am urmarit construirea blocurilor BRD, Hidroelectrica si Orange de la Victoriei, cu fundatia a durat mai mult si a fost mai greu de cuantifacat exact ce au facut, dar odata ajunsi la etaje si aici ritmul a fost de un etaj pe saptamana. Dar, chiar daca se avanseaza cu un etaj pe saptamana, regula e sa se foloseasca reazemuri temporare la tultimele 3 etaje construite, deci fiecare etaj o sa stea pe reazemuri temporare cel putin 3 saptamani, deci fiecare etaj o sa aiba 3 saptamani perioada de intarire pana cand sa devina structura portanta. Deci nu e vorba nici de inconstienta nici de incomptetenta, chiar da bine la calcule.

 


Go to page:  1  ... 30 31 32 33 34 35 36  ... 56
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2282 forum members have written 421055 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use