MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Orizont

773 posts, 234724 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 56
 
 

📖 Pagination options
Discutii - Lucrari statia Orizont subway guru

Pregatiti 'drujbele', incepe defrisarea...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont aztec

De-abia azi se vedea si  ceva lucru cu pickhammer-ele. Deci se  incepe si aici. Cel putin pregarirea devierilor.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont George

Ca sa fim foarte clari, deocamdata nu se face nimic in afara de Academie si Valea Ialomitei, care este in lotul lui Max Böegl!

Mi-e teama ca vor plimba acelasi utilaj Kelly sau cum ii spune de la o statie la alta, sper sa gresesc, pentru ca ar inseamna sa lucreze SUCCESIV la statii, ceea ce ar fi o bataie de joc si ar dura ani buni.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont aztec

Pai daca folosesc acelasi utilaj, macar sa il foloseasca 24 ore pe zi 7 zile pe saptamana, ca pana acum au cam avut program de functionari...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont aztec

Au desfintat scuarul central, au pregatit devierile.
Azi se turna si asfalt in unele zone.
Pentru a continua subiectul aici, statia asta este amplasata aici pt ca trebuia sa se tina cont si de pasajul rutier prevazut.. dar in aer



 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Orizont Dr2005

Zonele cu roşu sunt deja defrişate :(
Orizont.jpg (44.54 KB; downloaded 16044 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont George

Ca raspuns la ce s-a scris in alt topic, nu va exista statie la Piata Danny Huwe si nici nu avea rost sa existe, avand in vedere amplasamentul statiei Academia Militara. Deci strict din aceasta perspectiva statia Orizont are rost.

In rest raman totusi la parerea ca o statie la Dr. Taberei 34/35 si o statie intre Favorit si Orizont erau suficiente.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont aztec

Pai statia Favorit este intre Favorit si Orizont.
Mai spre Orizont nu se mai putea muta...



 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Orizont Dr2005

George wrote:
Cnu va exista statie la Piata Danny Huwe si nici nu avea rost sa existe


Mda, dar la Academie are rost, nu? Ce dacă mulţi schimbă la Răzoare cu tramvai... proiect făcut cu fundul, ca toată linia de metrou cu pricina.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont George

Judecand dupa amplasamentul santierului din zona, statia Academia Militara va avea o iesire daca nu exact langa, in tot cazul foarte aproape de statia de tramvai de la Razoare, de pe Trafic Greu.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont rosetti61

Nu stiu de ce n-or fi mutat Favorit mai incolo, probabil sa nu deranjeze restaurantele si terasele din zona (ala cu nume de urs si ce mai e pe acolo).
DT34  nu-si are locul, iar Orizont se mai poate jongla cu ea. Daca le mai taie din fonduri, poate mai renunta la o statie, altfel lasa "cutia" statiei nefinisata pentru vremuri mai bune, doar cu rol tehnic, dar nici asa nu-i bine, ca e statia nefolosita in mijlocul catierului. Metrou in Drumul Taberei e bun, dar e implementat prost.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont andrei11

Parerea mea este ca proiectul lui M 5 este de 1000 de ori mai bun decat proiectul lui M 1/ M 3 ( din Balta Alba ). Daca in Balta am fi avut statii la 500 metri, cred ca metroul ar fi fost de 3 ori mai aglomerat in zona decat e acum.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont aztec

Hm.. statile pot parea dese si poate asa si este....
Insa ca  un om care traiesc de atatia ani in acest cartier si care stiu zona extrem de bine pot spune ca totusi amplasamentele si statile sunt gandite bine.
Nu este doar pt a deservi o zona, face legatura si cu alte intersecti( de ex Orizont(Ho Si Min) amplasata asa este in capatul bulevardului Vasile Milea).
Apoi Favorit deserveste in apropiere atat intersectia Favorit cat si piateta Orizont, ce poate fi accesata si de statia cu acelasi nume.
De academia Militara nu mai spun, ale legaturi cu Trafic Greu cat si cu Academia Militara, Nod Intermodal...
La DT 34 iarasi este un trafic destul de mare.
Moghioros nu mai spun.
Romancierilor .. aici sa zicem ca se putea lucra, in sensul ca brancusi mutat spre V Ialomitei si urmatoarea fiind Raul Doamnei, si asa renunta la o statie.
Cand ne gandim la o statie, trebuie sa vedem exact amplasamentul cat si arealul deservit in profunzime, nu numai la strada, cat si accesul din alte parti cat si interconexiunile.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Orizont Gentoo

Bucurestiul in intregime a fost conceput si construit , pe vremaea lui Pingica ca un oras muncitoresc ( dormitor ), nu ca o capitala .
Statiile dese sunt o consecinta a acetui fapt , de bun augur , spun eu .Sunt puse in statiile RATB , excelent , asa si trebui .Care este cauza pt care satatiile RATB sunt asa dese .... , densitate foarte mare de oameni pe Km².
1 Daca statiile ar fi fost mai rare , sa spunem o statie de metrou la doua de RATB , multi ar prefera in continuare sa mearga la suprafata , deci metroul nu ar fi asa folosit .Ramanea aceeasi inghesuiala in statiile RATB .
2 Daca va ganditi ca statiile dese = timp mai mare pana la destinatie ......e gresit .Metroul stationeaza in statie ....20 de secunde poate in cele pe linie si 30 in statiile nod .Calculand ca mergi 6 statii , cu 3 opriri in plus , franarea , accelerarea pana la viteza de drum ( sa tinem cont ca sunt pe curent si accelereaza ....am simtit cu totii ) cat timp se pierde ????   2-3 minute ....este mai mult decat ok .

In consecinta , spun , cred , ca este mai bine asa .Eu locuiesc Intre statiile Favorit si DT 34 , mai aproape de D-dul Timisoara decat de Dr. Taberei si daca as fi fost nevoit sa iau autobuzul sau trolebuzul o statie pana la mertrou ....as fi ramas in unul din primele pana la destinatie .

Cu acest post am raspuns cred , la mai multi care considera ca statiile sunt prea dese .Aceeia probabil nu locuiesc in Dr.Taberei .

O seara excelenta domnilor si la multi ani doamnelor si domnisoarelor .

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 56
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419374 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use