MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2

1522 posts, 391990 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 41 42 43 44 45 46 47  ... 109
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 133 313

In baza pozei lui Victor92 observam ca s-a inceput subtraversarea pietonala de la Splai, cu ocazia inchiderii taficului auto pe Bd. Eroilor.  :P

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 andreicristian97

La subtraversarea de la Splai s-a deviat accesul pietonilor către gura de metrou și se lucra la un nou trotuar temporar paralel cu Bulevardul Eroilor (în continuarea celui din poză).
IMG_20160128_142118~01.jpg (213.63 KB; downloaded 3349 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 andrei11

Intrebare :
Ce sunt "chestiile" alea care au rasarit din pământ, si sunt si intre Splai si B-dul Eroilor Sanitari fix pe mijlocul drumului ? Chiar cineva de acolo le uda parca ar fi fost flori ( nu glumesc ) acum ceva zile - o saptamana in urma.
2-9-2016 8-18-20 PM.png (628.37 KB; downloaded 3041 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 subway guru

Sunt tuburile cu mansete pentru injectarile de consolidare a terenului...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 URANUS

Azi betonare PS subtraversare spre spital.

 


Re: POZE - Statia Eroilor 2 subway guru

@133
E doar un singur putz de epuisment suplimentar, pe coltul cu 'surparea'...nu s-a executat pana acum ca sa nu fie 'colmatat' cu injectiile de consolidare a terenului...ca altfel ar fi fost bani aruncati...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: POZE - Statia Eroilor 2 133 313

Unul atunci. M-am gandit ca poate s-au mai colmatat si altele si le refac.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 misterr

survola wrote:
Am trecut pe aici azi.

La Pasajul spre Spitalul Universitar (avansul este evident):



by survola, on Flickr


misterr wrote:




Nu prea înțeleg cum se va face racordarea cu vechiul pasaj...
Se vede că au venit cu armătura pînă aproape de cărămida de protecție a hidroizolației pasajului vechi, au turnat pereții și planșeul superior și au acoperit repede.
Mă gîndesc că trebuia dată jos acea cărămidă, spart peretele spre vechiul pasaj, pusă armătura în continuare (și la pereți, și la planșeu), turnați pereții și planșeul și apoi refăcută hidroizolația în continuare (și la pereți, și la planșeu). Acum, odată ce s-a acoperit, se va mai putea lucra doar în subteran, și va fi mai greu de lucrat „de jos în sus”. Nu prea-mi dau seama cum se va putea asigura continuitatea hidroizolației exterioare lucrînd doar pe sub pămînt.
De exemplu, la Piața Sudului, la PP3, nu s-a făcut așa. Încă de cînd se lucra la partea nouă a pasajului pietonal, a fost spart peretele pasajului vechi, s-a lucrat în zona racordării (acoperită în pasajul vechi cu niște panouri), și abia apoi s-a acoperit la suprafață.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 icee

Or să sape iar stai liniștit. Oricum trebuie dezgropată cealaltă scară..

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 misterr

Aha, deci săpăm de două ori pentru același lucru, doar ca să dublăm niște materiale pe factură. Ok, am înțeles acum cum merge treaba. Dacă consultantul veghează și zice că e ok, stăm liniștiți.
Acum am înțeles de ce sînt atît de iritați cînd fac poze (și tot mă întreabă pentru ce le fac), le stric jocurile...
„Aloooo... Lasă aparatu'!”

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 icee

Eu am zis destul de clar, ca trebuie sa se refaca scara acoperita, care este o lucrare separata si care se face la timpul necesar, nu cand vrea cineva aleatoriu... deci se va adresa si problema racordarii la tunelul pietonal toate la timpul necesar.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 133 313

De ce sa se sparga? Uite ce frumos se taie betonul. La accesul de la Magazinul Unirea.
Daca vreti sa va stresati de spart de doua ori stresati-va la DT35, ca s-au forat coloanele sub carosabil dar n-au facut planseul, au mutat traficul peste ele pe directa ca sa faca coloanele sub actuala deviere urmand sa se faca planseul pe ele si sa se mute iar circulatia pe deviere ca sa se faca si planseul pe portiunea de sub directa bulevardului.
DSCN7653.jpg (238.62 KB; downloaded 2131 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 misterr

La PP3 Piața Sudului au decupat peretele dând multe găuri cu o carotă pentru beton (cam cum ți-au scurtat ție canalele dând multe găuri cu bormașina de jur împrejur...).

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 icee

Mai facem si noi ceva cu statia asta sau pustiu ? :shock:

 


Go to page:  1  ... 41 42 43 44 45 46 47  ... 109
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use