MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2

1522 posts, 391858 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21  ... 109
 
 

📖 Pagination options

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 subway guru

Nu e niciun strict secret, am la birou un plan datat 1976, dar nu-ti dau, ca sa-ti fac in ciuda!
Zona aia de rascracanare intre municipal si dr Juvara a fost proiectata de regretatul ing Emil Coroiu, un 'meserias' de marca, si enumar doar magazinul Unirea, statia Politehnica, Casa Poporului sau altele la care am lucrat impreuna, sifonarea Dambovitei, Romana, Basarab2, etc, etc, etc...de-am avea si azi asa oameni...mama, mama, ce lucruri frumoase ar iesi de pe planseta...si ce solutii s-ar gasi la probleme 'imposibile'!
:ugeek:
Statia Eroilor1 a fost proiectata de Dl ing Chiriac Victor...
Planurile alea-mi sunt tare dragi, au supravietuit la inundatii si cutremure, ca lucrurile perene...sunt perene!
;)
Statia propriu-zisa e practic intre cele doua perechi de scari, de la statuie la bulevard...
Voi priviti la poze, eu la planurile originale...cam asta e diferenta intre noi...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 andrei11

Guru, Icee, pentru ca discutia duce in alta parte propun sa o mutam aici

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 icee

Bun, ideea e că se sparge creasta PM-ului, nu tunelul in sine.

După cum vedem în poză, avem PM la limita nordică de lângă taluzul Dâmboviței.

Iar fabulaţia cu parcarea, rămâne în vise. Zona aia are 3 galerii și un tunel, plus o conductă magistrala de canalizare (care nu poate fi relocată din lipsă de spaţiu).

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 Nightwolf

Se lucra in forta aseara la Eroilor 2 ... PM la greu, tiruri cu armatura si cife in nebunie intrau in santier

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 icee

Sa inteleg ca nimeni nu stie ce rol au forajele astea?

icee wrote:
Totusi ce scop tehnic au forajele aistea ?



 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 133 313

N-a zis URANUS ca au aparut 5 instalatii soldata pe traseu? Ghici ciuperca ce-i acolo acum. Si cam atat pana incepe sapatul. Daca am drum pozez, dar este un interval diabolic, plec noaptea, vin noaptea (s-a taiat schema de personal cu 40% si imi vine sa-mi bag efectiv si eu piciorul).

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 icee

Ok, asta am înțeles, dar mă interesează detaliile tehnice :D
Ce, cum, de ce și în ce fel..

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 URANUS

Am observat ca au demontat ceva stalpi atat pe Bd. Eroilor cat si pe Eroii Sanitari. De asemenea demontau si semafoarele de la intersectia dintre bulevardele mai sus mentionate. Se pregateste si o deviere, 3 betoniere se ocupau de asta. Si Verta-tel tragea tare.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 icee

Aveti idee ce scop au tuburile astea ?





Acum cateva zile se chinuiau sa bata un tub similar in capatul dinspre accesul Eroilor 1. Foarte tare zgomotul pe care il facea 'maiul respectiv'.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 URANUS

Buna intrebare. Am observat ca sunt zile in care nu se executa PM ci se infig in pamant aceste tuburi.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 shoppy

Se sapa piloti, ori pentru sustinerea structurii ori pentru stabilizarea terenului.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 icee

Or fi piloti în loc de barete...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 shoppy

Se poate, le-o fi placut cum a iesit 1 Mai...

 


Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21  ... 109
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use