MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei

1208 posts, 357621 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 62 63 64 65 66 67 68  ... 87
 
 

📖 Pagination options

Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei TibiV

"Nici macar"-ul asta imi cam da fiori.
Nici nu stiu daca fiori de bine sau de rau...  :?:

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei George

Nici macar - inseamna ca in sfarsit cineva si-a facut curaj sa interpreteze constructiv un contract, refacerea unei strazi implica si iluminatul stradal  :lol: ...o sa monteze reteaua si niste becuri si apoi se va circula... ;)

Greu in Romania la deal cu boii mici, de frica si incompetenta multora trebuie sa scrii totul negru pe alb, juristii si contabilii mediocri ne costa miliarde de euro...

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei abc_XC

Instructiunea nr. 1 din 02.03.2016
Art 1, aliniat 2
(2) În situaţia în care, pe parcursul derulării unui contract de achiziţie publică, apare necesitatea modificării condiţiilor/ clauzelor iniţiale ale contractului, autoritatea contractantă va stabili, înainte de aprobarea şi implementarea acestei modificări, dacă modificarea avută în vedere este, raportat la circumstanţele specifice ale contractului, substanţială sau nesubstanţială.

ART. 4
(1) Modificările nesubstanţiale ale contractelor în derulare nu reprezintă o nouă atribuire şi nu necesită derularea unei noi proceduri de atribuire. Notă: În cazul în care o asemenea modificare conduce la o mărire a preţului contractului, autoritatea contractantă poate încheia, din motive de angajament bugetar, un act adiţional cu operatorul economic (prin acordul părţilor, fără a derula vreo procedură de atribuire). (2) O modificare va fi considerată nesubstanţială atunci când, în mod cumulativ: a) modificarea nu introduce condiţii care, dacă ar fi fost incluse în procedura iniţială de atribuire, ar fi permis selectarea altor candidaţi decât a celor selectaţi iniţial sau alegerea unei alte oferte decât a celei declarate câştigătoare ori ar fi permis şi participarea altor operatori economici la procedură; b) modificarea nu schimbă balanţa economică a contractului în favoarea contractantului într-o manieră care nu a fost prevăzută în contractul iniţial; c) modificarea nu extinde domeniul contractului în mod considerabil.


Intreg documentul poate fi consultat aici: http://anap.gov.ro/web/wp-content/uploads/2016/03/INSTRUC%C5%A2IUNE-nr-1-02-03-2016.pdf

Oricum, important este ca s-a deblocat situatia respectand litera si spiritul legii.  ;)

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei TibiV

@Adrian Rosca

M-am mai uitat o data la "piesa de rezitenta"
Capacelele alea negre (probabil din plastic) ne vor salva de accidente ?!?!....
:D

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei Florinds

Ref. la piesa de rezistenta, am primit adresa de la PS6 ca reclamatia a ajuns la ADPDU S6. Sper sa nu se intample si la noi ce se intampla prin Cluj, unde locuitorii chiar au patit-o si au dat Primaria in judecata.

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei Adrian Rosca

Tibi, capacelele au rezolvat problema colturilor si muchiilor ascutite. Sa speram ca lipiciul o sa tina in timp. Mai mult de atat cred ca nu o sa primim, ma indoiesc ca o sa schimbe garduletele.

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei Atal

Se stie cumva ce firma va executa lucrarile de amenajare a spatiilor verzi?

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei nero

subway guru wrote:
S-a rezolvat pe instuctiunea nr.1 ANAP...
:bere:
Mingea e in terenul antreprenorului...
:mrgreen:

Instructiune, care trebuie pusa si in aplicare printr-o alta instructiune Metrou - Metrorex

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei subway guru

Si cine te-a minciunit ca nu???

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei nero

Pana la ora asta, Metrorex nu a dat inca drumul la instructiunea revizuita si trimisa de consultanta in 3 august..

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei subway guru

Ca executantul s-o increde mai mult in birocrati decat in tehnocrati...
:bere:
Stiu ei mai bine ce si cum...si cine sta cu creierul pe umeri si cu legea intr-o mana si cu contractul in cealalta mana...si cu pixul la palarie!...
:mrgreen:
Birocratii doar 'bifeaza succesurili'...la pauza de cafele, dupa ce si-au epuizat imaginatia la inventat pretextele cu 'sa nu'...
:twisted:
Dar pana in ziua de astazi nu prea s-a intamplat sa le reuseasca la 'pus strambe'...oricat s-ar fi straduit...
 :ugeek:
Daca vrei...poti!...Adidas Torsion!!!
8-)

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei subway guru

Cum zicea colegul George, doar sa fi stapan pe meserie si sa ai cohonesurile necesare ca sa-ti si asumi raspunderea...
:ugeek:

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei radudd

Este de necrezut, sau in fapt ce ar mai putea sa fie de asteptat.
Am constatat ca nici in acest moment strada Valea Ialomitei nu este deschisa circulatiei rutiere.
Cine si ce ar mai trebuie sa faca?
Ce pare de necrezut este, cum riveranii suporta dupa, cred, cel putin jumatate de an de la terminarea lucrarilor la suprafata, aceata stituatie?
Sa fie de Craciun? Sa fie de Paste, la anul? Sa viseze si ei frumos.

 


Go to page:  1  ... 62 63 64 65 66 67 68  ... 87
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422056 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use