MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (PLS)

1661 posts, 389939 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 90 91 92 93 94 95 96  ... 119
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) t530

Astazi pe la ~08:30 incepeau sa descarce boltari dintr-un tir.

 


Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) t530

Au inceput sa apara (44.428875, 26.063774) panouri noi, dar nu sunt infipte in pamant cu "Termen de finalizare proiect: 30.12.2015"...ce sa se finalizeze pana atunci ?!
Am vazut un panou la statia Dr.tab.34 (44.423575, 26.042377) tot cu aceeasi data de finalizare.

 



Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) Nightwolf

Predarea la rosu probabil... pana in decembrie 2015 e autorizatia de constructie valabila, din cate stiu eu, si tot atunci ar trebui sa fie predat la starea initiala tot ce inseamna amplasament ...

 


Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) subway guru

Autorizatia de construire se poate prelungi oricat, pana se termina 'obiectivul'...
Singura limitare e doar sa incepi in timpul perioadei de valabilitate...

 


Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) laur_visan

Ce sa se predea pana la 31.12.2015?Nimic...Panourile noi au fost montate langa cele vechi si sa stii ca dau tare bine in teren...adica..pe cele vechi termenul de incepere a lucrarilor este 2011 cu finalizare in 2013,iar pe cele noi termen de incepere 30.11.2013!!!Aloooo...ne credeti pe toti dobitoci si retardati???Uitati-va domnilor peste tot,sunt poze cu lucrari din 2011 si 2012!!!Domnilor, UE vede aceste lucruri,poze???Au scris sa dea bine 25 de luni de la incepere!!!Frumos...ne bucuram,dar au trecut cam 40 de luni de la incepere....nu 25!!!Pt mizeria asta azi chiar o sa fac niste poze la panouri ...impreuna sa vada toata lunea diferenta si poate ajung si prin ziare si la tv...poate asa primim o explicatie...la ce scrie pe panouri si ce este in realitate!!!

 


Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) t530

@laur_visan - stai linistit daca vrei sa vezi nesimtire si bataie de joc... (44.422196, 26.030900) daca ajungi pe aici o sa vezi cum jegosi au taiat anul de finalizare pe 2 panouri din parc dr. tarabei...

 


Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) andrei11

Nervi de week end :
subway guru wrote:
Autorizatia de construire se poate prelungi oricat, pana se termina 'obiectivul'...

Eu prefer sa-si ia angajamentul omul sa-mi construiasca coteţul  in 100 de ani si sa-l termine in 50 decat sa-si ia angajamentul sa-l termine in 50 si sa-l construiasca in 100.
Chestia aia ca in 3 ani vei ajunge in centru in 10 minute a fost bluf de bluf. Cum bluf e ca pana-n vara lui 2020 o sa avem metrou in Parcul de distractii Otopeni.
Daca autorizatia de constructie se poate prelungi oricat atunci de ce [bip -> multa carne] o mai scrieti pe toti peretii ? Sa consumati carioca degeaba ? Sa va aflati in treaba ?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) 133 313

Pai Astaldi si-au luat un angajament dar angajatorul a disparut prin boscheti pe parcurs. Si a reaparut mai tarziu cu alta fata si amnezie selectiva si cu alt porftofel. Faptul este consumat. Momentan se lucreaza chiar bine.
De terminat o sa se termine cumva, pentru ca totul depinde de finantarea europeana. Ai pierdut-o... dai din buget.

 


Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) Florinds

133, ne intereseaza pe noi, pentru ca platim... Dar crezi ca pe alesi ii intereseaza? Sa fim seriosi... DNA-ul nu pedepseste ignoranta, lenea si nepasarea.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) 133 313

Deocamdata platim dar decontam, la pos-t. Daca depasim termenul... platim si nu mai decontam. Ce platim? Lucrarea plus adaos de balbaiala. Din fericire adaosul consta cantitativ in putini bani si din nefericire in mai mult disconfort urban.

 


Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) Florinds

Stiu, sunt de acord cu tine, nu mie trebuie sa imi spui lucrul asta. As vrea sa raspunda cumva cei cu putere de decizie cand nu se respecta termenele si clauze clare in contracte. Mereu o dau la intors, grele mosteniri samd.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) 133 313

Au avut un gol de finantare, iar bugetul actual de la Metrorex este in scadere fata de anul trecut. Concluziile legate de plati nu-s greu de tras. Astept cu infrigurare rectificarea bugetara din... iunie?  :twisted:
Ca sa decontezi trebuie sa platesti. Iar ca sa platesti trebuie sa ai de unde. Si aici vorbim de bugetul Ministerului Transporturilor in subordinea caruia se afla Metrorex.
Ce raspunde Ministerul: "Da facem (adaugarea mea: la sfantul asteapta, ca n-am zis anul)". Se spune cati bani s-au decontat pe pos-t dar nu se spune daca se folosesc imediat pentru plati pentru Metrorex.
Ce raspunde Metrorex: "Pana in decembrie 2015 este gata" (slabe sanse). Nu se pomeneste nimic de plati.
Ce raspunde Astaldi: "Dorel si Kelly nu functioneaza fara combustibil adecvat, care costa bani". Nimic mai adevarat.

 


Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) Florinds

Daca vorbim concret si nu sunt nici un admirator al celor dinainte, tin minte ca atunci cand a venit Ponta PM lucrarile au stagnat cam un an de zile, metroul nefiind o prioritate pentru el (la momentul respectiv finantarea nu venea de la UE).
Nu fac politica, a fost doar o constatare... Momentan senzatia e ca se misca lucrurile, cel putin pentru lotul 1... Ce nu inteleg, de ce nu dam inainte cu celelalte loturi? Intrebare retorica, oricum nu e locul aici...

 


Go to page:  1  ... 90 91 92 93 94 95 96  ... 119
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419392 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use