Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Linii de autobuze temporare ale STB (6XX)

795 posts, 317690 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 21 22 23 24 25 26 27  ... 57
 
 

📖 Pagination options
Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Axel

Cele 2 ture din linia 634 alocate Autobazei Titan au revenit la Autobaza Ferentari, Autobaza Titan continuand sa exploateze linia 611 cu 2 ture, turul de Alexandria devenind istorie... practic 611 a ramas cu 2 autobuze pe traseu  :roll:

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) cris_m

4886 pe linia 696. Capatul este la Basarab...
20160809_123712-1328x747.jpg (294.37 KB; downloaded 4843 times)

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Victor92

In ultima zi a existentei liniei 624, parcul circulant dintr-o zi de duminica (2 ture) a fost asigurat de 4124 si 4289.

Sa urmarim doua poze cu 4289 din diverse locatii de pe traseu.







 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Axel

De maine 5 ture / 2 ture in weekend pe linia 634 sunt asigurate de Autobaza Titan  :!:

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) V2A

Pe site-ul RATB a aparut o linie 605 (trecuta numai la legaturi cu alte linii, nu este in lista traseelor) cu traseul Piata Sf. VIneri (capat linie 385) - Str. Sf. Vineri - Str. Mircea Voda - Bd. Corneliu Coposu - Calea Mosilor - Piata Sf. Gheorghe - traseul liniei 5 pana la Piata Baneasa - Sos. Bucuresti - Ploiesti - Complex Comercial Baneasa. O greseala sau se pregateste ceva (o ”suplimentare cu autobuze” a liniei 5, o suspendare, etc.)?
605.png (202.98 KB; downloaded 4147 times)
605(2).png (172.45 KB; downloaded 4148 times)

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Costin

La http://ratb.ro/docpdf2/?C=M;O=D orarele lui 605 sunt din 2012, deci probabil e o scapare.

 



Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Trole

Utila pentru statistica RATB. Inutila pentru utilizatori.
Linia ar putea deveni cu mult mai interesanta daca ar fi extinsa cu vreo 5 statii, pe traseul Drumul Taberei, Bd. General Vasile Milea, Bd. Timisoara. Ar asigura jonctiunea cu linia 96 deviata si ar acoperi integral tronsonul nedeservit de 96. (la infiintare s-a afirmat ca il inlocuieste pe 96 pe perioada lucrarilor - desi lucrarile incepusera de niste ani)
Pe 696 il vad cam in fiecare zi lucratoare, pe la 08:00 si 17:00, dar nu a avut niciodata mai mult de 3-4 utilizatori in zona Garii de Nord.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Victor92

Linia 696 e o linie inutila. "Cara" maxim 5 calatori pe semicursa, iar pentru infiintarea ei s-a luat un tur din 368,282,331, respectiv 123. Din punctul meu de vedere, cele 4 autobuze ar fi fost utile pe liniile respective, dar probabil cineva are fantezii cu acest traseu. Se vede cu ochiul liber ca transporta aer. O mutare ideala era prelungirea liniei 668 pana la Gara de Nord daca tot isi doreau sa deserveasca portiunile lasate fara troleibuzul 96...

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Victor92

Va povesteam in urma cu aproape 2 saptamani despre situatia liniei 696 in care 4 autobuze circula inutil si cara maxim 8 calatori pe o cursa. Intre timp, "cazul" nu s-a modificat, ba mai mult: au inceput sa apara intarzieri (uneori si curse pierdute). Cum se poate asta? Raspunsul e simplu: de la mijlocul lunii septembrie, pe rampa de la Academie, la baza, din 3 benzi au ramas 2, iar cozile se formeaza de la intersectia Bulevardul Eroilor/Carol Davila/Elefterie. Din aceasta cauza, au de suferit soferii care se indreapta catre vestul orasului, liniile RATB sau ...soferii de pe linia 696. Unii aleg sa stea la coada, altii sunt mai inspirati sau impinsi de catre colegii din spate sa nu mai stau la coada. Cum o fenteaza? E si greu sa va dati seama...la semaforul de la Carol Davila/Bd.Eroilor, usile se deschid brusc. Cine coboara, e norocos, cine nu...la Piata Operei se da jos. Sincer sa fiu...le-as da dreptate soferilor in acest caz : decat sa stea degeaba si sa urce dealu' in timpul in care ar face o cursa, mai bine asa, dar ...tot imi mentin punctul de vedere ca aceasta linie a fost infiintata aiurea, iar autobuzele respective mai bine si-ar face veacu' de unde au fost luate ...sau macar sa ramana 2 ture in cele 7 zile.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Victor92

Se pare ca cineva a citit pe aici ceea ce am "latrat" sau ...poate si-au dat seama ca 4 autobuze sunt inutile pe linia 696. Asa ca Nordului si-a luat jucariile si a plecat...
Astfel au ramas 2 ture si in timpul saptamanii pe linia 696, toate autobuzele fiind de la Floreasca. Pe site, nu a fost incarcat noul program, dar, in cazul in care o folositi, v-as sugera sa utilizati programul de weekend si luni-vineri. S-ar putea sa se "pupe"...

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Florinds

Am si eu aceeasi parere cu voi:
- care aer, deci nu sunt economice;
- iau ture de la alte linii necesare, atata timp cat parcul de autobuze este acelasi;
- incurca circulatia si stim cu totii ce e la Academia Militara.

Dupa atatea decizii aiurea ale RATB, dar si ale Primariei (pana la urma sunt aceeasi gasca), sunt convins ca trebuie facuta o cheta cu putin IQ si sa le donam rezultatul.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) alchimistul

Imi vine greu sa cred ca niste sefi cu ceva experienta in spate nu-si dau seama de ridicolul situatiei si de inutilitatea acestei linii.

Cred ca este, de fapt, o linie infiintata pentru ca anumiti soferi ai autobazei (sau toti, prin rotatie) sa "traga" mai usor, sa se odihneasca, sa scape de agitatia de pe liniile "grele". Alta explicatie plauzibila nu am. Si nu, nu accept ideea ca a fost infiintata din lipsa de IQ. Prostie nu, rea-vointa da.

In aceeasi nota, astept si 612 Razoare - Gara Basarab (pentru a-l suplini pe 12 suspendat in timpul lucrarilor la pasaj), 623 pe traseul Faur - Dristor (asta chiar ar fi cu adevarat buna), 605 pe traseul Piata Baneasa - Aeroport Baneasa si alte baliverne de genul  :ugeek:

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) WAYNEN

Chestia cu linia 696 este ca a fost infiintata cu aproape 5 ani dupa inceperea lucrarilor la metroul din Drumul Taberei.Daca tot vroiau s-o infiinteze,trebuia s-o faca de acum 5 ani cu capatul sudic la ,,13 Septembrie".
Iar in legatura cu linia 668,dupa ce se va redeschide capatul de la ,,Valea Ialomitei",as permantiza linia si i-as face traseul ,,Valea Ialomitei-Gara de Nord" pe acelasi traseu pe care-l avea linia 93 inainte de inceperea lucrarilor la metrou.

 


Go to page:  1  ... 21 22 23 24 25 26 27  ... 57
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419418 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use