Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Circulația în format "trenuleț"

307 posts, 110906 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Circulatia in format "trenulet" 133 313

Ieri pe la 12 fara un sfert la Sincai erau 3 x 381 (spre Berceni). Doua au trecut intersectia unul a prins semaforul.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Circulatia in format "trenulet" Tom

Am observat ca uneori la 381 soferul celui de-al doilea autobuz mai intarzie prin statia unde au oprit amandoua, dar la ce trafic este, e foarte probabil ca si asa sa-l ajunga pe celalalt din urma. Dar, daca sunt ambele intarziate, nu cred ca mai sta niciunul sa piarda timpul.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" thor5

133 313 wrote:
Ieri pe la 12 fara un sfert la Sincai erau 3 x 381 (spre Berceni). Doua au trecut intersectia unul a prins semaforul.

Cam slabutz!! Eu am vazut 6 autobuze pe linia 335 in mai putin de 2 minute in zona Apicola-Romaero, in zi de lucru, pe la 08:45 - 08:50.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Circulatia in format "trenulet" 133 313

335 astea merg cate doua, ca Tatrele, sa nu se piarda. Asteptam 282 la televiziune si au trecut doua cupluri de 335 printre altele.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Circulatia in format "trenulet" Utilizator anonim

Si cand e 330 in zona se strecoara si el printre 335  :lol:

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Circulatia in format "trenulet" Tom

Astazi am vazut din plin eficienta RATB. Am ajuns la Gara de Nord cu intentia de a lua autobuzul 133 de pe Dinicu Golescu. Au venit la rand doua 123, pe urma inca unul la 2-3 minute. Si surpriza: 133 nici macar nu mai opreste in statia de pe Dinicu Golescu, asa ca am luat-o pe jos pana la cealalta statie de la intersectia cu Grivitei. A venit autobuzul, m-am urcat si am coborat la Romana ca sa iau 381. Acolo era un autobuz oprit dar n'am vrut sa fug dupa el, insa nici el nu a vrut sa fuga de mine, insa nu mi s'a parut potrivit de urcat in el, deja erau oameni pe scara care nu mai incapeau. Am stat cateva minute sa astept altul si pana la urma a aparut inca unul aproape gol si m-am urcat in el dupa ce m-am luptat pentru un loc cu cei din statie si cu cei care au coborat din primul autobuz. Cel in care am urcat a plecat mai departe, iar 4274 a ramas cu calatori in el in statie, nu cred ca era defect. La Universitate oamenii faceau scandal ca au stat 30 minute in statie dupa ce au "pierdut" un alt trenulet de 381, asta deja dupa ce cativa calatori din autobuz spuneau ca statusera 15 minute in statia de la Romana in autobuzul care astepta sa-l depaseasca cel din urma.

Pe Bd. Cantemir, mai era un autobuz cu inscriptia DEFECT si o masina de depanare. Traficul era lejer la ora aceea (9:20 ora cand am plecat cu al 2lea autobuz din Romana), deci nu stiu ce probleme au avut de mergeau asa. Nu stiu nici cat a deszapezit ciocoiul capitalei sau primarul de sector cu initiativa liberala in Piata Bonaparte (zisa si Victoriei, nu stiu de ce), dar domnul cu autobuzul 4274 putea astepta acolo daca avea o problema, nu cred ca era defect, altfel ar fi dat jos toti calatorii.

Cu ocazia asta am aflat ca la 0219391, RATB nu mai preia reclamatii, doar le "rasfoieste", iar pe site are tot felul de campuri ciudate de completat, precum seria cardului. Oricum am validat in al doilea autobuz, pentru ca asa cum eram sigur ca o sa se intample, nu i-am retinut numarul, dar daca nu eram client RATB, ce completam acolo? Sau daca din diverse motive am dreptul sa merg mokka, chiar daca din alte diverse motive tot folosesc abonamentul? Si de curiozitate, se "rasfoiesc" mai bine reclamatiile online?

Inca ceva de remarcat, desi off-topic: au venit controlorii in 133, au verificat 2-3 calatori si au coborat.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Circulatia in format "trenulet" Tom

Continuare (se pare ca nu mai pot edita mesajul anterior)...

Astazi a fost ziua trenuletelor. Am ratat "locomotiva" trenuletului 381, insa a venit rapid si coada lui (probabil prinsese rosu la semafor). La Universitate am vazut o multime de trenulete de autobuze si troleibuze: 2x2x66, 2x2x336, 2x85 si 2x91!
Interesant este ca de la Apaca trenuletele 336 s'au umplut pana la refuz. Ar trebui infiintata o linie cum era 180 inainte sa mai preia din calatorii de pe Iuliu Maniu (poate o suplimentare a lui 62).

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Circulatia in format "trenulet" 133 313

Azi pe la 12:20 pe Magheru treceau 4111 si 4958 ale liniei 381 asa frumoooos spre Universitate.... ziceai ca sunt un singur autobuz, articulat.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Circulatia in format "trenulet" Tom

Pe linia 634 tot timpul vad trenulet. In ultima saptamana de cand au scurtat traseul, au mai redus probabil din parc si au disparut trenuletele.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" cris_m

Zilele trecute am vazut si eu la Dristor un trenulet pe 634 format din 2 autobuze care efectuau statia din rond, la semafor venind vesel si cel de-al treilea :evil:
Surprinzator, primele 2 autobuze erau pline pana la refuz, cel de-al treilea fiind si el destul de plin :shock:
Spun surprinzator, fiindca eu de fiecare data cand am prins autobuze trenulet, primul era plin, iar al doilea era aproape gol

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Circulatia in format "trenulet" Tom

Probabil ca regula este ca ultimul din trenulet este mai gol, restul sunt pline. Daca trenuletul e din 3, primele doua sunt pline. Am prins si asa ceva odata.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Robert24

Nu stiu ce s-a intamplat in aceasta dimineata (ora 9:30-9:45) - pe linia 1 / inel interior - tramvaiele 401, 4015, 413, 4016, 407, 4026, 404 si 4012 (8 bucati) au trecut toate in interval de 12 minute!

 


Re: Circulatia in format "trenulet" PaulIP

Probabil din cauza asta.
Conform reprezentanţilor RATB, circulaţia tramavaielor este îngreunată deoarece, în mai multe intersecţii din Bucureşti, semafoarele sunt defecte.

Este vorba de următoarele zone:

- Pod Timpuri Noi;
- Splaiul Independenţei - Şos. Mihai Bravu;
- Bd. Ion Mihalache – str. Turda;
- Piaţa Operei;
-Şos. Pantelimon – şos. Fundeni;
-Bd. Mărăşti – bd. Dimitrie Cantemir.

Totodată, circulaţie este îngreunată şi de faptul că mai mulţi şoferi virează pe liniile de tramvai.

Vad ca b365.ro "a comis-o"...Apar doua greseli in articol: La Opera si pe Sos. Pantelimon/Fundeni nu circula tramvaie. Sublinierile cu rosu imi apartin.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Circulatia in format "trenulet" 133 313

A treia goanga o semnalez eu. Bd. Marasesti - Bd. Dimitrie Cantemir. Bd. Marasti e pe la Romexpo.
Completare: a patra goanga: Splaiul Independentei (Unirii toata ziua) - Sos. Mihai Bravu. Si pe aici circula la tramvaiae in  :twisted: i spre Piata Sudului.
Mistocareala la maxim. Eu propun  sa-i interzicem la citare in forum.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use