Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Iluminat public

1103 posts, 239225 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 79
 
 

📖 Pagination options
Re: Iluminat public Gabi23

Dacă tot discutăm despre stâlpii de iluminat moderni cu leduri, aş propune să ne reamintim şi de modelele mai "retro" care încă există prin Bucureşti. În parcul UPB încă mai se păstrează stâlpi care erau la tot pasul în anii '90. Nu mai sunt funcţionali în prezent, fiind doar nişte relicve care ar trebui înlăturate din peisaj.

UPB - 16.09.2014.jpg (440.58 KB; downloaded 6405 times)
UPB - 16.09.2014 (1).jpg (519.58 KB; downloaded 6407 times)

 


Re: Iluminat public WAYNEN

Am visat ieri noapte ca pe Bulevardul Iuliu Maniu se revenise la iluminatul vechi,cel de pe margine,numai ca erau becuri cu led.Consider ca era mai bine asa si eventual puteau sa puna lampi si spre trotuare!Pe bulevard doar un singur stalp a mai ramas cu bec,cel de la Apaca!E primul din stanga imaginii!
rsz_1bulevardul_iuliu_maniu_la_apaca.jpg (165.1 KB; downloaded 6322 times)

 


Re: Iluminat public realistul

E plin orasul de stalpii vechi. Cand naiba or avea de gand sa-i scoata?

 


Re: Iluminat public andrei11

Le vine si lor randul, dar trebuie sa-idescarce de sarcini, adica de toata cablaria de pe ei. Direct  ar fi simplu, dar iti dai seama ce se intampla daca taie cablurile, asa, pur si simplu.  :shock:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public 133 313

La capitolul "comedia stalpului" de departe castiga bld. Tineretului. Acum nici 10 ani ani s-au montat stalpi metalici solizi noi de la Vacaresti pana la Unirii pentru revenirea spectaculoasa a troleibuzelor desfiintate odata cu aparitia metroului. Care au functionat fix 1 an. Comunicatiile s-au mutat in subteran iar iluminatul n-a catadicsit sa se mute nicicum, a ramas pe stalpii vechi. Acum sunt doua randuri de stalpi, cei vechi de beton armat care sprijina un iluminat chior si in permanenta semidefect si cei noi care sprijina reteaua de troleibuz noua si extravaganta dar abandonata (cel mai probabil pentru posteritate, avand in vedere ce se lucreaza pe traseu). Aparent nici suprataxarea lor nu a schimbat nimic. Probabil pentru ca oricum nu mai stie nimeni cati sunt in total. :twisted:

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public Tom

Gabi23 wrote:
În parcul UPB încă mai se păstrează stâlpi care erau la tot pasul în anii '90.
Este un tip de lampa care se gaseste si in Germania si in Ungaria. La nemti se numeste "lampa ciuperca" (Pilzleucht).
Gabi23 wrote:
Nu mai sunt funcţionali în prezent...
Luxten a venit cu propria retea, pastrand intacta vechea retea, daca nu s'au impiedicat de ea. La Iasi au functionat chiar in paralel pana cand au taiat vechea retea, dar stalpii au ramas pe loc.
Gabi23 wrote:
... fiind doar nişte relicve care ar trebui înlăturate din peisaj.
Daca ar fi avut globul original, din sticla alba mata (sau macar plastic alb mat), le-as fi luat eu. Chiar caut asemenea lampi.

Nu vad care este problema cu iluminatul pe centrul strazii. In toate orasele pe unde am fost in alte tari, am vazut stalpii montati pe mijloc, daca exista un spatiu de separare intre sensurile de circulatie.

Cel mai bine ar fi fost ca pe langa acei stalpi, pe margine sa fi pus fie stalpi cu felinare, fie sa monteze lampile la nivelul stalpilor cu felinare, pe stalpii care sustin reteaua de troleibuz. Asa ceva am vazut in fotografii vechi la Iasi, unde strada pe care am locuit avea stalpii pe mijloc (i-am si prins asa pana prin 1985), iar pe margine erau felinare, din care in anii '80 nu au mai ramas decat resturile, care au fost taiate.

Daca pe Iuliu Maniu s'au instalat stalpii astia, nu inteleg de ce pe Turda nu au montat lampi pe mijloc, daca stalpii de pe margine nu (mai) sustin nicio retea de transport public. Poate se asteapta alegerile de acum, sa vada si Luxtenul cum sa se invarta ca sa prinda contractul.

Oricum ar fi, pentru traficul auto, lampile pe mijloc sunt mult mai bune, fata de lampile acoperite de crengi de pe margine, iar pentru pietoni sunt mai bune felinarele sau lampile amplasate pe stalpi mai jos, spre trotuar, nu ca acum aceleasi lampi acoperite de crengile copacilor, indreptate spre strada si care oricum nu lumineaza suficient trotuarele.

 


Re: Iluminat public realistul

Pe strada Aleea Barajul Sadului din sectorul trei si pe Aleea Barajul Lotrului nu funcționează iluminatul public din Octombrie. Am sumat de nenumărate ori la Luxten si dintr-un final mi-au spus ca ei nu mai au in grija acele instalații so sa sun la Primaria Capitalei la infrastructura. Ciudat. Am încercat sa sun la numărul de pe site si suna continuu ocupat. Ce sa fac sa rezolv problemă cu nesimțiții ca e o bezna...Același lucru si pe Tudor Vladimirescu nu merg o grămadă de stâlpi. Unii sunt loviți alții lipsesc.

 


Re: Iluminat public iliutu

La Primaria capitalei suna la 0213055555.

 


Re: Iluminat public Florinds

Pe Progesului incepand de la Razoare spre 13 Septembrie cred ca sunt ani de cand nu functioneaza iluminatul pubilc. :) Daca s-ar remedia problema ar fi ciudat, normalitatea este sa fie bezna.

 


Re: Iluminat public realistul

Suna la Luxten si daca nu se remediază suna la numărul dat de colegu' si ceri la iluminat. Eu am sunat. Mulțumesc colegu'. Așteptam sa vedem ce fac si daca nu sunam iar si iar.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public V2A

In Piata Victoriei au terminat montarea noului sistem de iluminare iar lampile vechi au fost demontate.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public 133 313

Iluminatul public pe Pantelimon. De cati ani deja?  :twisted:
IMG991.jpg (86.36 KB; downloaded 5417 times)
IMG980.jpg (80.51 KB; downloaded 5418 times)
IMG993.jpg (105.33 KB; downloaded 5419 times)

 


Re: Iluminat public Serban

Se monteaza stalpi noi de iluminat pe Calea Dorobanti si pe Beller.

 


Re: Iluminat public misterr

100 de strazi pe care Primaria le-a lasat in bezna. Pericolul inutil la care sunt supusi locuitorii unor zone din Capitala (VIDEO)

Lipsa de interes a autoritatilor locale cufunda in bezna capitala Romaniei. 100 de strazi din Bucuresti nu au becuri de aproape un an.

Cei din primaria capitalei nu s-au deranjat sa receptioneze niste lucrari de iluminat si din aceasta cauza si-au pierdut garantia.

Asta inseamna ca s-au aruncat la cos 8 milioane de lei, dar si ca oamenii care stau in zonele respective sunt in pericol dupa lasarea intunericului.

Dupa ce se insereaza este o aventura sa circuli prin anumite cartiere ale Bucurestiului.

Cine traverseaza strada pe aceasta trecere de pietoni isi risca efectiv viata. Din cauza intunericului, trecerile de pietoni nu se vad. Se intimpla pe Soseaua Pantelimon, din sectorul 2, unde singurele lumini, care se disting, sunt cele de la semafoare.

"Au murit vreo doi oameni, chiar pe treceri de pietoni, nu i-au vazut. Chiar un vecin de al meu a avut o fata si tot asa a dat masina peste ea”, spune un localnic.

Si totusi de ce s-a ajuns in aceasta situatie nefireasca. In 2008, firma Luxten a finalizat o lucrare la sistemul de iluminat, iar primaria trebuia sa faca receptia. Doar ca acest lucru nu s-a intamplat. Intre timp, unele retele au fost distruse in accidente rutiere, au fost vandalizate ori s-au deteriorat. Rezultatul? Avem peste 100 de strazi fara becuri sau fara cabluri.

Acum, cei din primarie dau vina pe propria directie: Transporturi. Angajatii acesteia NU s-ar fi inteles intre ei, iar lucrarea a ramas neincheiata.

Bilba municipalitatii ii va costa insa pe bucuresteni 8 milioane de lei. Si asta pentru ca Firma Luxten NU e obligata sa preia mentenanta acestor strazi din moment ce nu au fost niciodata incluse in contractul de intretinere.

Asa ca noul primar e bun de plata.
"Vom lucra in regim de urgenta. Am constatat si eu pe teren ca avem ceva probleme si cred ca le voi rezolva in stilul caracteristic. Voi chema persoanele responsabile. Persoanele responsabile care deruleaza in prezent contractul", spune Marin Dan Stefanel, primar interimar al Capitalei.

Iluminatul stradal a fost refacut in 2008, cu peste 80 de milioane de lei platiti firmei Luxten.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 79
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use