MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center

347 posts, 132857 views
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 25
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center sab

Astea sunt "detalii". Calul de dar nu se cauta la dinti. :lol:

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center Florinds

In lumina ultimelor evenimente, cu excesul de zel aferent... :D
Comparatia cu Sun Plaza este de facut, sa nu uitam de cati ani s-a facut legatura si distanta tunelelor. Suntem in 2016 aproape, cu atatea minuni ingineresti. Sa fie diferenta dintre S Immo (austrieci) si Dan Adamescu (in niciun caz! :)) )?

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center subway guru

Adrian Rosca wrote:
sab wrote:
Oricum acel acces nu a existat de la inceput, din cate stiu eu. El a fost construit odata cu pasajul rutier, probabil ca back-up pentru celalalt, cu scari rulante. Acum de ce nu l-au facut tot numai cu scari rulante, ca si celalalt (asa cum am spus, adancimea este maricica), nu stiu....


Da, initial accesul era echipat cu scari fixe si rulante, dar in timpul construirii pasajului rutier a fost partial demolat si s-a executat noul acces cu scara fixa. Mai era un acces la Unirii 1 pe Splaiul Unirii colt cu Cantemir care a fost complet desfiintat atunci cand s-a construit pasajul.

Referitor la viteza de refacere a finisajelor in zona publica a accesului, Metrorex ar trebui sa aiba un cuvant de spus. Banuiesc ca exista un contract intre ei si magazinul Unirea cu ceva termene, penalitati de intarziere, etc. Oare urmareste cineva derularea lui?

Din ce informatii am eu, lucrarea stagneaza din cauza ca 'investitorul' Unirea shopping nu a platit constructorul...pentru lucrarile executate...atitudine tipica la 'privati'...hai sa dam o tzeapa, ne rezolvam problemele...gratis si-i bagam pe altii in faliment...doar ca 'altii' sunt si ei tot privati si se feresc sa ia 'tzepe'...
Singurii 'pagubiti' sunt cetatenii si Mrex...adica orice fapta buna se...pedepseste!
:twisted:
:bere:
:popa:

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center Adrian Rosca

Sa fie de invatatura de minte si data viitoare Metrorex sa fie mai atent si sa introduca in contractele cu 'investitorii' clauze de penalitati babane pentru intarzieri la refacerea spatiilor Metrorex. Nu sunt suficiente doar intentiile bune.

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center misterr

Am trecut astăzi dar n-am avut aparatul la mine. Se monta un cadru metalic peste intrarea în pasaj (se suda de mustățile armăturii pereților verticali, cam la nivelul solului). Adică intrarea în pasajul lateral spre subsolul magazinului va fi acoperită. Cam așa ceva:



P1040969.JPG (243.46 KB; downloaded 4195 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center sab

Gata, s-a rezolvat. Nu te mai ploua si nu te mai ninge.  ;)

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center Lixandru Dragos-Liviu

Iată imagini cu ultimele noutăţi, din data de 9 februarie, astfel:
Vedere din zona scărilor rulante către suprafaţă.
IMG_20160209_112409.jpg (572.06 KB; downloaded 4049 times)

Vedere din spatele accesului.
IMG_20160209_112639.jpg (1.1 MB; downloaded 4044 times)

Vedere din faţa accesului.
IMG_20160209_112733.jpg (1023.32 KB; downloaded 4042 times)

După cum spunea colegul nostru, misterr, s-a pus acea ramă în interiorul căreia se va monta armătura necesară betonării prelungirii tavanului, acesta fiind situat deasupra intrării în coridorul de acces către subsolul magazinului. Una peste alta, pardoseala scărilor este la locul ei, mai rămân doar plăcile acelea peste profilele de aluminiu situate pe pereţi şi, ce vedem în poze, planşeul peste intrarea în subsolul magazinului.

 



Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center misterr

Armătura nu se prinde în beton cu ancore chimice, cam cum se închid golurile tehnologice la metrou?

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center Lixandru Dragos-Liviu

Se observă un progres la acest obiectiv, faţă de ultimul meu reportaj, după cum arată imaginile din data de 20 februarie, astfel:
Vedere din faţa accesului.
IMG_20160220_142442.jpg (1.01 MB; downloaded 3864 times)

Vedere din spatele accesului.
IMG_20160220_142518.jpg (1.08 MB; downloaded 3864 times)

Se observă că în interiorul ramei situată deasupra intrării către subsolul magazinului, s-au montat grinzi metalice casetate, semn că se vor aplica panouri prefabricate peste acestea. Pe laterale, am observat că s-a cofrat pentru a se turna beton şi definitiva partea superioară a parapetului.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center sab

Nu prea cred...poate un pexiglas, ceva..

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center Lixandru Dragos-Liviu

La acest obiectiv, nu s-a mişcat nimic de la ultima vizită a mea, din data de 20 februarie, doar că au apărut nişte foi de tablă cutată ce stau culcate în partea dinspre bulevard. :cry:  :popa:

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center Lixandru Dragos-Liviu

Ieri, 28 martie, a.c., de aici:
IMG_20160328_095643.jpg (1 MB; downloaded 3517 times)

În imagine se observă că pe conturul accesului au început să pună pardoseala. Sâmbătă, 26 martie, spre orele prânzului, se auzeau zgomote de picamer.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center sab

Se grabesc tare baietii... Au pus cateva placi in aproape o luna.

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 25
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use