MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente

235 posts, 96651 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 17
 
 

📖 Pagination options
Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente subway guru

Adrian Rosca wrote:
Cred ca a venit timpul sa punem presiune pe MT si Metrorex pentru a suplimenta numarul de accese in statiile de metrou existente, in vederea conformarii la regulile PSI. Nu e posibil ca in anul 2015 sa mai existe statii cu un singur acces. Btw, nu am mai auzit nimic de licitatia pentru executia celui de-al doilea acces in statia Tineretului. Pe SEAP apare ca e "in desfasurare" dar nu avem nicio informatie referitoare la data finalizarii ei.

Pentru asta trebuie fie finantare de la buget pentru a face ce a fost initial prevazut si 'inchiderea devizelor generale' ceausiste, fie un proiect finantabil pe fonduri europene...
Vointa sa fie, ca stiinta si putirinta inca mai exista...

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente ByOnu

andrei11 wrote:
Nici pana acum nu mi-a picat fisa cum de au realizat accesul la  "Aviatorilor". Poate stie DNA - ul ceva.


Despre ce vorbesti?

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente Adrian Rosca

Accesul de la Aviatorilor parca e facut de pe timpul lui Ceausescu.

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente Adrian Rosca

subway guru wrote:
Pentru asta trebuie fie finantare de la buget pentru a face ce a fost initial prevazut si 'inchiderea devizelor generale' ceausiste, fie un proiect finantabil pe fonduri europene...
Vointa sa fie, ca stiinta si putirinta inca mai exista...


Rusii au avut deja un program de suplimentare a acceselor la statiile de metrou. "Vointa" poate sa apara in urma presiunii opiniei publice, mai ales ca acum exista o sensibilitate majora fata de tot ce inseamna incendii.

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente subway guru

Adrian Rosca wrote:
Accesul de la Aviatorilor parca e facut de pe timpul lui Ceausescu.

Initial a fost 'rejectat' de niste securisti cretini, la fel ca si scara de acces de pe partea cealalta a Caii Victoriei la Victoria...apoi a fost improvizat ceva, oarecum similar ca la Brancoveanu...
P.S.
Nu ma trimite la rusi, ca mi se face greata...prefer sa emigrez in Congo...
Sau e doar asa ca sa nu uitam ca azi e 7 Noiembrie???
:lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente andrei11

Accesul de la Aviatorilor / Parcul Herastrau a fost facut dupa  Decembrie 1989. S-ar putea - asa cum a sugerat guru - sa se fi reactivat un proiect din 1985 care din diverse motive nu a mai fost pus in aplicare.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente sab

Ziarul Adevarul, 16 martie 1990.
Deci atunci, in 1990,ii preocupau " deschiderea de noi accese (asa scrie...)", inclusiv cel de la Aviatorilor ( "de mare actualitate").
Pacat ca a ramas la stadiul de "preocupare", cu exceptia acestuia de la Aviatorilor si, poate, Tineretului.
acces_herastrau_170_205.jpg (46.87 KB; downloaded 4393 times)

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente andrei11

:lol:  :lol:  :lol:
Pacat ca nu ai tot articolul, sa vedeti cate fantezii se spuneau atunci. Putine lucruri s-au realizat in 25 de ani de Capitalism.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente sab

Am tot, dar am pus numai partea referitoare la discutia despre Aviatorilor. Anii 1990-1991 erau ani de "delir" in ceea ce priveste metroul si magistrale viitoare. Detaliile se stiu de la "File de poveste"... ;)  ;)
P.S. A se vedea ca M6 in varianta 1990 pleca de la Victoriei si se oprea la Aeroportul Baneasa, nu mergea "in provincie" si la "gratar" , prin padure si pustiu...Si M4 trecea pe la Izvor. Mai logic.

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente subway guru

Ehe draga sab, la vremea aia 'aia realistii' se straduiau sa gaseasca solutii ca sa nu se surpe tunelele si statiile incepute si neterminate, 'vizionarii' erau ocupati sa traga dungi fictive pe harta cu carioca...inchipuindu-se pe post de mici ceausei...precum sova cu ale sale autostradele fantasmagorice...
De vina nu sunt cei ce le desenau cu sarg de azi pe maine ci cei ce le cereau cu nesimtire de azi pe maine...

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente argos

Salut prieteni!
Un caz special cred ca este la statia Preciziei (fosta Industriilor), iesirea dinspre Nord. Acolo, din pacate, 99.99% dintre calatori traverseaza bulevardul intreptandu-se spre complex Militari Residence,  complex Westgate sau statiile Ratb de pe Maniu. Vorbim de cateva mii de calatori, iar dimineata ei traverseaza cam in acelasi interval orar bulevardul Preciziei (accesul de la metrou este pe partea stanga cum se merge catre iesirea din Bucuresti). Am inteles ca se formeaza cozi uriase, iar cateodata situatia degenereaza (soferii fiind deranjati de fluxul continuu de pietoni - care au, ce-i drept, prioritate). La cate mii de calatori sunt, daca ar lua fiecare cate o lingurita de pamant atunci cand traverseaza, in 2-3 luni s-ar face tunel subteran care sa uneasca accesul metroului cu partea cealalta a bulevardului :D.
"Solutia" cu semafor mi se pare de evitat pentru ca s-ar forma cozi uriase pe scarile de la metrou, riscand ca oamenii sa fie impinsi pe liniile de tramvai. Cel mai elegant ar fi un tunel pe sub bd Preciziei.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente sab

Intrebarea este...cine plateste ? :)

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente subway guru

Propuneri? Initiative cetatenesti? Interpelari parlamentare? Sau ne mormaim pe forum?

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente Adrian Rosca

Conform proiectului de buget, pentru magistrala M2 anul viitor urmeaza sa se aloce suma de 20,98 milioane lei. Iar suma estimata pe SEAP pentru noul acces de la Tineretului era de 16,92 milioane fara TVA. Daca inmultim 16,92 cu 1,24 rezulta fix 20,98 milioane lei. Deci finantarea pentru acces este asigurata, ura!  :D Mai ramane sa se publice rezultatul licitatiei si sa se apuce de treaba in timp util.

Numai ca onor finantistii au uitat ca de la anul TVA-ul se va reduce de la 24 la 20%  :lol:

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 17
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420952 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use