Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)

 

Topic: DISCUTII: Lucrarile de pe Str. Tunari

155 posts, 31455 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 12
 
 

📖 Pagination options
DISCUTII: Lucrarile de pe Str. Tunari telvanni

Am trecut azi pe acolo si am vazut ca au terminat de turnat asfaltul. Se lucra in zona intersectiei cu Stefan cel Mare la borduri, trotuare si latura din dreapta a Y-ului cum stai cu fata spre intersectie. Din pacate nu am putut sa fac poze. Din cate am vazut nu mai au mult de lucru, cat de curand ar trebui sa dea drumul la circulatie.

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) Nightwolf

Pai e preconizata sa se deschida portiunea dintre Eminescu si St. cel Mare pana la jumatatea lui mai, asa ar mai prelua din traficul de pe Eminescu, si creeaza un nou viraj stanga pe St. cel Mare.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) Utilizator anonim

Dar la Piata Galati ce mai e ? Au atacat intersectia, ca daca nu slabe sanse sa fie gata mai repede de 15 iunie.

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) Chev Celios

In zona dintre Eminescu si Dacia abia au scos dalele.
Cat despre intersectie? Cand o sa auzim de suspendarea liniilor de trolebuz atunci o sa se atace si zona de pe Dacia.

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) Nightwolf

Utilizator anonim wrote:
Dar la Piata Galati ce mai e ? Au atacat intersectia, ca daca nu slabe sanse sa fie gata mai repede de 15 iunie.


Pai s-a terminat lucrarea de la Pta. Galati de vreo 2 sapt din cate stiu eu. Se lucreaza pe Y-ul de legatura cu ailalta... cum ii spune... V. Lascar parca sau ceva de genu -- prelungire a Viitorului. Intersectia propriu-zisa de la Pta. Galati nu se va reface decat in momentul in care va intra in reparatii toata portiunea Bd. Dacia dintre Pta. Spaniei si Str. Tunari.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) Utilizator anonim

Deci ne zici ca in zona marcata cu negru (comuna cu troleibuzul) NU s-au apucat deloc ? Inseamna ca mai dureaza minim 2 luni.

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) Chev Celios

Dupa mine unu anu asta nu este gata acea zona.Mai ales ca Bd.Dacia este si un bulevard foarte circulat.Curios va fi ca linia de tramvai o sa trebuiasca sa circule pe marginea din dreapta a Bd-ului(cum vi dinspre Mosilor).

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) Nightwolf

Da corect asa este mi-am adus acum aminte de acea ciudatenie de 2 linii la distanta de cativa cm una de cealalta... sincer mi se pare o aberatie nu le era mai simplu cu un macaz static ceva (nu ma pricep asa ca sorry daca termenul e aiurea, ma refer la acea incrucisare in X sau Y).

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) Trole

Nu mi-e clar de ce se presupune ca linia de tramvai se va realiza in lateralul bulevardului. Cred ca va avea exact aceeasi pozitionare ca si acum. Insa nu pot nicicum pricepe cum va functiona semaforizarea in intersectie. Exista un conflict puternic al fluxurilor de trafic, lucru usor observabil acum, in lipsa semafoarelor. Pentru cine nu stie, intersectia a ramas nesemaforizata inca de la inceperea lucrarilor si creeaza uneori blocaje monstruoase ce se intind pana la Piata Romana. Cel mai plauzibil scenariu este acela ca se va utiliza o semaforizare in 3 faze:
1 Dacia,
2 Viitorului (dinspre Stefan cel Mare)
3 Vasile Lascar (spre Stefan cel Mare)+Vasile Lascar (dinspre Stefan cel Mare)
De asemenea cred ca ar putea exista un verde intermitent dreapta Dacia>Vasile Lascar (spre Maria Rosetti).
Dezavantajul ar putea fi timpul mai mare de asteptare pentru succedarea celor 3 faze. Similar variantei de semaforizare utilizate acum pentru intersectia Dacia, Icoanei, Alecu Russo.

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) Chev Celios

Trole nu stiu daca ai inteles.
Pe unde o lua 5-ul inainte,prin fata pietei acum este o parcare.Semafor mai exista doar la Vasile Lascar cu Viitorului(da parca nu functiona.).Sina nu va mai putea intra pe fostul ei traseu pentru ca daca va fi asa primul tramvai care ar intra ar deraia imediat,Unghiul fiind prea mic.
O idee ar fi daca sina ar trece pe o parte a Bd-ului rstrictia de circulatie sa fie impusa din acel loc,iar trolebuzul sa circule pe sina de tramvai  sensul spre Romana,iar sina sa fie separata de trafic.
Oricum ce va fi ne va fi dezvaluit de PMB & RATB cand vor incepe lucrarile.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) Dr2005

În lateralul Str. Viitorului.... care numai bulevard nu e.€

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) Chev Celios

Eu ma refer la Bd-ul Dacia.

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) Chev Celios

Dar macar sau apucat de zona aflata pe BD.Dacia?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) Utilizator anonim

Chev Celios wrote:
Dar macar sau apucat de zona aflata pe BD.Dacia?


Normal ca nu, din cauza asta dau termenul de 5-6 luni, oricum va fi teroare pentru ca oricum in toata zona Piata Galati - Piata Spaniei este o nenorocire tot traficul.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 12
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420658 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use