Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)

 

Topic: DISCUȚII: Reabilitare Pasaj Suprateran Băneasa

222 posts, 40132 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 16
 
 

📖 Pagination options
DISCUȚII: Reabilitare Pasaj Suprateran Băneasa bercenicity

ANTENA wrote:
De parcarea aceea faimoasa se tot vorbeste, dar nu s-a expropriat nimic. Unde se realizeaza, in curtea aeroportului?

Aici https://click.ro/actualitate/iata-ce-se- ... 380.html - tramvaiul trece prin parterul parcarii

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa shoppy

Primul P+R nu trebuia sa fie la Pacii, pe amplasamentul fostei autogari, sau pe aia au lasat-o moarta?

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa elloyy

Utilizator anonim wrote:
Crede-ma ca se poate, vezi cazul Tunari  :lol:

totusi tunari a fost construit de lazero. asta deja a trecut de proba focului (i.e., nu intra in conflict cu trenurile de dedesubt). trebe doar renovat.

 


  • MNP
  • Posted:
  •  

Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa MNP

shoppy wrote:
Primul P+R nu trebuia sa fie la Pacii, pe amplasamentul fostei autogari, sau pe aia au lasat-o moarta?


Aia este gata de ceva timp. Chiar si ieri am trecut pe acolo si erau masini parcate. Din cate am inteles poate fi folosita si de locatarii din blocurile din zona pe baza de abonament. Nu stiu cat de sigura / actuala este informatia asta dar, chiar vazusesem mai demult pe la TV ca erau aia suparati ca e prea mare abonamentul.

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa Dominatrix

Utilizator anonim wrote:
ANTENA wrote:
Nu cred ca se pot intinde lucrarile pana la anul. Vorbim de 2 km.


Crede-ma ca se poate, vezi cazul Tunari  :lol:
Nu va faceti probleme, parca vad ca se vor apuca dupa aia de restul traseului pana la Stefan cel Mare, iar Bd. Aerogarii va fi un fel de Bd. Ghencea version 2.0, adica un bulevard cu o linie de tramvai noua, dar nefolosita. Ca asa e in tenis.

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa subway guru

Pasajul e intr-o stare destul de nasoala (ca sa nu spun deplorabila), pentru moment s-au instalat niste palee de sustinere ca sa nu va treziti intr-o buna dimineata ca aterizati drept in capul ceferistilor... :cry:

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa Dominatrix

Prin 1994 sau 1995 s-a inlocuit linia de tramvai de pe pod, dar nu retin daca la acel moment s-a "mesterit" ceva si la pasaj sau nu. Are cineva idee?

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa Chev Celios

Pentru cine nu stie.La ora actuala exista o sosea care o ia pe langa Padurea Andronache.Ea iese in Pipera in zona lacului.De acolo se poate ajunge foarte usor in Baneasa pe la Gradina Zoologica.

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa Dominatrix

nasty wrote:
Zona a devenit un calvar si cred ca ramane asa si dupa terminarea lucrarilor - motivul? Tramvaiul 5 venea si va veni f rar si astfel calea lui va ramane nefolosita 99% din timp. Nu se poate compara cu utilitatea indubitabila a separarii de trafic a liniei 41.
Daca se va face cale de rulare separata pentru tramvai pe tot tronsonul DN 1 - Stefan cel Mare, e de presupus ca pastrand acelasi parc circulant, tramvaiele vor veni mai bine, prin cresterea vitezei comerciale.

Despre o "cale alternativa" la aglomeratie, parerea mea e ca ar fi trebuit grabit proiectul de strapungere Avionului - DN1, despre care s-a mai discutat si pe forum in acest topic, astfel s-ar fi creat o alternativa la Bd. Aerogarii pentru legatura cu DN1. Dar pana una alta, defilam cu ce avem. Sa nu uitam ca "nici o nastere nu e fara dureri", ca sa-l citez pe Marinel pe vremea cand era primar si era "acuzat" ca lasase cartierele Crangasi si Drumul Taberei intr-un mare bok in 2002 cand se lucra la linia 41.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa Utilizator anonim

subway guru wrote:
Pasajul e intr-o stare destul de nasoala (ca sa nu spun deplorabila), pentru moment s-au instalat niste palee de sustinere ca sa nu va treziti intr-o buna dimineata ca aterizati drept in capul ceferistilor... :cry:


Mai nasol decat credeam, am vazut la TVR un reportaj, practic grinda de beton transevrsala care sustine grinzile podului este fisurata in 2 si jumate a luat-o in jos. Cred ca va fi necesara o reconstructie destul de serioasa la partea de sustinere.

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa elloyy

Utilizator anonim wrote:
subway guru wrote:
Pasajul e intr-o stare destul de nasoala (ca sa nu spun deplorabila), pentru moment s-au instalat niste palee de sustinere ca sa nu va treziti intr-o buna dimineata ca aterizati drept in capul ceferistilor... :cry:


Mai nasol decat credeam, am vazut la TVR un reportaj, practic grinda de beton transevrsala care sustine grinzile podului este fisurata in 2 si jumate a luat-o in jos. Cred ca va fi necesara o reconstructie destul de serioasa la partea de sustinere.

ceva de genul asta? :D
http://videonews.antena3.ro/action/view ... a-sa-cada/

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa mindmasster

Mi-a placut solutia aleasa in prima faza cu traversele de lemn . Dupa care  a venit reporterul si a zis ca o sa ridice grinzile cu cricuri hidraulice si o sa toarne alti piloni. Se poate asa ceva?

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa ByOnu

Totusi, traversele-s de la CF. Insa, de unde mai exact? Le-au scos ei asa hai-hui? Sar sunt genu' ala de traverse vechi uitate de timp in zona sinelor? :shock:

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa subway guru

Sunt traverse noi dupa cum prea bine se observa...

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419378 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use