Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)

 

Topic: DISCUȚII: Reabilitare Pasaj Suprateran Băneasa

222 posts, 40752 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa Adrian Rosca

Se pare ca SCT-ul s-a sesizat imediat  :D  asa ca azi dimineata asfaltarea trotuarelor era terminata. Numai ca acum a aparut General MPM care a inceput sa sape in zona intersectiei Nicolae Caramfil cu Aviator Serbanescu.

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa realistul

Eu pe astia care sparg asa dupa o asfaltare proaspata, i-as pune sa reasfalteze toata zona care este afectata de interventiile lor. Bineinteles, daca inainte de lucrarea lor au fost anuntati ca se va asfalta si ei ignora sa se apuce de lucru in timp util. Ne-am saturat de trotuare noiu asfaltate carpite. Nu exista in Bucuresti strada sau trotuar in firea lui. E regula asta. Dupa ce se asfalteaza trebuie neaparat spart.

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa Adrian Rosca

Deocamdata s-au scos doar niste pavele de langa intrarea spre benzinarie, iar cu putin noroc asfaltul proaspat turnat va putea ramane neatins.

Am remarcat si ca s-a dat drumul la sistemul de iluminat de pe pasaj, iar reteaua de contact pentru tramvaie a fost montata pana in dreptul statiei de dinainte de terminal.

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa Nightwolf

fbsoft wrote:
Adrian Rosca wrote:
Hmm, se pare ca celor de la SCT le trebuie un ROM sa le dea zvac sa termine ce au inceput. O portiune de trotuar de cativa metri lungime dinspre Libra Bank a ramas neasfaltata, la fel si trotuarul dintre benzinaria Agip si str. Aviator Serbanescu. Sper ca nu o sa ramana uitate.

Nu vor ramane iti garantez eu... Isi vor aduce aminte de ele inainte de alegeri... Alea din 2016... :) ori astea de acu...

Cat de tramvaie... Chiar sunt si pe diesel ? Sau au acumulatori la bord ? Si ce marime ar tb sa aiba caci consuma motorul ala in draci... Ma minunez ... Chiar nu am mai vazut/auzit de astfel de garnituri, nu contest logica... Doar resursele RATB


Fiecare boghiu are acumulatorii lui, sstiu eu, ca ma bateam cu astia de la RATB la ambele accidente ca ei vroiau sa demonteze vagoanele acolo sa scoata acumulatorii.... acum nush cat de performanti sunt ...

In alta ordine de idei, acum 2 seri, pe 13 Septembrie intre Sebastian si Progresului, am asistat la cea mai tare faza din cariera mea. Venind dinspre Drumu sarii, m-am tot luat la intrecere cu o TATRA. Dar sa nu credeti ca fac misto, la un moment dat aveam vreo 80-85 si abia ma tineam dupa el. Era vreo 22.50. Era un singur vagon n-am vazut ce linie si n-am stat sa ii notez inventaru. Saptamana viitoare ma duc cu colegii sa testam radaru pe tramvaie sa vedem daca inregistreaza la fel ca la auto :) Ar fi o premiera.

P.S.: In vagon erau vreo 6-7 persoane

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa subway guru

Tatra e cea mai tare din parcare ( la fel ca IVA la metrou...), merge cu 90 la ora si pe caldaram, dincolo de unde s-a terminat sina...nu s-a inventat inca radarul care sa opreasca/oprescu Tatrele... :lol:  :lol:  :lol:
Pt ca e "low-tech"... ;)  Astea "high-tech" au limitatoare si alte paranghelii si motoare "economice" dar mult mai putin performante... :mrgreen:

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa shoppy

Stai sa vezi si troleibuzele Ikarus, s-au reorientat, nu mai depasesc Desimoane pe banda 2 ca nu mai sunt, acum depasesc Citaro-urile pe banda 2, sa bagati si pe astea radarul  :lol: .

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa macheta218

Nu sunt nici diesel si nici nu au urcat pe baterii(doi acumulatori mari de 12v inseriati)au urcat cu elan si cu gravitatia au coborat. ;)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa 133 313

Tatrele sunt impunatoare. Ca si prezenta, ca si sunet, ca orice. Asa cum erau si DeSimoanele ca autobuze. Treceam cu DeSimoanele prin intersectii ca vantul. Pana si goarna speria tot, fugeau toate turismele din cale. Acum cu LF si Citaro stai sa negociezi cu neamurile proaste...

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa burli

am vazut astazi firul de contact linia 5 intins peste tot tronsonul reabilitat cred ca in curand va circula 5

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa ANTENA

burli wrote:
am vazut astazi firul de contact linia 5 intins peste tot tronsonul reabilitat cred ca in curand va circula 5


Mda, in curand...  Din pacate, momentan nu poate sa intoarca la Aeroport Baneasa, din cauza unor maimutzoi care si-au extins proprietatile peste linie.
Asteptam californiana in fata la Gil.

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa Adrian Rosca

Am observat ca rosturile de dilatatie ale pasajului Baneasa au inceput sa se degradeze. Cred ca toata lumea se astepta la asta avand in vedere ca nu s-au montat profile de rost ci s-au astupat cu asfalt. Momentan a aparut un singur sant langa bordura pe sensul de mers dinspre Aerogarii spre Av. Serbanescu-N. Caramfil, dar e de asteptat sa apara si altele. Asa ca atentie cum conduceti!

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa Tavi

Adrian Rosca wrote:
Am observat ca rosturile de dilatatie ale pasajului Baneasa au inceput sa se degradeze. Cred ca toata lumea se astepta la asta avand in vedere ca nu s-au montat profile de rost ci s-au astupat cu asfalt. Momentan a aparut un singur sant langa bordura pe sensul de mers dinspre Aerogarii spre Av. Serbanescu-N. Caramfil, dar e de asteptat sa apara si altele. Asa ca atentie cum conduceti!

Da! L-am "simtit" (luat in plin) si eu acum vreo doua seri. Noroc ca nu aveam viteza ... Aveti grija si folositi banda de langa calea de rulare a tramvaiului. Cat o fi si asta este o solutie ca groapa se va intinde si acolo :(

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa Adrian Rosca

Incepand de ieri traficul pe pasaj a fost partial deviat prin zona caii de rulare a tramvaiului pentru a se putea monta profilele de rost. Momentan s-au decapat rosturile de dilatatie pe sensul de mers dinspre Aerogarii spre Av. Serbanescu.

 


Re: Reabilitare Pasaj Suprateran Baneasa fbsoft

e un mod nou de a face rosturile de dilatatie ?!?!?! Din cate am observat din poze... nu sunt ca la celelalte poduri cu bucati metalice care ofera posibilitatea miscarii placilor....

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420538 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use