Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi Ilfov

 

Topic: Vederi din anii '90 și începuturile anilor 2000

106 posts, 75506 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 Dominatrix

Pozitionarea atipica a intrerupatorului automat, ca la V3A'urile modernizate la Faur.

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 macheta218

Geamul de  aerisire de la cabina manipulantului era pe coltarul din dreapta  ;)

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 Dominatrix

Pe Calea Grivitei, la Gara de Nord, in 2005. Filmare de David Spencer:
http://www.youtube.com/watch?v=chuSzCytnng


 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 Aron

A se observa viteza tramvaielor...fata de acuma pare super rapid...bine exceptand 41.

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 Dominatrix

Asta e mai greu de spus, fiindca e posibil ca filmarea sa fie redata la o viteza 1.x fata de cea normala. Si alte filmari de ale lui au fost prelucrate asa.

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 nokia2110

http://www.flickr.com/photos/neudinho37 ... 871105159/
L-am întrebat dacă pot pune pozele pe forumuri. Dacă îşi dă acordul, le voi pune aici :)

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 Axel

Dominatrix wrote:
O alta filmare realizata in 1996 in zonele Delea Veche, Calarasi, Sf. Vineri, Sf. Gheorghe, pe vremea cand linia de tramvai pe Paleologu era inca activa pentru traseele 5 si 16. Din nou va rog sa observati gradele de incarcare si comparati-le cu cele intalnite in RATB'ul condus de Crit.
http://www.youtube.com/watch?v=6q43kJvitJw




Prezentul filmat de mine. 8-)



]

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 ByOnu

Sincer mi se face pielea de gaina doar cand ma gandesc cat de mult a trebuit sa stai acolo :o , un tramvai care in mai putin de juma' de ora n-ajunge. Felicitari!

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 mitzu21

ByOnu wrote:
Sincer mi se face pielea de gaina doar cand ma gandesc cat de mult a trebuit sa stai acolo :o , un tramvai care in mai putin de juma' de ora n-ajunge. Felicitari!


OFF: Stai linistit.....pe acelasi traseu.....40 vine muuult mai rar. Seara daca ai "noroc" stai si cate 40 de minute in statie.....
ON: Foarte frumoase filmuletele....mai ales cea din 1996. Ce amintiri.....

 



Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 rosetti61

Good ol' days... DAC, V3A, gurile de metrou cu buticarimea aferenta. Oricum , orasul era inca gri, obosit, de abia se dezmeticea din tranzitie :D. Noua schema de culori (alb, galben si negru/gri) aducea un aer de nou in cromatica anosta - a fost adoptata de la DAF, in incercarea de a da o identitate coloristica parcului circulant. Daca nu erau acoperite de reclame, vehiculele circulau cu schema de fabrica (inainte ieseau pe poarta Autobuzului direct in schema ITB/ITA sau a altui beneficiar, rar erau in schema de livrare de fabrica, in lipsa vreunei specificatii). Cam dupa 1988 nu s-a mai tinut cont de unitatea coloristica si au iesit in diferite scheme cromatice urmand ca proprietarii sa le revopseasca ulterior. Acum, in 2012, aproape tot parcul are aceeasi schema, cu mici diferente (doar la tramvaie mai sunt vagoane in alte culori, pentru a evidentia tipurile noi).
Cand a fost facut filmul, IVA facea legea la metrou + schema liniilor model IEMB 1987, dar adusa la zi cu liniile din 1989; daca ar reveni acum in Bucuresti nu cred ca-l-ar mai recunoaste.

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 ByOnu

Plus ca n-ar mai filma la metrou. Si daca ar face-o s-ar trezi cu un betiv ordinar (lucrator Metrorex, in timpul serviciului) certandu-l si amenintandu-l cu paza intr-o romana stricata ca n-a citit regulamentul (chiar daca poate la acea vreme nu era in regulament)... nu-i doresc asta... :lol:

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 nokia2110

Axel wrote:
Un film facut de '' trainluvr '' in anul 1997. :)

http://www.youtube.com/watch?v=9BMKvXEtgHg&feature=g-all-lik


Mulţumesc din inimă pt. link. Eu sunt mare nostalgic, aşa că filmarea asta mă unge pe inimă. Şi în 1997 am terminat liceu, am fost la mare la Csotineşti, am fost într-o excursie prin Ro. (atunci am şi mers cu tramvaiul pictat de la Răşinari la Sibiu (Hermannstadt)). Deci...
Poate fac şi eu ceva pt. forum azi  :mrgreen:

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 nokia2110

În jurul minutului 3 (dar şi un pic mai devreme) din această filmare se pot observa şi vehicule R.A.T.B.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului în comun din București şi Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use