Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi Ilfov

 

Topic: Vederi din anii '90 și începuturile anilor 2000

106 posts, 75504 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 V2A

Niste poze exceptionale cu tramvaie si troleibuze, aici: http://irths.com/bildersets/bilderset_83.php

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 PaulIP

Magnifice!  :o Nu am vazut niciodata atatea poze vechi la un loc... Multumim pentru link!
Unde a fost facuta poza cu V3A #358 pe linia 37? Ce soarta a avut aceasta linie?
A se observa si starea vopselei "panterei roz" 243, care nu putea avea mai mult de 3-4 ani...

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 V2A

Poza cu 358 cred ca a fost facuta pe Bd. Dinicu Golescu, la intersectia cu troleibuzele spre Gara.

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 nokia2110

Pozele sunt făcute prin 1999-2001. Se vede "Billa" Drumul Taberei şi mai circulă tramvaie nemţeşti pe linia lui 34.
Mulţumesc mult pt. galerie! Pe lângă vehicule, se pot vedea şi diverse aspecte ale vremii, aşa că pozele sunt mult mai interesante. Parcă retrăiesc vremurile alea!  :cry:
@ V2A : da, acolo e făcută poza cu #358. Se vede statuia lui Dinicu Golescu.
@ PaulIP : linia aia era cam fantomă. Pe vremuri mergea la Dep. Militari. Din cauza intervalului mic de succedare cred că lumea prefera 2 sau 32 + 12.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 Tom

E o iluzie optică sau o parte din vagoanele Rathgeber au vechile truckuri cu 3 osii?
Se mai observă și Tatra T4R 3313 pe post de "vagon de servici" :twisted: A circulat multă vreme solo ca vagon utilitar.

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 Robert24

Pai cel putin un an vagoanele Rathgeber au circulat cu vechiile truckuri.
Unele poze sunt sigur si mai vechi de 97. - posibil 94-95

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 nokia2110

Nu e posibil ca cele pe propile trucuri să fi fost din ultimul lot adus?î
Da, m-am uitat şi eu mai bine şi pozele sunt făcute în intervale diferite.
1) De exemplu pe linia 5, apar poze cu tramvaiul când avea capătul de linie la Sf. Vineri, dar şi când mergea în Pantelimon;
2) Str. Sf. Vineri, înspre Str. Baia de Fier apare ba îngustată, ba lărgită.

Poza asta e făcută pe Şos. Virtuţii? http://irths.com/images_files/save/ModD...rhautz.jpg

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 Gabi23

nokia2110 wrote:
Poza asta e făcută pe Şos. Virtuţii? http://irths.com/images_files/save/ModD...rhautz.jpg

Da poza este la Ciurel. In plan indepartat se vad blocurile dinspre Orsova. Lipsesc Mc-ul, Ford-ul etc.

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 PaulIP

M-am uitat mai atent la utilitarul V56 din link, si pare ca are roti de V3A. Sa fie chiar 253, alias S21?

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 alchimistul

nokia2110 wrote:
Pozele sunt făcute prin 1999-2001. Se vede "Billa" Drumul Taberei şi mai circulă tramvaie nemţeşti pe linia lui 34.
Mulţumesc mult pt. galerie! Pe lângă vehicule, se pot vedea şi diverse aspecte ale vremii, aşa că pozele sunt mult mai interesante. Parcă retrăiesc vremurile alea!  :cry:
@ V2A : da, acolo e făcută poza cu #358. Se vede statuia lui Dinicu Golescu.
@ PaulIP : linia aia era cam fantomă. Pe vremuri mergea la Dep. Militari. Din cauza intervalului mic de succedare cred că lumea prefera 2 sau 32 + 12.


Salut,

Pemite-mi o corectie. 37 nu mergea la Depoul Militari, ci la Alexandria. Imi amintesc ca circulau si cupluri de Tatre pe aceasta linie.
A fost "desfiintat temporar" in 2004, cred, pe perioada verii si nu a mai fost reinfiintat. Motivul suspendarii "temporare" a fost existenta lui 96 care asigura o legatura mai buna intre Alexandriei si Gara de Nord.

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 nokia2110

Pe vremuri 37 mergea de la Dep. Alexandria la Dep. Militari. Când a fost dus la Vasile Pârvan?
Studiind pozele mai vezi unele lucruri. Unul dintre tramvaiele V3A clasice mai are sub parbriz acea uşiţă pentru cuplarea electrică, #246 a ajuns de la Titan la Alexandria (că în vreo 2 poze apare circulând pe 23, în alta apare pe Şos. Virtuţii, deci circula pe 41 sau pe 42).
Da "turnuleţele" alea de plastic care indică ocolirea refugiului când au fost introduse? Că înainte erau alea solide, cu gărduleţ - inidcatorul era montat pe un mic stâlp şi avea o formă cilindrică.
Am identifica locaţia mai tuturor imaginilor din poză, în afară de a acesteia, care nu reuşesc să-mi dau seama unde e făcută: http://irths.com/fotos/foto_4477.php   E cumva în Ghencea?

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 Gabi23

nokia2110 wrote:
Am identifica locaţia mai tuturor imaginilor din poză, în afară de a acesteia, care nu reuşesc să-mi dau seama unde e făcută: http://irths.com/fotos/foto_4477.php   E cumva în Ghencea?

Este pe Strada Brașov, din zona din stației ”Bd. Timișoara (Plaza)” sensul spre Piața Drumul Taberei.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 Tom

Pe 37 l-am prins doar între Depoul Alexandra și Vasile Pârvan, dar nu știam că după 1995 mai exista. Oricum nu cred că erau mai mult de două tramvaie pe linia asta.

 


Re: Poze din anii '90 si inceputurile anilor 2000 alchimistul

Da, a existat si la inceputul anilor 2000, insa avea statut de "rara avis". Eram cel mai fericit cand prindeam cate unul la Cismigiu :D

In perioada aceea au existat in Rahova chiar si 7 linii concomitent. 2, 15, 30, 32 si 37 intorceau la Depoul Alexandria iar 4 si 18 intorceau in fosta bucla de la Piata Rahova. Traseul initial al lui 4 era Piata Rahova - Calea Rahovei - Calea/Prelungirea Ferentari - Zetari - Giurgiului - CFR Progresul. 18, in schimb, o lua prin Calea Rahovei - sos. Progresului - Viilor - Giurgiului - Zetari. Ce vremuri, ce nostalgie :roll:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului în comun din București şi Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419427 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use