Despre asociație și site-urile metrouusor.comAsociația "Metrou Ușor": Obiective, activități, proiecte, informațiiPetiții, luări de poziție, proiecte și solicitări realizate de Asociația „Metrou Ușor”

 

Topic: Petiție pentru ridicarea mașinilor oprite neregulamentar

175 posts, 95442 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 
 

📖 Pagination options
Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar TibiV

Cred că ar trebui creat un topic de poze cu cele mai cretine şi nesimțite parcări...

De asemenea ar trebui modificată legea.
Să se definească artere de Rang 1 unde orice parcare se pedepsește instantaneu  cu ridicarea maşinii ( exemplu evident: Magheru...) şi introduse anumite prevederi suplimentare, de genul săltat maşina dacă ai parcat în dreptul refugiului de tramvai şi din două benzi rămâne una... Sunt zeci de nesimțiţi care fac asta pe Nerva, pe Giurgiului etc. etc.

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar neb1

Sunt de acord cu ridicarea masinilor parcate neregulamentar,dar nu sunt de acord cu cei care au condus firmele de ridicari,numai pile si relatii si imbarligaturi si multe abuzuri,masini ridicate de pe locuri de parcare pe motiv ca maine e targ pe locurile alea si trebuia sa ghicesti in stele ca nu era nici un anunt.As fi de acord sa ridice masinile niste organizatii ,ong,etc,in baza unor legi stabilite clar si transparent.Nu toti coruptii plini de bani  care isi vor face firme de ridicari precum apar ciupercile dupa ploaie.

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar Nightwolf

subway guru wrote:
Dragii mei prieteni, am si eu o parere, chiar daca nu sunt totalmente de acord cu ea!  :lol:  :lol:  :x
Atata vreme cat politia rutiera a instalat de zeci de ori mai multe semne de 'oprirea interzisa' (nici macar de parcarea interzisa), comparativ cu 'epoca de aur', in timp ce strazile sunt tot alea dar numarul de masini nu, lamuriti-ma si pe mine, ca nu ma duce mintea, astea sunt reglementari facute sa fie respectate sau incalcate vrei-nu-vrei???
Sa nu credeti ca-mi plac parcarile 'nesimtite' nici vorba, ma enerveaza mai mult decat va pot spune...dar...e oare solutia solicitata de aceasta petitie calea catre 'statul de drept' unde legea e 'sfanta'?...am o vaga indoiala...


Politia Rutiera nu instaleaza indicatoare! Sa fim FOARTE BINE INTELESI! Politia Rutiera solicita INSTAURAREA unei restrictii pe o anumita artera/strada/alee etc. Intre nr. cutare si cutare sau intersectiile cutare sau cutare. Primaria este SINGURA abilitata prin LEGE sa instaleze indicatoare. Unde vor, cum vor si cate vor. Asta ca sa lamurim clar niste aspecte...

P.S: Cu banii care s-au dat pe 30% din indicatoarele de oprirea interzisa cumparam doua platforme care "patrulau" prin centru... al draq daca parca vreunu aiurea ...

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar bekxy

Da' semnul ăla nou cu "gaură neagră" nu cumva a fost introdus în codul rutier la înţelegere cu Vesta, că le scăzuseră vânzările? Eu nu pricep cu ce mă ajută pe mine, ca şofer, semnul ăla.

Şi nu, nu sunt de acord cu ridicarea maşinilor. Pentru simplu fapt că suntem într-o ţară în care totul e interpretabil şi subiectiv. Şi o ridică pe a mea, dar nu o ridică pe a ta. Pentru că a ta nu e ca mea, pentru că eu nu sunt ca tine, bla, bla...
Şi încă ceva: când taxiurile vor înceta să staţioneze unde vrea roata lor şi poliţiile vor înceta să-i tolereze, atunci să se apuce de restul maşinilor oprite neregulamentar.
Să amendeze da, sunt total de acord. Să o facă pe rupte. Dar, cum spune şi guru, să lase semnele alea acolo unde sunt cu adevărat necesare şi unde realitatea permite. Că sunt multe cartiere unde maşinile ar trebui puse una peste alta printre blocuri, ca să nu mai fie parcate pe bulevard.
Iar ridicatul să fie excepţional, doar când maşina împiedică în mod real ceva şi să o ridice şi să o pună mai încolo, nu la mama dracului, la un tarif egal cu jumătate din valoarea maşinii...

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar andrei11

bekxy wrote:
Iar ridicatul să fie excepţional, doar când maşina împiedică în mod real ceva şi să o ridice şi să o pună mai încolo, nu la mama dracului, la un tarif egal cu jumătate din valoarea maşinii...

Ba s-o duca din Bucuresti la mama :evil: , nu ai voie sa parchezi  de aiurea sa blochezi nu stiu ce. Adica pe foarte multe strazi la trecerile de pietoni eu trebuie sa merg cu 5 km / h ca ma injura ăla din spate ca fac mişto de el  pentru ca am masini parcate pana-n  buza si-mi traverseaza pietonu legal si eu nu-l vad. Oricum cand il vad e tarziu si ellegal n-a pus un picior jos, ci ambele, ba chiar se afla  in traversare legala.
In rest de acord cu tine.

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar URANUS

http://www.b365.ro/mobi/masina-a-politi...41602.html

Mașină a Poliției, parcată pe o trecere de pietoni din centrul Capitalei

O imagine surprinsă astăzi arată cum o mașină de Poliție a fost lăsată pe o trecere de pietoni.

Pe Calea Victoriei, langa sediul Politiei Capitalei, masinile politistilor sunt lasate mai multe ori pe saptamana chiar pe prima banda de circulatie, sub semnul de "oprire interzisa". Vineri, insa, una din masinile Politiei a fost lasata chiar pe trecerea de pietoni, informează Hotnews.ro.

Imaginea a fost surprinse vineri, 27 noiembrie, la ora 11:13. Conform sursei citate, parcarea masinilor de politie pe prima banda in zona respectiva nu e un eveniment singular, ci se repeta constant in cursul unei saptamani.

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar Nightwolf

bekxy wrote:
Da' semnul ăla nou cu "gaură neagră" nu cumva a fost introdus în codul rutier la înţelegere cu Vesta, că le scăzuseră vânzările? Eu nu pricep cu ce mă ajută pe mine, ca şofer, semnul ăla.



E un indicator de avertizare ala, tu ai dreptate, cu ce te ajuta sa te avertizeze ca zona respectiva este predispusa la accidente grave si trebuie sa b**sti ochii? Ar trebui sa desfiintam si indicatoarele cu semnificatia "Alte pericole!" , "Atentie cad pietre", "Atentie, vaca!" etc. Ca doar si ele au fost inventate pt vanzarile Vesta, Dumava etc ...

Pe bune?!?!?!

P.S. Nu o sa particip la discutia referitoare la ridicatul masinilor pt ca se va interpreta ca sunt subiectiv. Desi, personal, mi-a fost ridicata masina de 2x pe vremurile vechi, ma voi feri sa comentez acest aspect.

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar danielstan

Cei care nu vor ridicari de masini propun amenzi la greu.
Solutia NU este echitabila si nu are efectul scontat, deoarece amenzile in Romania nu tin cont de veniturile celui amendat, ci sunt calculate la un nivel "suportabil" de catre toata lumea.
Vom ajunge in situatia in care cei bogati vor privi amenda ca pe o taxa pentru parcare VIP si o vor plati fara sa clipeasca si fara sa isi schimbe obiceiurile.

In schimb ridicarea masinilor (fara exceptii!) este la fel de dureroasa d.p.d.v. al disconfortului creat, pentru toata lumea (si nu la fel de dureroasa d.p.d.v. al amenzii).

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar Florinds

OT: Pe mine ma ajuta semnul cu discul negru, chiar sunt mai atent.

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar TibiV

danielstan wrote:
Vom ajunge in situatia in care cei bogati vor privi amenda ca pe o taxa pentru parcare VIP si o vor plati fara sa clipeasca si fara sa isi schimbe obiceiurile.

In schimb ridicarea masinilor (fara exceptii!) este la fel de dureroasa d.p.d.v. al disconfortului creat, pentru toata lumea (si nu la fel de dureroasa d.p.d.v. al amenzii).

Absolut corect !

De asta este necesara ridicarea masinilor, pentru ca "jmegherul" cu super-masina de super-figuri nu se va sinchisi de inca o amenda, insa va inebuni daca cineva se atinge de "bijuteria" lui.

Iar aia cu sa dam amenzi "grase" nu va avea mare efect. Oricum in prezent gradul de colectare a amenzilor rutiere este undeva la 30%. Sursa: Ministerul Finantelor.

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar Costin

Ca sa lamurim un lucru... prin demersul nostru, noi nu dorim sa ajungem la situatia dinaintea desfiintarii ridicarii auto... adica o improvizatie fara cadru legal strict, plina de abuzuri si disfunctionalitati.  Deci va rog sa nu respingeti o idee doar pentru ca a fost implementata gresit in trecut. Poate fi facuta corect, interes sa fie...


Apropo, solicitarea noastra a fost redirectionata la MAI:
image001.jpg (63.63 KB; downloaded 6817 times)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar Mircea G

TibiV wrote:
......De asta este necesara ridicarea masinilor, pentru ca "jmegherul" cu super-masina de super-figuri nu se va sinchisi de inca o amenda, insa va inebuni daca cineva se atinge de "bijuteria" lui.
.........
Si daca " jmegherul " este unul care a oprit la farmacie ????
Uite , sa ma critici , eu ma duc de foarte multe ori seara sau noaptea la farmacie , si singurul loc de parcare pe raza de 1 km , este pe mijlocul strazii .... ghici unde parchez ?!
Acum , cum ma judeci ? Cocalar ca opresc in mijlocul strazii sau om cu o problema si care nu are unde sa parcheze ?
Problema este aia la care faceam referire . Autoritatile au gresit in politica lor , acum tragem ponoasele , si nu este normal ca noi sa suportam masuri extreme pt prostia lor .
Stati sa se termine lucrarile pe Pantelimon , un santier greu , si veti vedea acolo probleme , ca nicaieri in Bucuresti . Sa vad cine are puterea sa elibereze carosabilul de miile de masini parcate acum , si care abia lasa o banda pe sens pt circulatie ...

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar Nightwolf

Nu se referea nimeni la situatia EXCEPTIONALA de a te deplasa urgent la o farmacie. Sau la magazinul de colt ca ai ramas fara pampersi. In plus, noaptea nu s-au ridicat niciodata masini in Bucuresti (ridicarea s-a facut EXCLUSIV pana la ora 19.00 in toate sectoarele) exceptie au fost cei care blocau RATB-ul sau caile de acces.

Iar vorbim sa ne aflam in treaba, in stil pur mioritic!

De ce nu incercati sa discutati pertinent pe legea veche? Sa vedeti exact conditiile pentru aplicarea fostei masuri tehnico-administrative? Voi dezbateti un subiect tip "ceva ce-a fost dar nu mai e" in loc sa gasiti si sa dezbateti problema strict tehnic gen:

1. E sau NU E necesara aplicarea masurii tehnico-administrative de ridicare a vehiculului?

2. Daca E, de ce? Si cum ar trebui realizata? Si pentru ce abateri?

3. Daca NU E, de ce? Ar trebui sau nu re-introdusa? Daca DA, atunci vezi intrebarea 2.

Raspundeti punctual si strict tehnic la treburile astea. Ganditi-va ca maine ar trebui sa concepeti VOI legea noua... ce ati introduce in ea?

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar TibiV

TibiV wrote:
... ar trebui modificată legea.
Să se definească artere de Rang 1 unde orice parcare se pedepsește instantaneu  cu ridicarea maşinii ( exemplu evident: Magheru...) şi introduse anumite prevederi suplimentare, de genul săltat maşina dacă ai parcat în dreptul refugiului de tramvai şi din două benzi rămâne una... Sunt zeci de nesimțiţi care fac asta pe Nerva, pe Giurgiului etc. etc.

Sau ăia care parchează cu 3 metri înainte sau după semafor, la o șosea cu două benzi.
La Piata Progresul, la semaforul din dreptul stației de tramvai niciodată nu funcţionează decât o bandă, pentru că înainte de semafor sunt mereu 2-3 deștepţi care intră în piață "doar un minut" să îşi ia covrigi, ţigări sau altceva...
Iar fix după semafor dacă nu sunt tot din ăştia, atunci sunt taximetriști, deşi nu este loc marcat ca atare...

Şi câte zeci sau sute de alte locuri similare sunt în oraş...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Petiții, luări de poziție, proiecte și solicitări realizate de Asociația „Metrou Ușor”  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419374 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use