Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi Ilfov

 

Topic: Filme cu vehicule de transport in comun

222 posts, 95681 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 16
 
 

📖 Pagination options

Re: Filme cu vehicule de transport in comun Dominatrix

In dreptul Monumentului Eroilor Aerului se observa si reteaua de troleibuz care se desprindea in stanga spre strada Ion Mincu si ajungea pana in Sos. Kiseleff. La acel moment, nu mai era legata cu macaze. Oricum, cu exceptia unei scurte perioade dupa cutremurul din 1977, nu cred ca a fost folosita altfel decat in scop tehnic.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun nokia2110

Dar până când a fost legată reţeaua aia la macaze? Nu era folosită cumva şi cu ocazia paradelor de 23 August, când se devia traficul?
Troleibuzele (firobuzele) care veneau dinspre Kiseleff spre Aviatorilor, făceau stânga pur şi simplu de Kiseleff pe Arh. Ion Mincu sau făceau întâi rondul şi apoi intrau pe Arh. Ion Mincu?

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun Dominatrix

Eu nu am prins reteaua respectiva legata cu macaze. O alta problema este ca datorita fiabilitatii reduse a pieselor speciale de retea (macaze, incrucisari, piese de separatie etc.)  exista dispozitie in cadrul ITB ca "indicele de ramificare a retelei" sa fie mentinut cat mai scazut. Avand in vedere ca cel mai probabil reteaua de pe Arh. Ion Mincu a fost construita cu scop tehnic, nu este de mirare ca nu existau macaze la capete. La fel era si in cazul retelei de acces/retragere de la Universitate, care nici ea nu era legata cu macaze, desi era folosita zilnic pentru acces/retragere de troleibuzele depoului Nitu Vasile care circulau pe liniile de pe axa E-V si care trebuiau sa mute manual captatorii de fiecare data.
Intr-adevar, reteaua de pe str. Ion Mincu era folosita cand Piata Victoriei era inchisa pentru diverse manifestari (1 mai, 23 august etc.). Nu imi amintesc sa se intrerupa circulatia troleibuzelor in "ajunul" manifestarilor, deci cred ca legaturile cu retelele curente de pe Aviatorilor si Kiseleff se faceau peste noapte, fiindca nu trebuiau decat sa mute cativa metri de fir. Virajul stanga dinspre Kiseleff spre Ion Mincu se facea direct.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun andrei11

Dominatrix wrote:
La fel era si in cazul retelei de acces/retragere de la Universitate, care nici ea nu era legata cu macaze, desi era folosita zilnic pentru acces/retragere de troleibuzele depoului Nitu Vasile care circulau pe liniile de pe axa E-V si care trebuiau sa mute manual captatorii de fiecare data.

??? In ce an a fost, ca eu nu-mi amintesc, la Universitate erau intersectii simple fara fire de legatura stanga / dreapta. Deci erau doar doua variante : N - S si E - V.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun Dominatrix

La Universitate au existat doua legaturi "tehnologice", una pe directia Est - Sud (adica dinspre Kogalniceanu spre Piata Unirii), folosita pentru retragere spre depoul Nitu Vasile, si cealalta pe directia Nord - Est (dinspre Piata Unirii spre Piata Rosetti), folosita pentru acces. Ambele au existat pana la desfiintarea retelei de troleibuz pe axa N-S, in 1986.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun rosetti61

In ciclul de emisiuni "Memorialul Bucurestilor" apar si secvente de arhiva cu mijloace de transport si locuri de mult disparute.
Serialul a fost facut in 2000 - apar si locuri contemporane, unele din ele devenite istorie recenta, cum mar fi coltul de la Stirbei Voda cu fosta policlinica; mai apar Rocar de Simon si terminalul de la Sf Vineri inainte de aducerea tramvaiului acolo (desigur si secvente de arhiva din timpul demolarilor ceausiste).
http://www.youtube.com/watch?v=DOyDrnXf ... ure=relmfu (Preambul)
http://www.youtube.com/watch?v=4wgVhOuv ... ure=relmfu (Biserici condamnate)
http://www.youtube.com/watch?v=nRkA58XA ... ure=relmfu (Fotografie de adio)
http://www.youtube.com/watch?v=-6CT1VL8 ... ure=relmfu (Ultimele zile ale Manastirii Vacaresti)
http://www.youtube.com/watch?v=nyuhCFDV ... ure=relmfu (Curcubeul negru povestea unui cartier spulberat)
Numai atat exista pe net, insa are mai multe episoade (si e pus numai la ore bune pe TVR2 :evil: ).

La topicul de poze am pus niste capturi din primul episod cu carti postale de epoca ante si interbelice iar aici restul de capturi si clipuri din episoadele existente.
1. In zona Caii Rahova
2. Foto toamna 1986-iarna 1987 cand tramvaiele inca intorceau in mijlocul prapadului.
3. Foto din iunie 1987, biserica neatinsa, tramvaiele nu mai intorceau din februarie 1987 ci doar tranzitau zona spre Sf. Gheorghe (17 si 19), 22 desfiintat si 40 trimis in alte zari; linii deviate temporar - 14 si 42 din cauza intreruperii circulatiei in Piata Unirii incepand din octombrie 1986. de la jumatatea lunii iulie nu mai circula nici un tramvai pe Calea Vacaresti... pentru ca nu mai exista. E o intreaga poveste cu liniile din zona si modificarea lor.
4. Podul Mihai Voda - pentru tramvai, instalat in 1975 si complexul manastiresc in demolare 1985-86.
5. Piata Unirii, cu Biserica Sf. Ioan Nou pregatita de translare; troleibuzele care inca mai circula (foto de pana in 12 iunie 1986) ocolesc santierul metroului si al pasajului.
6. La Liceul Gheorghe Sincai in perioada 1965-1970: in spatele operatorului inca nu se amenajase Parcul Tineretului, nu stiu de unde este acea alee, dinspre Crematoriu poate iar Magistrala pare ingusta.

Clipuri
- un tramvai EP care trece pe langa Biserica Enei, spre Piata Romana (linii 5, 15 si 19 pana in 1964)
- vizita de lucru in Piata Sfanta Vineri - nu stiu cand este facuta filmarea - este toamna/iarna/primavara, ce era intre calea Vacaresti si magazinul Unirea e moloz; bucla tramvaielor e la locul ei dar nu stiu daca mai era folosita la data filmarii.
- Podul Marasesti si Magistrala NS vazuta dinspre Piata Unirii - Sf. Spiridon in anii 70. Calcanul nu mai exista, pe locul lui e blocul Sitraco, cel cu Romavia parca.
- Rondul de la Cosbuc, cu linia de tramvai - bucla a disparut, aici intorcea 42 care ducea la Granitul, acum tramvaiul taie prin mijloc.
Memorialul Bucurestilor - Ep. 1.flv_20121008_143740.750.jpg (139.57 KB; downloaded 6864 times)
Memorialul Bucurestilor - Ep. 2.flv_20121008_152107.296.jpg (111.91 KB; downloaded 6865 times)
Memorialul Bucurestilor - Ep. 2.flv_20121008_151803.937.jpg (97.82 KB; downloaded 6864 times)
Memorialul Bucurestilor - Ep. 2.flv_20121008_152613.234.jpg (114.06 KB; downloaded 6865 times)
Memorialul Bucurestilor - Ep. 2.flv_20121008_152727.546.jpg (111.72 KB; downloaded 6864 times)
Memorialul Bucurestilor - Ep. 4_ UZMVi.jpg (124.84 KB; downloaded 6864 times)
MB2 Biserici condamnate.zip
MB2 Biserici condamnate.zip (1.71 MB; downloaded 345 times)
MB2 Biserici condamnate2.zip
MB2 Biserici condamnate2.zip (12.41 MB; downloaded 330 times)
MB4 UZMV.zip
MB4 UZMV.zip (7.5 MB; downloaded 347 times)
MB5 Uranus.zip
MB5 Uranus.zip (3.92 MB; downloaded 353 times)

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun rosetti61

Intre Piata Mare si Sfantu Gheorghe via Sf. Anton in 1941 sau 1942.
memorialul bucurestilor 7b sf anton.jpg (102.06 KB; downloaded 6780 times)
memorialul bucurestilor 7b.piata sf Anton.jpg (117.44 KB; downloaded 6782 times)
memorialul bucurestilor 7b piata mare.jpg (88.67 KB; downloaded 6780 times)
memorialul bucurestilor 7b tram 477+959.jpg (91.66 KB; downloaded 6779 times)
memorialul bucurestilor 7b baratie.jpg (130.69 KB; downloaded 6782 times)
memorialul bucurestilor 7b sf gheorghe.jpg (93.31 KB; downloaded 6781 times)
Sf. Anton - Piata Mare si retur.rar
Sf. Anton - Piata Mare si retur.rar (16.43 MB; downloaded 443 times)
Sf. Anton - Sf Gheorghe.rar
Sf. Anton - Sf Gheorghe.rar (15.28 MB; downloaded 365 times)

 



Re: Filme cu vehicule de transport in comun rosetti61

Inca unul, tot de acolo.
Prin cartierul Titan, 1972, vehicule cat cuprinde
http://euscreen.eu/play.jsp?id=EUS_E3C6 ... 4B5A19B25C

Aproape toate filmele de arhiva de acolo, cand e vorba de urban surprind si mijloacele de transoport in comun, e o adevarata desfatare urmarirea secventelor.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun nokia2110

La naiba, videoclipurile au fost scoase! :(

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun bercenicity

Nop, toate cele de mai sus merg

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun rosetti61

Cum sa le scoata? Ar fi o rusine, si nu sunt toate - nu am dat peste filmuletul eronat numit pe youtube "Un zambet pe 16 mm 1973" cand el e din primavara lui 1981, dar cel putin am revazut "Flux si reflux pe magistralele capitalei" la o rezolutie decenta - ce e pe YT e capturat dupa siteul TVR la rezolutia aia de timbru de acolo :x
Dar e bine si asa cu acest site, mai mult decat seceta si parcimonia de pe sitele TVR sau nervii de pe YT cand nu gasesti ce cauti, desi este pusa o cantitate destul de mare de filme, insa clipul poate fi scos sub diverse pretexte, pe cand la cei de mai sus sunt materiale trimise de televiziuni, nu stiu daca sunt si din alte surse de la useri inregistrati.

E posibil sa nu fi mers conexiunea - asa am patit sambata, dupa o pana de curent cand siteul a inceput sa aiba pitici si sa nu mai afiseze nici un clip sau mai putine (facusem si o lista de linnkuri care s-a dus, dupa aia stai si scormoneste prin istoricul vulpii :D si prin site), cand si-a revenit nu mai aveam chef de urmarit pana la capat, se facuse si tarziu. E un clip acolo, cu melodia lui Dan Spataru "Te asteapta un om" unde apar vehicule multe, nu stiu daca e prin linkurile de sus. A fost o pana din aia pacatoasa de 2 secunde cand ramai tablou de neputinta.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun rosetti61

Secventa din "Al patrulea gard langa debarcader" (1987).
Autobuzul #1600 cu nr 36-B-3727 (poate fi 24, 26 sau 34 B nu se vede bine); linia pe care o afiseaza nu are legatura cu filmul, e doar un autobuz scos din linia 127 pentru filmari.
Linia 127 avea traseul Metalurgiei - Piata sudului - Calea Vacaresti - sos Miihai Bravu - Baba Novac cu intoarcere prin Dristorului si calea Dudesti.

La inceputul filmului mai apare un IK4 cu numarul 909 (trece destul de repede si nu se inteleg decat prima si ultima cifra). Ambele autobuze opresc intr-o statie "Romulus" care nu stiu daca este reala - stalpul este gri, se misca si este pus la gard.
Ik4 1600.jpg (99.98 KB; downloaded 6338 times)

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului în comun din București şi Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420538 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use