Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateStrăpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

4140 posts, 956218 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 142 143 144 145 146 147 148  ... 296
 
 

📖 Pagination options

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

Probabil a fost un judecator bucurestean care știe zona si tine la dezvoltarea orașului si a infrastructurii. Si nu stie cine e Nicușor Dan si nici nu-l interesează. Bravo!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Obiect: anulare act administrativ aut.nr.2/27.01.2014

Solutia pe scurt: Admite recursul. Casează sentinţa recurată şi în rejudecare: Respinge acţiunea ca neîntemeiată. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 11.04.2016. Document: Hotarâre  2113/2016

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Costin

Vestea e foarte buna. Si daca nu ma insel, primaria a alocat ceva bani anul asta pentru lucrare, deci ceva-ceva s-o face. Nu cred ca termina nodul Virtutii cu tot cu pasajul hobanat peste Dambovita, dar macar au 'unda verde'.

Can-can-ul serii: Danes candideaza la primaria sectorului 6 din partea USB (Nicusor Dan). :popa:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Robert24

Adio acestei lucrari daca prin absurd iese acest individ...  :popa:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Ha, ha, ha, e chiar Danes. Imi fac repede mutatie la 6 ca sa-l votez.  :lol: Ma mir ca la sectorul 1 nu-l are pe Dumitrache, blockerul de la Sisesti.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Îmi place că Nicuşor chiar vrea să piardă... Dar cu stil! :D

LE
Acum îmi dau seama...
Dacă găseam şi eu 6 frustraţi, ce candidat bun pentru primărie aş fi fost... :lol:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului survola

Adrian Rosca wrote:
Ma mir ca la sectorul 1 nu-l are pe Dumitrache, blockerul de la Sisesti.

Ala care și-a pus în curte pancarte cu naționalizarea?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Chiar dansul. :twisted: Si acum se judeca cu primaria.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Adrian Rosca wrote:
Solutia pe scurt: Admite recursul. Casează sentinţa recurată şi în rejudecare: Respinge acţiunea ca neîntemeiată. Definitivă.

Adrian, ce înseamnă asta pe româneşte ?...
Cât de definitivă este ?
Mai poate face Danes ceva ?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Da, se mai poate face o cerere de revizuire sau o contestatie in anulare.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Cat timp nu vedeti "definitiva si irevocabila" nu se poate vorbi de ceva neatacabil.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Deci nici o definitivă nu este chiar definitivă. :(
Ce mă omoară limbajul ăsta juridic...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danielstan

Definitiva si irevocabila inseamna ca devine executorie.

Dar orice hotarare judecatoreasca definitiva (si irevocabila) poate fi atacata o singura data printr-o cale extraordinara de atac, si anume recursul in anulare.
Calea extraordinara de atac trebuie aprobata de nu stiu ce consiliu de magistrati (nu stiu sigur) si ar putea fi aprobata daca se aduc dovezi ca procesul initial a avut vicii de fond sau ca ulterior au aparut dovezi noi care nu au fost luate in seama la procesul normal sau alte cauze cu totul si cu totul exceptionale.

S-ar putea sa gresesc putin in cele scrise mai sus, adica sa nu folosesc termenii juridici corecti, dar ideea ramane ca in mod normal aceasta hotarare judecatoreasca nu mai poate fi schimbata.
Recursul in anulare este o masura judecatoreasca extraordinara prin care se pot repara erori judiciare, dar precum spuneam - sunt cazuri cu totul si cu totul exceptionale.


Exemple de jurisprudenta:
Cristian Cioaca (cel care a fost condamnat definitiv si irevocabil la 15 ani de inchisoare pentru asasinarea Elodiei, chiar daca nu a fost gasit cadavrul victimei) a apelat de curand la aceasta cale extraordinara de atac a sentintei si nu i s-a aprobat. Aprobarea ar fi insemnat rejudecarea cazului.

Dan Voiculescu, care ispaseste in prezent o condamnare pentru coruptie, a incercat si el un recurs in anulare pe motiv ca judecatorul nu a fost impartial, dar si-a retras cererea de anulare pentru ca daca cererea i-ar fi fost respinsa nu ar mai fi putut face alta cerere.

 


Go to page:  1  ... 142 143 144 145 146 147 148  ... 296
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421818 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use