Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateStrăpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

4140 posts, 949418 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 98 99 100 101 102 103 104  ... 296
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Sigur ca nu e de vina familia Danes, s-a vazut ca daca au fost bani atunci primaria a construit/demolat si fara autorizatie.
Familia Danes nu o sa fie demolata/expropriata deci nu o sa aflam cat de legal s-a construit.
Banca nu e etalon de acte legale, ce, daca iti iei apartament intr-un bloc facut de ceasca iti cere autorizatia de constructie a blocului? De asemenea nu te trage nici de maneca ca un tampit azi ti-a dat autorizatie pe traseul autostrazii iar peste 6 luni o declara utilitate publica, pana la urma banca o as-si recupereze niste bani si doar omul ramane si batut si cu banii luati(cine nu crede sa incerce sa dea o paguba totala la o masina pe leasing sa vada cine primeste bani si cine epava).

Singura utopie a fost in mintea bolnava a lui ceasca ridicata peste noapte la rang de prim arhitect a tarii care a facut un oras pentru o masina la 6 familii si care sa fie aprovizionat direct de vapoare, asa am ajuns cu Lacul Morii si alte asemenea tampenii. In toate capitalele europene cursurile de apa sunt flancate de sosele si nu au bulevarde care trec de la 3 la o banda pe sens sau se infunda in stradute asa cum este Splaiul.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Familia Danes o sa fie demolata pentru ca taman prin sufragferia lor o sa fie strada.
Lacul Morii este deosebit de imporetant, practic salveaza Bucurestiul de inundatii, cea mai mare fiind prin anii '970 cand Dambovita a dat pe delaturi, si avea malurile inalte  pe vremea aia. S-au inundat strazile adiacente cu r....t, a fost frumos.

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului sss

1ntruder wrote:
Eu unul nu inteleg de ce va cramponati de casa fam. Danes ?
Fam. Danes e de vina ca nu se face proiectul ?  :o  
Fam Danes e vinovata ca cei din CGMB au aprobat ca maimutele un proiect facut pe genunchi ?  
Daca o singura familie a reusit sa anuleze un ditamai proiectul, atunci cinste lor, ar trebui sa ne temem de ei.
Faza cu am cunoscut am dres nu prea se aplica in cazul de fata. Daca exista cea mai mica urma de ilegalitate in dobandirea/construirea proprietatilor afectate de acest proiect, eu cred ca aflam pana acum.
Cunosc 2 familii (si nu e fam.Danes) care locuiesc pe traseul drumului,si au absolut toate actele legale, casele fiind construite cu credit bancar pe X ani, case terminate in 2013...


Dupa tonul vehement, banuiesc un interes direct impotriva proiectului si este normal sa-ti aperi proprietatea, dar afirmatia cu 2 familii care si-au terminat casele in 2013 cred ca este exagerata, in afara de cazul in care construiau de vreo 10 ani si ignorau total lumea inconjuratoare, iar in 2014 le-a soptit intamplator postasul ca acum 10 ani se zvonea ceva... cu o strapungere sau ceva...  :roll:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 1ntruder

Da sss, asa este, proprietatea imi va fi demolata iar eu stau si imi plang soarta pe un forum.
Deasemenea afirmatiile mele legate de cele 2 case ale amicilor sunt exagerate si pura fictiune. M-ai prins  ;) .

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Ce tin eu minte din ultimele planuri e ca vroiau sa le ia doar 2m din proprietate si probabil un balcon, dar pentru atata lucru e foarte posibil sa o lase moarta si sa treaca cu vederea.

Dambovita e controlata putand fi deviata la barajul de la Poiana-Brezoaiele ( http://wikimapia.org/#lang=en&lat=44.57...6&z=14&m=b ) si apoi la Sabareni-Joita ( http://wikimapia.org/#lang=en&lat=44.49...7&z=14&m=b ), mai ales ca Lacul Morii e umplut in special din Arges prin barajul de la Crivina ( http://wikimapia.org/#lang=en&lat=44.42...6&z=15&m=b ) care alimenteaza uzina de la Rosu si conducta acoperita de la centura(care poate fi deviata in Herastrau), deci frica de inundatie pe Dambovita e total nejustificata.
Practic, pe langa prosteala cu rezerva strategica de apa(care e la Vidraru si Bolboci da deja ne indepartam), ideea era sa se alimenteze cu apa canalul Dunare - Bucuresti 1 Decembrie, rezervorul Mihailesti trebuia sa alimenteze canalul de la capat iar rezervoarele Lacul Morii si Vacaresti alimentau canalul de la jumatate.
Daca ne facea ceasca si o sosea pe langa Lacul Morii pana in centura nu mai aveam problema asta...

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului sss

1ntruder wrote:
Da sss, asa este, proprietatea imi va fi demolata iar eu stau si imi plang soarta pe un forum.
Deasemenea afirmatiile mele legate de cele 2 case ale amicilor sunt exagerate si pura fictiune. M-ai prins  ;) .


Dupa violenta raspunsului despre urs, desi povestea era despre vulpe, inteleg ca am nimerit un punct dureros, adica o investitie facuta intr-o zona demolabila, in ideea 'lasa dom'ne, ca astia mai mult vorbesc decat construiesc, poate le trece cu strapungerea"? Iar faptul ca singurele tale contributii pe forum sunt contrele pe tema acestui proiect dovedeste interesul concret pe aceasta tema. Repet, inteleg pozitia ta, nu te acuz de nimic, asa ca nu vad de ce ar trebui sa ma personalizezi ca fiind 'dusmanul'. Ca peste tot unde sunt implicate demolari, exista oameni care sunt afectati direct si pentru care "interesul public" ramane un slogan care le disturba viata si exista persoane care cred ca vor fi ajutati de proiect si il sprijina.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Costin

In primul rand, va rog sa nu va inflamati. In al doilea rand, noi nu discutam aici despre oportunitatea proiectului, daca e bun, moral, legal, dat de Dumnezeu sau de extraterestri. Vorbim despre proiect si lucrari dintr-un singur punct de vedere: cel tehnic. Daca doriti sa abordati si alte puncte de vedere, va reamintesc ca exista un topic dedicat: Controverse privind lucrarile de infrastructura. Dar chiar si acolo, va rog sa pastrati discutia la un nivel civilizat, de bun simt, fara atacuri, fara ironii, si in limitele regulamentului forumului. Multumim.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului depp14

Are cineva informatii noi?

Traficul e ingrozitor zi de zi, venind dinspre chiajna.
Am vazut cateva macarale noi, in zona strandului cred. Stie cineva despre ce e vorba?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Nu are legatura cu proiectul, se construieste un complex de locuinte sau birouri langa familia Danes.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Techno

Le face si blocuri si pasaj, sa se invete minte. Chiaburii naibii, si-au permis ei sa isi faca o casutza in oras. Afara cu ei, case numai la munte, in oras doar blocuri, fara strazi si infrastructura, fara parcari. Las' ca-i bine... Vine ea si scadenta.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Nightwolf

Da ce agitatie ieri dupa-masa pe santier! O armata de muncitori lucrau... la blocuri evident!!!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Metamorph

Se lucreaza de zor la coloanele forate aferente urmatoarelor pile cu urmeaza a fi realizate.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shase

Nightwolf wrote:
Da ce agitatie ieri dupa-masa pe santier! O armata de muncitori lucrau... la blocuri evident!!!


ce nivel de inaltime vor avea constructiile respective?

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului sss

N-am ajuns pana-n gardul lor, ca sa vad ce au afisat ( daca... ). Firma care a inceput proiectul acolo a intrat in insolventa. Daca noul proprietar a preluat, cumparand ieftin, la licitatie si proiectul, atunci ar iesi din pamant 2 turnuri x 24 etaje si cam 70 m inaltime. Vezi: http://www.cauta-imobiliare.ro/proiecte...oup-towers

 


Go to page:  1  ... 98 99 100 101 102 103 104  ... 296
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420663 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use