Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateStrăpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

4140 posts, 951218 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 97 98 99 100 101 102 103  ... 296
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Super tare, s-a reluat santierul, cred ca au mai gasit pe undeva un camion de armatura :D .

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului alex1968

Multumesc pentru stire, shoppy. Pai s-a rezolvat ceva cu PUZ-ul nou, sau doar podul e autorizat pana pe strada Dambovitei si atat, fara continuare?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului mihai_atanasiu

vazusem si eu saptamana trecuta cativa oameni acolo langa casa aia izolata; dar nu am fost sigur ca lucrau la pod;

Macar nodul rutier sa-l faca.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 1ntruder

urmariti PV-ul ultimei sedinte a CGMB. Sunt niste info interesante pe acolo (pentru toate proiectele problematice).
Oprescu spera sa faca nodul rutier de la Virtutii, nu se stie cand si sa-l dea in Dealul Tugulea si Dambovitei iar in continuare sa faca tunel pana dupa centura...vai de mama lor... :popa:
PUZ-ul nou este doar la stadiu de zvon si probabil va ramane asa multa vreme, intrucat ce urmeaza dupa pod cel mai probabil nu se va mai face niciodata (cel putin pe traseul actual).
Podul nu este autorizat deloc dpdv legal.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului aztec

Tribunalul Bucuresti a anulat in instanta planul urbanistic al drumului expres spre A1. Primaria continua lucrarile, desi aproape toate documentele proiectului sunt anulate sau suspendate

Textul e prea lung, vedeti link

http://www.hotnews.ro/stiri-administrat...lui-su.htm

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului earthchild

Cred ca vor termina pilonii podului si-i vor transforma in platforma de bungee jumping.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului alex1968

Inca o data ma repet, macar sa faca legatura cu strada Dambovitei, sa termine podul si bretelele, sa putem veni din Militari fara sa mai trecem pe la Lujerului  si sa reusim astfel pe pod sa ajungem in Virtutii. Si asta pare utopie acum.

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului sss

S-a turnat si decofrat pila de pe malul stang, dupa care nu s-a mai miscat nimic, probabil ca au inchis pravalia pentru 2014. Am adaugat fotografii in galeria de imagini.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 1ntruder

Exact ce va spuneam cateva post-uri in urma (ca se va lucra pana la sf. lunii octombrie si dupa...pace). Stay tuned :) ... vor aparea informatii interesante in urmatoarea perioada.
PUZ-ul este anulat (nu este definitiva sentinta dar nu sunt motive pentru a nu deveni definitiva),devine posibil faptul ca cei care au votat nelegalitatea PUZ-ului sa fie chemati sa dea cu subsemnatul prin justitie (un lucru bun dealtfel, vor fi mai atenti data viitoare si nu vor mai ridica mainile ca niste maimute atunci cand se voteaza aberatii), se mai aude ca cei care construiesc nu si-au primit banii pentru ce au lucrat pana acum si nu prea mai vor sa lucreze "pe caiet" (miroase a procese in justitie) + ca umbla vorba prin targ ca DNA-ul e pe strada doctorului...Mos Craciun va fi darnic anul acesta. :D

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danielstan

whishful thinking

Hala Matache a fost aparata de toata societatea civila (pretentios termen pentru cateva ONG-uri ale caror comunicate au sansa sa fie publicate de presa si de televiziuni).
Si totusi a cazut, lasand loc unui bulevard mai larg.

Pasajul Basarab a fost blocat in instanta ani de zile, dar totusi s-a facut.

Biserica romano-catolica are hotarare judecatoreasca de demolare a blocului turn Cathedral Plaza, iar Oprescu nu executa hotararea.
(nici mie personal nu imi place ideea ca niste rechini imobiliari au atat de mare influenta la primar, dar mentionez fapte, nu le judec)

Traim in tara tuturor posibilitatilor, iar cand e vorba de voturi cred ca mai multi bucuresteni vor dori sa circule pe rute alternative la Bd. Iuliu Maniu decat cativa bucuresteni care si-au construit case la loc nepotrivit (pentru dezvoltarea orasului).

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului alex1968

De acord 100%. iar in ce priveste catefrala Sf. Iosif, sa comparam situatia cu Biserica Armeneasca si mai vorbim.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 1ntruder

danielstan wrote:
whishful thinking

Hala Matache a fost aparata de toata societatea civila (pretentios termen pentru cateva ONG-uri ale caror comunicate au sansa sa fie publicate de presa si de televiziuni).
Si totusi a cazut, lasand loc unui bulevard mai larg.

Pasajul Basarab a fost blocat in instanta ani de zile, dar totusi s-a facut.

Biserica romano-catolica are hotarare judecatoreasca de demolare a blocului turn Cathedral Plaza, iar Oprescu nu executa hotararea.
(nici mie personal nu imi place ideea ca niste rechini imobiliari au atat de mare influenta la primar, dar mentionez fapte, nu le judec)

Traim in tara tuturor posibilitatilor, iar cand e vorba de voturi cred ca mai multi bucuresteni vor dori sa circule pe rute alternative la Bd. Iuliu Maniu decat cativa bucuresteni care si-au construit case la loc nepotrivit (pentru dezvoltarea orasului).


Erau alte vremuri cand s-au produs cele mentionate de tine...intre timp le-a cam intrat frica prin case de cand a inceput DNA-ul sa lucreze intensiv. Legat de "bucuresteni care si-au construit case la loc nepotrivit (pentru dezvoltarea orasului)", acest "loc nepotrivit" poate fi maine oriunde in orasul asta si oricine poate va proceda la fel ca cei afectati. Acei oameni si-au construit case legal, cu autorizatii emise de autoritati. Daca autoritatile doreau cu ardoare sa faca acest drum pe trama actuala, nu trebuia sa mai emita autorizatii si trebuia sa exproprieze acele proprietati iar acum nu am mai fi scris pe forumuri. Nu cred ca s-ar fi opus nimeni cu atata vehementa daca toate etapele acestui proiect ar fi respectat legea, dar in incompetenta ei, PMB a mers pe principiul "las ca merge si asa"...

Nu cred ca e nimeni nebun sa se opuna progresului, dar cand exista alternative mult mai ieftine (din toate punctele de vedere - constructie,exproprieri,etc.) ar trebui luate in calcul acestea intai apoi sa visam la utopii.
Ce facem peste 50 de ani cand traficul poate va fi de 10 ori mai mare ? Demolam cartiere ca sa facem loc unor drumuri ? Facem orase pentru autovehicule ?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Cu ultima afirmatie m-ai dat gata !
Inclusiv omul din Epoca de Piatra a crezut ca-si face casa pentru o vesnicie.
Cine crede ca ce se construieste acum va fi pentru totdeauna îi dau întalnire in 2215. Cine pune pariu ?
In ceea ce priveste casa fam Dumes este singura casa construita acolo, ceea ce ridica unele semne de intrebare, nu credeti ?
Am cunoscut pe cineva chiar foarte bine care a falsificat actele, avea o proprietate pe traseul autostrazii A 3 ( cand A 3 trebuia sa ajunga prin Bucurestii Noi ), si-a construit casa fix in locul pe unde trecea A 3, desi trebuia sa si-o construiasca vreo 60 metri "mai incolo". Noroc ca A 3 si-a schimbat traseul. Casa aia singulara acolo pentru mine e foarte suspecta.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 1ntruder

Eu unul nu inteleg de ce va cramponati de casa fam. Danes ?
Fam. Danes e de vina ca nu se face proiectul ?  :o  
Fam Danes e vinovata ca cei din CGMB au aprobat ca maimutele un proiect facut pe genunchi ?  
Daca o singura familie a reusit sa anuleze un ditamai proiectul, atunci cinste lor, ar trebui sa ne temem de ei.
Faza cu am cunoscut am dres nu prea se aplica in cazul de fata. Daca exista cea mai mica urma de ilegalitate in dobandirea/construirea proprietatilor afectate de acest proiect, eu cred ca aflam pana acum.
Cunosc 2 familii (si nu e fam.Danes) care locuiesc pe traseul drumului,si au absolut toate actele legale, casele fiind construite cu credit bancar pe X ani, case terminate in 2013...

 


Go to page:  1  ... 97 98 99 100 101 102 103  ... 296
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1  • 
Choose destination

Since our 2282 forum members have written 421055 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use