De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4353 posts, 895945 views
 
Go to page:  1  ... 153 154 155 156 157 158 159  ... 311
 
 

📖 Pagination options
Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

alexxd_31 wrote:
Andrei11 am si eu nevoie de o informatie.Din ce material sunt confecționate in general discurile agricole pentru discuitoare?

Imi pare rau, dar nu stiu / nu mai am acces la cursurile de la facultate. In exploatare nu mi-am pus problema asta niciodata, discurile uzate se inlocuiau cu unele noi pe care le gaseam fara probleme la bazele de aprovizionare / la furnizori. Nu pot sa-ti dau informatii false venind cu tot felul de presupunuri luate de aiurea de pe net.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" alexxd_31

Ma incanta ideea unui gratar din disc. Cineva zicea ca a luat unul de inox. Vroiam sa stiu daca e chiar un disc autentic sau e facatura.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" 133 313

Daa... cam din ce pot sa fie confectionate discurile pentru discuitoare, then and now?  :| Fonta nu, ca e cam casanta, si fonta de la masinile de tocat carne de pe vremuri in special era pentru gospodine, ca daca strangea sotul surubul plesnea bratul. Inox? E ieftin rau sa dai cu el prin tarana... Plastic lemn?  :lol: Io zic ca exista un material clar: otel. De care otel... Nu otel pentru gratar. But then again... am vazut la tara oameni cocand vinete pe discuri de aluminiu perforate deci... Acuma sincer, sobele si godinele sunt facute din fonta, deci asta s-ar preta mai bine pentru astfel de aplicatii... budget.
Si pana la urma internetul pentru ce-i decat sa dai sarci dupa: fisa - tehnologica - discuitor- agrar (si sinonimele in alte limbi)?  :|

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" alexxd_31

Ce se gaseste in comerț sigur e un chinezism. Nu cred ca are legatura cu cele autentice ( groase in carne si destul de grele). Cineva imi spunea ca a vazut unul autentic pe la Obor.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

A, pentru gratar vrei ? Am si confectionat pe banda rulanta pentru gratar inainte de 1989 - până prin anul 2008 - 2009. Iti trebuie un disc pentru tractor mare, de cel putin 180 CP. Daca ma lasi putin iti fac rost. Iti spun si de unde, ca nu  e secret.
Agromec Stefanesti. Te duci tu acolo sau mai asteapta putin ca daca am  treaba prin zona dau o fuga si pe acolo, s-ar putea sa mai cunosc oameni. Am lucrat 17 ani gard in gard cu ei si oricum ne cunosteam din facultate.
Fa putine sapaturi, daca e director tot Soare Petica ne cunoastem destul de bine.
Chiar sambata asta ma duc la un prieten care are un gratar  facut acum vreo 10 ani de mine acolo. Deci il are de 10 ani si rezista bine.
Oricum nu e din inox si e un otel moale.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" alexxd_31

Da pentru gratar!

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" TibiV

Bine macar ca s-a rezolvat gratarul, daca jihad-ul si procesoarele mai asteapta....
:lol:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" 133 313

Jihadul n-are ce sa distruga pe la Bucuresti, ca oricum e praf si pulbere, iar arabetzii riverani ramasi de pe vremea ailalta au dus-o mult prea bine pe la noi ca sa puna botul la ceva nouveniti cu idei. Doar a dat Ceausescu branza si graul la toate maimutzele si taranul roman colectivizat tinea paine la congelator, prin Oltenia.  :evil:  Taranii n-aveau voie sa cumpere paine de la oras, trebuiau sa-si munceasca pamantul confiscat murind de foame...  :evil: Si acu' se fac gratare din discuri.  :twisted:
I-a urmarit blestemul colectivului pe ciumpalacii drogati care si-au botezat clubul in asa hal.
Stiu sigur si cumetrii chestiile astea dar se fac ca ploua, sa-si justifice bugetele.  
Iar procesoarele... asteapta cumparatorii europeni distrusi de politicile istete nemtesti, pe la noi alterate si cu ceva condimente balcanice, politici de externalizare in marele "xerox" numit China.  :twisted: Or sa mai astepte mult si bine. Ca nu stie doar sistemul sa faca austeritate, altii tot intr-o austeritate au dus-o toata viata. :twisted: Pedeapsa! Ori isi vin in fire ori dam tara cadou pe tava cui o fi mai al dreaq. Austeritate totala si definitiva. Avem noi proprii nostri teroristi, from inside, pe care trebuie sa-i taxam. :twisted:
Acum ca ne-am lamurit... sa curga hexidiversiunile de intoxicat... ca nu erau destule infectii.  :twisted:

Bonus:
IMG2270.jpg (106.84 KB; downloaded 1937 times)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" alexxd_31

Chiar asa, vreau sa imi fac un gratar. Nu pot spune ca traiesc rau in Romania. Cand o sa consider ca e o tara de rahat o sa vand tot si o sa ma duc unde vad cu ochii, oricum pe alt continent. La revolutie s-a castigat un drept, dreptul de libera circulatie. Vaicarelire nu rezolva problema...

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" PinkyHog

Andrei, unde merge un disc, nu merge si al doilea, sa-i tina de urât? :)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Florinds

Numai sa nu puneti manele. :))

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Va spun de pe acum, luati unul pentru o grapa mare,  pentru tractor de minim 180 CP. Toti care au luat disc mic au regretat dupa aceea. Noi am facut ( artizanal ) numai gratare cu discuri mari. Ţăruşul din mijloc automat cu filet ( si piulita ) ca sa puteti regla distanta intre disc si  foc.
5-27-2016 4-01-24 PM.png (260.11 KB; downloaded 1919 times)
5-27-2016 4-07-38 PM.png (469.12 KB; downloaded 1914 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" 133 313

Anul asta teii sunt incarcati cum n-au mai fost de foarte multi ani.  :) Chiar daca sunt salbatici. Au avut apa suficienta.
IMG2287.jpg (1.08 MB; downloaded 1860 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" 133 313

Fostul ministru de ocazie de la transporturi, Rus, zice acu' la teve ca trebuie sa aducem diaspora acasa. Ba baiatu'... diaspora am tinut-o noi la curent cu tot ce ati ciordit si ati spaguit voi din banii trimisi de ea incoace. Mult succes s-o mai aduceti vreodata in patria dezinfectantilor-apa chioara!  :lol:

 


Go to page:  1  ... 153 154 155 156 157 158 159  ... 311
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421753 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use