Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Pietonalizare Piața Revoluției

34 posts, 3269 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Re: Pietonalizare Piața Revoluției subway guru

@ByOnu
Pasaj visezi matale, eu nu.
Intre Ateneu si magazinul Muzica e o zona ultracentrala complet moarta dar cu un imens potential comercial ce ar trebui fructificat cum se cade nu cu tarabe ambulante de bazar…

 


Re: Pietonalizare Piața Revoluției cris_m

Beaver_27 wrote here:
Și ce facem, începem să dărâmăm blocuri să facem parcuri peste tot unde efectiv nu e spațiu?

Dar de parcuri pe terenuri virane in oras sau la periferia orasului ce zici? Nu e musai sa darami blocuri, e suficient sa le construiesti cu cap (a se citi cu un oarecare spatiu intre ele).
Chiar nu inteleg ce va place asa mult la bulevardele astea pietonalizate si de ce le ridicati atat in slavi. Mie mi se par o carpeala prin care se incearca (dar nu se reuseste) repararea unei dezvoltari haotice, fara spatii verzi si de recreere. Solutia corecta este sa construiesti parcuri, iar pietonalizarile sa fie un bonus, nu invers. In acest moment cam asta e situatia.

 


Re: Pietonalizare Piața Revoluției Beaver_27

Eu nu cred ca lumea se plimba pe calea victoriei doar pentru ca nu au parcuri, este intradevar un motiv si ar trebui sa facem parcuri, dar calea victoriei este un spatiu urban plin de cultura, istorie, si niste magazinase si cafenele care nu o sa le ai niciodata intr-un parc. Mi se pare ca vezi problema gresit, nu avem pacuri deci nu trebuie sa avem nici spatii pietonale, mie mi se pare ca trebuie sa le avem pe ambele (a se vedea toate orasele din europa de vest care au facut zone pietonale mari).

 


Re: Pietonalizare Piața Revoluției shoppy

Parcurile si strazile pietonale nu se substituie intre ele:
- in parc te plimbi, te relaxezi, te bucuri de liniste si natura
- pe strada pietonala te plimbi ca sa vizitezi magazinele adiacente si sa bei/mananci

Este nevoie de amandoua, utie ce frumos este la Brasov complexul Strada Republicii / Piata Sfatului  si cu strazile adiacente (Curtea Hontersu(Biserica Neagra) / Strada Apolonia Hirscher / Strada Michael Wies / Strada Politehnicii), dupa logica ta pe strazile acestea si in Piata Sfatului ar trebui sa circule masini pentru ca au fost construite din capul locului ca strazi drepte si intersectii functionale.

 


Re: Pietonalizare Piața Revoluției Media

Străzile pietonale, cu spații comerciale, horeca, culturale scot oamenii din mall-uri nu din parcuri.

 


Re: Pietonalizare Piața Revoluției AdrianC

Bucurestiul nu are piete pietonale cum este pana si Piata Dacia din Buzau unde sa se te vezi cu oameni si sa iei vibe-ul orasului.
Cred ca traditional strada era locul de intalnire in Bucuresti. Cum strazile au fost ocupate de masini inclusiv de pe trotuare, oamenii s-au decuplat de oras.

E dragut in parc dar nu mereu vrei sa te uiti la pasarele si sa admiri vegetatia.
Mai vrei sa vezi ceva arhitectura, arta, design si Bucurestiul are destule cladiri frumoase multe fix in acea zona.

Cand mergeti in alt oras vizitati parcurile sau mergeti in centru unde de obicei este pietonal?

 


Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2287 forum members have written 421216 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use