Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Largirea Tudor Vladimirescu - Viilor (2010)

53 posts, 15623 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
  • plouis
  • Posted:
  •  


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor mindmasster

plouis wrote:
dupa aia tristete  :mrgreen:



De ce tristete dupa?

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor plouis

n-avem la ce ne mai uita.

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor mindmasster

plouis wrote:
n-avem la ce ne mai uita.


eh, stai linistit . se apuca de strapungerea de la ciurel . avem la ce ne uita . nu e asta o problema

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor (2010) Mircea G

Desi topicul este mutat la " lucrari finalizate " cred ca mai bine era sa fie inclus la categoria " lucrari fara rost si prost finalizate " .
A trebuit sa merg de citeva ori pe aceasta noua artera sa pot trage o concluzie .
Din Chirigiu in 13 Sep. se pleaca pe trei benzi  :!: ( inca nu se stie pt ce ...) si la jumatatea strazii , daca mergi pe banda 1 te trezesti ca banda " dispare " , devine banda de facut dreapta . Logica spune ca cei ce vin din Chirigiu n-au nevoie de o relatie pe Gheorghieni , mai mult , de o banda speciala . Aceasta " relatie " s-a facut numai pt a justifica prostia si neputinta de a scapa de cele doua statii de benzina amplasate prost .
Traseul strazii se putea corecta , lipsa cladirilor permitind acest lucru . Nu s-a facut .
Relatia TV -dreapta pe 13 Sep ... Nu s-a rezolvat problema masinilor parcate , banda este ocupata de " c--ruri " de masini sau mai rau masini . Intrarea pe 13 Sep  se face numai la noroc sau " la blana " ...
S-a vrut o artera o  de viitor si s-a realizat o ulita mai moderna , foarte buna pentru anii 1970 , numai ca sintem in 2010 si sfirsitul lumii ne va prinde cu aceasta caricatura de strada .
Intersectia TV-13 Sp trebuia reconfigurata , gasita o solutie pt virajele la stinga care o blocheaza in permanenta .
Intersectia din Chirigiu este mai " lejera " dar sufera de aceiasi problema .
In concluzie , o lucrare prost gindita , prost facuta , prost semnalizata dar scumpa .
Utilitatea ei este spre 0.
Poate v-a spune cineva ca " pe viitor ".... Gresit ! Ce rost are ulita intre doua intersectii blocate ? Cum poti sa spui ca ai facut o strada daca nu modernizezi si reorganizezi traficul in intersectiile unite de ea ?
In scurt timp se va da drumul la trafic pe podul Basarab .... Cine merge de pe Viilor , va trece de Chirigiu ( relativ bine ) si va intra pe TV. Prinde ceva viteza si in curba , la jumatatea strazii , conflict in trafic ! cei care au venit pe banda 1 trebuie sa intre pe 2 !!! Balamuc , claxoane , pomeniri de mame ... Scapat de prima sicana urmeaza intersectia cu 13 Sep . Nu va putea sta in coloana la semafor deoarece va fi o adunare de masini . Cei care vor sa faca dreapta incurca banda de mers inainte , masini incurcate si in pi---is , pomeniri de mame ! Daca a trecut intersectia , urmeaza alta sicana , spitalul ! Masini parcate , balamuc , toti scapati pe trei benzi de la semafor , trebuie sa se inghesuie pe doua ...  In fine , totul va culmina cu mitingul de pe Basarab ce pe relatia Grozavesti - Titulescu , nu va putea asigura iesirea " manifestantilor " intr-o strada " de cartier " .
Din pacate , sint total dezamagit .

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor (2010) Mircea G

Spuneam ca lucrarea este o porcarie....
A venit si confirmarea inutilitatii lucrarii si idioteniei specifice a proiectantilor ....
In intersectia Chirigiu a aparut militianul care deviaza traficul ce vine din toate directiile si vrea sa intre pe TV , pe o banda din contrasens , pe contrasens apoi printr-o alveola masinile fac dreapta si intra pe TV ....
Practic intrarea pe la Chirigiu pe bulevard nu se face prin intersectie ci pe contrasens . Rezultatul actual ? daca vi din 13 Sep pe banda 3 te trezesti cu masini care vin din fata ! , intersectia Chirigiu , o bulibaseala deoarece cei ce vor sa intre pe bulevard trebuiew sa intoarca sa intre prin banda 3 contrasens...misto ! Tipic romanesc
Uitasem ! Motivul pt care nu se intra normal pe bulevard , masinile care vin de pe calea Rahovei blocheaza la semafor intrarea pe bulevard .

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor (2010) Dominatrix

Apropo de intersectia de la Chirigiu, tare as vrea sa stiu cum vor fi organizate fluxurile de trafic in acea intersectie dupa realizarea strapungerii Berzei - Uranus, cand inevitabil va creste foarte mult traficul pe Calea Rahovei si str. Uranus intre Chirigiu si Calea 13 Septembrie, via mizeria numita Piata de Flori. Evident, va fi interesant de vazut pentru cine va mai apuca proiectul finalizat...eu nu cred ca il mai apuc.

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor (2010) DanCld

Razoare 2 FTW  :lol:

Sunt cateva solutii in zona:

1. pasaj subteran pe directia Odoarei - Vladimirescu pentru a separa traficul de tranzit de cel de iesire din Rahova
2. demolarea pietei de flori si refacerea segmentului istoric al sos. Viilor (in prelungirea Uranus peste Rahova veche pana la academia de tehnica militara)

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor (2010) Goldmund

Ce ar mai fi de facut in "zona":
Bd.Tudor Vladimirescu am vazut ca e "terminat"-nu stiu din poze sau reportaje daca acest bulevard...a fost indreptat de la intersectia cu 13 Septembrie,sau doar largit in curbele existente .
In orice caz,Piata Chirigiu poate deveni o piata f. importanta pt. Bucuresti,mai ales ca si largirea noului "Magheru",Buzesti...(strapungere prin spatele Casei Parlamentului)Uranus,Uranus ar trebui sa se "opreasca"in aceasta piata,Chirigiu-de unde prin Bd.Cosbuc ajunge rapid la Unirii.Asadar,pt.Piata Chirigiu as fi de parere ca trebuie construita dupa modelul marilor piete bucurestene,o piata larga,importanta pt. oras,cu un monumet-fantana arteziana in mijloc.De acolo,Odoarei si Sos.Viilor trebuie altfel taratate:este continuarea inelului principal al Bucurestiului(largita sau nu,circulatia in zona e cateodata infernala.)Candva,tramvaiele vor fi introduse in tunel(cel putin sub Odoarei-Viilor)sau,cateva tuneluri rutiere mai lungi decat cateva intersectii...,astfel e posibil ca tram.-ul sa ramana la suprafata si ar ramane loc pt. mai multe locuri de parcare,zone verzi...Orasul verde!Parerea mea

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor (2010) Dominatrix

Goldmund wrote:
Ce ar mai fi de facut in "zona":
Bd.Tudor Vladimirescu am vazut ca e "terminat"-nu stiu din poze sau reportaje daca acest bulevard...a fost indreptat de la intersectia cu 13 Septembrie,sau doar largit in curbele existente .
Nu s-a facut nici o indreptare a traseului.
Goldmund wrote:
Candva,tramvaiele vor fi introduse in tunel(cel putin sub Odoarei-Viilor)sau,cateva tuneluri rutiere mai lungi decat cateva intersectii...,astfel e posibil ca tram.-ul sa ramana la suprafata si ar ramane loc pt. mai multe locuri de parcare,zone verzi...Orasul verde!Parerea mea
Vad ca "se trage tare" pe M7, deci cred ca intr-un final va disparea tramvaiul din Rahova cu totul. Pe sub Odoarei - Viilor n-am cunostiinta sa existe vreun proiect de tramvai, si cu atat mai putin subteran. A existat, dar a picat din cauza protestelor locuitorilor de pe Panduri, asa ca s-a refacut numai linia pe Trafic Greu.

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor (2010) Goldmund

Supralargirea asta isi are rostul ei/ si inca cum!), daca va fi continuat intreg proiectul, pana la Piata Sudului...

 


Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421845 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use