Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasaj Subteran Piata Presei Libere (INAUGURAT 19.07.2015)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1252 posts, 337848 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 90
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj Piata Presei Libere Goldmund

Multumesc pt. raspunsuri
Abia astept sa vad ca incep lucrarile astea,
restul numai de bine

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Utilizator anonim

Am facut sectiunea deoarece lucrarile vor incepe in curand, se pare ca executantul este Astaldi si nu mai este nevoie decat de traditionalele avize si autorizatii pentru inceperea lucrarilor.

 


Re: PUZ si proiect Pasaj Piata Presei Libere shoppy

Cred ca ai pus o poza revocata, parca trebuia sa iasa o banda si pe Marasti.

 


Re: PUZ si proiect Pasaj Piata Presei Libere Costin

Primul mesaj e din iulie, apare ca nou pentru ca a fost facut sub-forum pentru subiectul acesta. Da, proiectul nu e chiar asa, exista bretea spre Marasti.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului cornel001

Daca se face bretea si spre Marasti, atunci rezulta ca singurii care mai vin pe langa pasaj (dinspre Miortita) merg imediat la dreapta la cladirea Presei sau mai degraba pe Poligrafiei, tot "prima la dreapta". Ma gandesc ca poate vor fi relativ putini deci i-as baga pe verde intermitent. Eventual si un pasaj subteran pietonal la trecerea pietoni Poligrafiei. Asta inseamna ca, coada care se face venind dinspre Arc catre stanga spre Poligrafiei/Marasti la suprafata (nu mi-e clar inca ce procent se duce unde, poate vad deseara) sa se fluidizeze. Cel putin cei catre Poligrafiei ar avea cu tot de mai sus cale complet libera odata ce ar trece de semaforul de dinainte de rond, si cred ca si cei catre Marasti daca sincronizeaza semaforul de la trecerea pietonala de la Marasti.

 


Re: PUZ si proiect Pasaj Piata Presei Libere andrei11

PUZ - ul e de foarte mult timp, sa-mi explice cineva unde intoarce tramvaiul usuratic, ca eu nu inteleg. Cred ca de atunci s-au mai schimbat ceva date, inclusiv parcarea de 4500 locuri ! Nu cred ca se va face acolo, o sa sara ca arse diverse ONG - uri ca se distruge spatiul verde. Daca vor parcare de ce nu o fac in zona Casei Presei Libere sau in zona Expozitiei, e loc destul.
Nu apar nici macar cele 2 cladiri care flancheaza intrarea in expozitie, nici sensul giratoriu din fata spitalului.

 


Re: PUZ si proiect Pasaj Piata Presei Libere Costin

E clar dinainte de 2002, se vede capatul lui 41 in configuratia veche, dinainte de modernizare...

 


Re: PUZ si proiect Pasaj Piata Presei Libere shoppy

Nu va mai uitati la poza aia, e depasita, desi am luat la mana subiectul principal dar nu reusesc sa o gasesc pe cea actuala.

 



Re: PUZ si proiect Pasaj Piata Presei Libere andrei11

E interesanta varianta de pasaj gasita de Aztec. Intr-adevar, daca vii dinspre Kiseleff spre sos Bucuresti - Ploiesti, cu alte cuvinte de la Arcul de Triumf la Fantana Miorita nu inteleg la ce trebuie pasaj pentru ca nu se subtraverseaza nimic. De precizat ca marea parcare din primul PUZ prezentat se regaseste si pe acesta din urma. Nu inteleg cu ce-i incurca acolo existenta acelui spatiu verde. Puteau sa faca parcarea subterana in fata Casei Presei.
Plan Pasaj PPL
Plan Pasaj PPL.jpg (85.01 KB; downloaded 4764 times)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: PUZ si proiect Pasaj Piata Presei Libere Mircea G

Nu sustin utilitatea acestui pasaj . Eu stiu ca se circula acceptabil iar un viitor pasaj va duce la o aglomeratie infernala la Arc , din cauza fluxului rapid de masini ce pot veni de pe Buc / P .Daca acest flux de masini va fi temporizat prin semafoare , efectul pasajului este ZERO .
Ce-am constatat eu : aglomeratia din rond , este numai din cauza proastei semnalizari . Acolo , prin numai citeva semne , se poate ACUM circula fluent .
Nu trebuie decit sa fie marcate clar benzile , care banda , pentru care directie . Atit .
Acum cind vi ( spre exemplu ) de pe Buc / P , la iesirea din rond toti se imbirliga , deoarece se incadreaza gresit si se trezesc aiurea pe benzi , cel ce vrea sa mearga pe Marasesti ii ia fata lui ala ce vrea pe Kisselef , ala ce vrea pe Poligrafiei , ia fata la toti ...asta este nebuneala si factorul ce duce la trecerea foarte incet prin intersectie .... dar daca se vrea pasaj ....

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului marius baciu

si daca vin de la Arc si vreu sa merg spre Marasti??

 


Re: PUZ si proiect Pasaj Piata Presei Libere fider

Ironia cea buna este urmatoarea: in prezent, chiar si intr-o zi buna, traficul nu se gatuieste la Piata Presei ci la Arcul de Triumf. Acest lucru este valabil mai ales pentru directia Baneasa - Arcul de Triumf - Aviatorilor.

Probabil ca principalul argument al pasajului este doar sa dea bine pe hartie si sa se mai bifeze ceva facut pe harta orasului. Curios sau nu, se risipesc sume uriase pentru pasaje inutile in loc sa se inceapa ceva in zone precum Razoare, Sos. Progresu intersectie cu Calea Rahovei, Piata Sudului sau altele. Am impresia ca de multe ori pentru toti primarii care s-au perindat in ultima perioada singurul interes si singura ambitie permanenta era sa se faciliteze iesirea din Bucuresti pentru cei care au pompat bani masiv in Baneasa si pe Valea Prahovei. Secundar pare sa fie si interesul singurei destinatii principale, magnetul pentru mici si bere pe Valea Prahovei. In rest, am dubii ca a existat vreun alt vector mai important mai ales ca nici unul dintre primari nu imi pare sa fi avut decat stofa de om marginas cu pretentii cand ajunge mare, la fel ca o buna parte dintre alegatorii sai.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului marius baciu

Aici vroiam sa ajung.Defapt trebuie reconfigurata toata zona odata cu modificarea circulatiei in rond,regandita pe fluxuri de circulatie interzis virajul la stanga pe orice straduta

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 90
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj Subteran Piata Presei Libere (INAUGURAT 19.07.2015)  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422140 posts in 5258 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use