Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasaj Subteran Piata Presei Libere (INAUGURAT 19.07.2015)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1252 posts, 337830 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 90
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Utilizator anonim

Din informatiile pe care le am aceasta lucrare va incepe cel tarziu in luna octombrie iar realizarea acestuia va dura 18 luni.

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere telvanni

18 luni pe hartie

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere shoppy

Hmm, asi zice ca nu este nevoie de acest pasaj dar poate ca este o idee foarte buna sa se faca anticipat, cand santierul nu va bloca jumatate de oras. Sunt foarte curios cum vor construii pe sub actualul pasaj pietonal...

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere telvanni

Decat sa largeasca bulevardele mancand din spatiul verde si trotuare mai bine sa faca intersectiile denivelate...chiar si asa cum spui tu, anticipat.

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere Nightwolf

Utilizator anonim wrote:
Din informatiile pe care le am aceasta lucrare va incepe cel tarziu in luna octombrie iar realizarea acestuia va dura 18 luni.



Astia nu au inceput organizarea de santier la Universitate pt. parcari si in octombrie ne-o da cu pasajul pe DN?? Pai in octombrie incepe pasajul, magistrala M5, nush inca ce santiere.... si o sa vina frigul si tot draq ala o sa iasa....

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere ANTENA

Nu stiu ce sens are acest pasaj.
S-a tot vorbit ca dupa finalizarea pasajului Baneasa, se va muta toata aglomeratia la Piata Presei. Oare chiar s-a mutat in asa hal incat sa fie nevoie de pasaj?
Dupa parerea mea, la Arcul de Triumf ar fi mult mai indicat de facut un pasaj la cum se prezinta traficul.
Pe la Piata Presei se circula decent. In plus de la fantana Miorita la P-ta Presei, au fost create 4 benzi de circulatie, tocmai pentru scurtarea cozii la semafor.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Piata Presei Libere Tom

Totul e ca lucrarile sa se liciteze, iar ei sa bage banul in buzunare. Le e foame mare, iar viitorul nu le suna deloc bine, chiar si celor dintre ei cu vodafone. N'ar fi exclus ca peste 1 an, cand va suna telefonul lor, sa raspunda un mesaj care sa sune cam asa: "Numarul apelat are stapanul inchis sau se afla dedesubtul ariei de acoperire".

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere mindmasster

Chiar nu vad rolul pasajului , nu a mutat nici o aglomeratie . asa cum a spus si "ANTENA" sunt 4 benzi de la Fantana Miorita la piata presei si mai este si stopul de dupa pasajul baneasa care mai tine ceva  special sa nu se aglomereze . Momentan chiar nu e nevoie , sunt alte proiecte mult mai benefice (strapungerea care tocmai a inceput , noul bulevard uranus, pasaj la razoare ...)


Un articol despre proiect .Edilii au aprobat pasajul de 27 mil. euro de la Piata Presei Libere  

2 iun 2009

Consiliul General al Municipiului Bucuresti (CGMB) a aprobat ieri proiectul pasajului subteran de la Piata Presei Libere, care va avea o lungime de 550 de metri si va costa municipalitatea circa 27 mil. euro, durata investitiei fiind de 18 luni. Toti cei 38 de consilieri municipali prezenti la dezbaterea proiectului au votat pentru aprobarea acestuia. In urma cu trei saptamani, primarul Sorin Oprescu declara ca doreste ca lucrarile la pasajul de la Baneasa si la pasajul subteran de la Casa Presei Libere sa fie finalizate in apropierea aceluiasi termen, astfel incat traficul sa nu fie din nou restrictionat in acea zona. Consilierii au mai aprobat un proiect de hotarare prin care Parcul Izvor a fost trecut de la Administratia Lacuri Parcuri si Agrement Bucuresti (ALPAB) in administrarea Consiliului Local al Sectorului 5, unde primar este Marian Vanghelie.

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere vancouver

1. daca tot fac pasajul, atunci in orice caz semaforul de la intersectia cu Str. Elena Vacarescu TREBUIE desfiintat, in locul lui facut un pasaj pietonal suprateran.
2. asa cum au spus si altii aici, un pasaj la Arcul de Triumf era mult mai util. Parerea mea este un pasaj subteran dublu (pe 2 nivele) la Arcul de Triumf, si anume:nivelul -1 directia Kiseleff -> Magheru (adica spre Piata Victoriei), cu ramura spre Constantin Prezan (adica spre Piata Charles des Gaulles / Dorobanti);nivelul -2 colectare trafic care merge spre Bd. Kiseleff (adica spre Piata Presei) venind de pe Maresal Averescu (adica dinspre Turda/1 Mai) si de pe Constantin Prezan (adica dinspre Dorobanti). La suprafata ar mai circula atunci un numar redus de masini, ceea ce este si de dorit, fiind la intrarea in parcul Herastrau.

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere Dominatrix

Pun si eu o intrebare prosteasca: de ce vor sa inceapa atatea lucrari toamna? Asa, daca se apuca prin septembrie – octombrie, dupa vreo 2 luni, hopa vine iarna, si stiti ca nu-i ca vara.
vancouver wrote:
2. asa cum au spus si altii aici, un pasaj la Arcul de Triumf era mult mai util. Parerea mea este un pasaj subteran dublu (pe 2 nivele) la Arcul de Triumf...
O fi posibil asa ceva, dpdv tehnic? Ar fi nevoie si de exproprieri pe Kiseleff si Averescu, si nu cred ca ar fi prea usor.
Oare Arcul de Triumf ar suporta un asemenea pasaj sub el? La cum se fac unele lucrari in Romania, poate fac pasajul si cade Arcul cu francezii de fata. :twisted:

Serios vorbind, eu nu inteleg de ce majoritatea investitiilor se axeaza pe "fluidizarea traficului", dar despre fluidizarea transportul in comun de suprafata nu se vorbeste aproape deloc si singurele "investitii" care se fac sunt acele mizerii galbene. O fi mai important sa aiba Eba si altii ca ea pe unde sa goneasca precum scroafa in calduri cand se duce la dentist cu dureri de masele?

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere shoppy

Daca fac pasaj la Arcul de Triumf o sa se atraga o parte din traficul de pe Aerogarii, care o sa se gatuie la Piata Presei, si o sa zica lumea ca in loc sa se faca pasaje treptat pe diametrala nord-sud s-a inceput ca gaina in mijlocul gramezii.
Si da, la Arcul de Triumf sunt multe case(a se citi palate) de partid, deci mai greu cu exsproprierile.

Cat despre sf-uri, Arcul de Triumf francez e mai mare decat al nostru si dedesubt are pasaj pietonal si statie de metrou, deci de putut se poate orice.
Iar in orasul asta este nu putem spune ca nu avem nevoie de ceva.

 


PUZ si proiect Pasaj Piata Presei Libere MetrouFan

Dupa un pic de cercetare am gasit si PUZ-ul:



Se pare ca se planuieste si o parcare subterana ( 4500 de locuri )  :D

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Piata Presei Libere Utilizator anonim

Ideea cu parcarea a aparut inca inaintea celei cu pasajul, probabil se vor apuca de ambele odata, sa vedem daca sunt bani sa inceapa pana la sfarsitul acestui an.

 


Re: Pasaj Piata Presei Libere Gabi23

Sa construiasca acele parcari 3 X 1500 de locuri, ar necesita distrugerea acelor pomi din zona? Si inca ceva, mi se pare mie sau harta pe care e facut proiectul e de acum 10 ani? Spun asta pentru ca este desenat capatul lui 41 cum era pana in anul 2002..

Cu ocazia noi constructii sper sa dispara si acel pasaj pietonal infect in care stau toti betivii, de iti vine sa vomiti cand il traversezi  :evil:.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 90
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj Subteran Piata Presei Libere (INAUGURAT 19.07.2015)  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422139 posts in 5258 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use