Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)

377 posts, 52157 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 27
 
 

📖 Pagination options
Re: Reabilitare Pasaj Unirii Costin

Am creat subiect separat pentru aceste lucrari, va rog sa continuati aici cu discutii, stiri, materiale foto etc. Daca e nevoie, poate deveni si subforum, vedem cum evolueaza lucrurile pe parcurs.

Pentru ca informatiile erau imprastiate in mai multe subiecte, iar acum sunt pentru prima data la un loc, va recomand sa cititi din urma. O sa gasiti raspunsul la unele intrebari relativ recente, inclusiv de ce UAT apartine pasajul ;)

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii andreiiul

Vin eu cu cateva imagini si clipuri postate pe FB pe pagina primarului.

https://fb.watch/dWG7zZ0UzW/

https://fb.watch/dWGa8RB1WL/

In pozele 1, 2 si 4 vedem multa apa care presupun ca este din infiltratii. Daca este asa, pana acum de de nu a iesit la suprafata acea apa? Stim bine ca apa isi face mereu traseu liber si cauta cai de a iesi la suprafata pt a putea curge linistita. In primul clip (sec 19-21) avem un mic izvor subteran.

Sper totusi ca lucrarile de modernizare sa nu se rezume doar la cosmetica si ca rezultatele expertizelor sa nu duca o inchidere mai de durata. Nu cred ca in 2 luni se pot ataca atat partea de consolidare a structurii cat si partea estetica a pasajului.
Capture1.JPG (154.67 KB; downloaded 3431 times)
Capture2.JPG (176.01 KB; downloaded 3431 times)
Capture3.JPG (145.91 KB; downloaded 3431 times)
Capture4.JPG (102.21 KB; downloaded 3431 times)
Capture5.JPG (99.84 KB; downloaded 3431 times)

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii cris_m

Si de la mine 2 poze pe care le-am facut ieri la rampa de la Cocor...
20220627_123959.jpg (907.85 KB; downloaded 3334 times)
20220627_123953.jpg (917.27 KB; downloaded 3334 times)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Reabilitare Pasaj Unirii Mircea G

2 luni este termen nerealist pt o asa lucrare .
In primul rind nimeni nu spune ce este cu apa ...
apa subterana sau apa infiltrata din dimbovita ????? ca sint doua lucruri diferite .
2/ stoparea infiultratiilor prin " injectie " este o mare prostie daca infiltratiile sint majore , deoarece necesita perforararea betonului pina la aducerea sub forma de sita , caci se dau milioane de gauri ...
Inca nu avem o constatare oficiala de dupa decopertare si stabilirea modului de actiune .

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii andrei11

Nu e nicio Dâmboviţă acolo ! Acolo sunt 3 conducte fi 1600 mm prin care curge Dâmboviţa. Cea curgătoare. Luciul de apă ce se vede în apropierea pasajului n-are legătură cu Dâmboviţa şi n-are legătură cu luciul de apă de la ExBanca Religiilor.
Nu există niciun pod peste nicio apă.

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii andreiiul

Rasfoind site-ul PS4 am gasit PHCL aferent aprobarii indicatorilor tehnico-economici pt reabilitarea Pasajului Unirii.
Documentul poate fi studiat in link-ul de mai jos.
https://ps4.ro/wp-content/uploads/2022/05/af-pr-nr.153-28.05.2022.pdf
Conform estimarii, lucrarile au valoarea de aprox 11 mil euro.
In document avem detalii atat despre structura pasajului cat si despre lucrarile ce urmeaza a fi efectuate in 2 etape.
Din cele 2 etape, etapa 2 va fi interesanta atat din punct de vedere al lucrarilor efectuate cat si al impactului asupra traficului din Piata Unirii. Lucrarile din etapa 2 inseamna decopertarea intregului sistem rutier situat deasupra pasajului, pana la planseul pasajului.
Avand in vedere lucrarile propuse pt etapa 1, 2 luni cred ca sunt suficiente dar la limita.
Lucrari etapa 1.JPG (112.61 KB; downloaded 3135 times)
Lucrari etapa 2.JPG (72.01 KB; downloaded 3135 times)

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii survola

Totul depinde de ce se găsește acolo jos.

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii subway guru

Cred ca nu si-au imaginat la ce se baga, au presupus o cosmetizare facila si atat.

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii andreiiul

Mai mult ca sigur asta si-au imaginat. O cosmetizare rapida care sa aduca niste voturi. Etapa 2 vedem noi cand o facem.
Astept sa vad cand mai apar imagini noi pe pagina lui Baluta. Mie unul acele infiltratii de apa pe care le-am pus in poze imi dau senzatia ca problema e mai grava decat se asteptau. Desi, asa cum am zis, acele infiltratii nu erau vizibile cand exista asfalt prin pasaj. Oare Dorel sa fi atins ceva?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Reabilitare Pasaj Unirii Mircea G

andrei11 wrote here:
Nu e nicio Dâmboviţă acolo ! .........

Ma rog , infiltratii de la conductele alea . Cum afla daca sint ok ????

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii andrei11

N-au decât să sape până dau de ele.

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii zapacitu

Da ce-i acolo, bancuri cu Alinuta? Cum sa sape pana la ele? Si din moment ce sunt trei, nu pot fi sigilate una cate una pentru servisare sau ceva?

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii shoppy

Remember Lujerului  :mrgreen: .

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii subway guru

Nu e acelasi lucru, pasajul asta e majoritar din prefabricate. Etansarea (Sigilarea???) intre prefabricate e treaba delicata si indelungata…

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 27
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421850 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use