Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor (2010)

281 posts, 56318 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 21
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing Utilizator anonim

Bucureşti: Restricţii de trafic pe Aviatorilor, toată vara
După o lună şi jumătate de dispute cu reprezentanţii Ministerului Culturii, Administraţia Străzilor a reuşit în final să obţină acordul pentru înlocuirea cu asfalt a pietrei cubice de pe Bulevardul Aviatorilor.

Deşi nu aveau avizul, reprezentanţii Ministerului Culturii (cred ca au vrut sa zica reprezentantii Primariei..) au început lucrările încă de acum două săptămâni.Pe sensul de mers de la Piaţa Charles de Gaulle spre ieşirea din Bucureşti sunt asigurate două benzi. Dinspre Pod Bordei spre centrul Capitalei se circulă însă pe o singură bandă. Aici lucrările vor dura până la 15 iulie, spun reprezentanţii Administraţiei Străzilor.

Aviz obţinut pe jumătate
Şi după 15 iulie, traficul le va da bătăi de cap şoferilor, pentru că se va circula doar pe două benzi, pe ambele sensuri. Pe bretelele unde în prezent se parchează maşini, vor fi construite nişte zone pietonale care vor fi realizate din piatră cubică. O altă zonă refăcută cu piatră cubică va fi cea din jurul monumentului Aviatorilor.

„Pentru a obţine avizul şi pentru această etapă, a II-a a proiectului, Primăria trebuie să prezinte un studiu istoric. Documentaţia trebuie să aibă ca efect punerea în valoarea istorică a zonei prin păstrarea unor detalii specifice perioadei interbelice, cum ar fi marcarea intrărilor la monumentele riverane, amenajarea spaţiilor verzi“, a explicat consilierul Dan Nicolae, din cadrul Ministerului Culturii.

Refacerea Bulevardului Aviatorilor i-a bucurat pe şoferi, însă ambuteiajele din trafic le-au tăiat elanul. „Se circulă cumplit! În plus, în zonă este foarte mult praf şi trebuie să ai geamurile la maşină închise când treci pe aici“, a spus ieri Alexandru, un şofer în vârstă de 33 de ani.

Se reia traficul pe sub „Basarab“
Poliţia rutieră recomandă şoferilor ca rute ocolitoare tronsonul Bulevardul Mareşal Constantin Prezan, Şoseaua Bucureşti- Ploieşti, Bd. Aerogării, strada Nicolae Caramfil şi tronsonul  Bulevardul Mareşal Constantin Prezan, Şoseaua Bucureşti- Ploieşti, Bd. Aerogării,  Aviator Şebănescu, Bulevardul Barbu Văcărescu.

Municipalitatea are şi o veste bună pentru bucureşteni. Traficul rutier pe sub Pasajul Basarab s-ar putea relua la 15 septembrie, a declarat astăzi primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, aflat în vizită pe şantier cu primarul Romei, Giovanni Alemanno.

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 72903.html€

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing telvanni

Adio piatra cubica....sa vina asflatul....deja a venit. S-a turnat pe unele portiuni primul strat.

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing Nightwolf

Au inaintat destul de repede fata de ultima vizita acum 2 saptamani. Evolutia e promitatoare:
- de la Eliade spre C. de Gaulle avem asfaltat deja pana la 1/2 distantei, restul este balastat probabil vor turna saptamana asta.
- de la Eliade spre Pescarus este asfaltat tot. Banuiesc ca mai trebuie tras stratul de uzura.
- locala dintre Eliade si Pescarus nu e atinsa inca. Probabil ca acolo vor repune piatra cubica..

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing telvanni

Vom avea bordura pe mijloc? sau mi se pare mie....

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing Nightwolf

Tot ce se poate... in ultimul studiu al Comisiei de Siguranta Rutiera au ajuns la concluzia tampita ca pe un drum cu minim 3 benzi pe sens se impune bordura ... Se vehiculeaza ca si pe Magheru s-ar putea sa introduca noua formula ...

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing 3mil

Eu prevad ca o sa avem pe Magheru pe mijloc acele separatoare galbene, dragute si foarte eficiente.  :twisted:

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing Tom

Cum va arata aceasta bordura? Va fi pur si simplu o "bordura" ? In unele locuri va fi practic un obstacol nesemnalizat, ca bordura cretina dela Grozavesti inainte de pasajul videan.

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing Nightwolf

S-a efectuat devierea. In acest moment intre Pta. C. de Gaulle si Rond Pescarus se circula pe sensul asfaltat. La ora 02.00 cand am trecut azi pe acolo pe sensul celalalt se muncea sustinut la excavatiile pentru fundatie. De asemenea tot rondul de la Pescarus a fost reconfigurat - partea cu parcul Herastrau.

Poze undeva pe zilele urmatoare cand nu uit aparatul acasa :)

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing Serban

Azi noapte pe la ora 3:00 se lucra in forta pe tot santierul....

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing Serban

La cum arata zona cred ca la rondul de la Pescarus va aparea un giratoriu....sa vedem mai departe

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing Tavi

Serban wrote:
La cum arata zona cred ca la rondul de la Pescarus va aparea un giratoriu....sa vedem mai departe

eu unul nu-i vad rostul ... dar poate ma insel
la ce credeti ca ar putea sa foloseasca un giratoriu acolo?

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing mindmasster

Tavi wrote:
Serban wrote:
La cum arata zona cred ca la rondul de la Pescarus va aparea un giratoriu....sa vedem mai departe

eu unul nu-i vad rostul ... dar poate ma insel
la ce credeti ca ar putea sa foloseasca un giratoriu acolo?


La nimic . Ce sa caute un giratoriu acolo?

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing Nightwolf

Nu fac giratoriu o sa micsoreze parcarea si o sa faca intrarea pe acea locala mult mai in spate ... atata tot .. gen o alveola impartita in doua cam asa arata zona...

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing Serban

Am mai trecut acum prin zona si mie tot mi se pare ca vor sa faca un giratoriu, altfel nu s-ar justifica bordurile etajate care apar cam de pe banda 1 a sensului de mers spre pod...dar se poate sa ma insel..vom vedea

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 21
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421850 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use