Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul BrașovTransportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)

 

Topic: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid

39 posts, 12971 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Stefan28

Sunt cel puțin 7 din 10 autobuze sosite în București la reprezentanța de pe Șoseaua Odăii. De menționat că înăuntru scaunele sunt tapițate într-un albastru mai închis.









(validator de la Radcom instalat într-unul din autobuze)


 


Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Andrei Andraș

Înainte de a fi primul cu „breiching niuz”-ul, nu cred că te mai costau 5 minute ca să cauți informații despre ele și să începi topicul așa cum ar fi recomandat, dar nu mai contează.

Vorbim de niște autobuze comandate în urma unei licitații a Primăriei Municipiului Brașov privind achiziționarea a 10 autobuze hibrid prin intermediul Programul Operațional Regional. La licitație au participat Solaris și Mercedes-Benz, cea din urmă urmând a-și adjudeca contractul. Scopul acestor autobuze ar fi, chipurile, „îmbunătățirea calitatea aerului” din cartierul Bartolomeu, aceeași vrăjeală mincinoasă spusă de oricare autoritate locală pentru justificarea achiziției de autobuze hibrid. Vor circula pe liniile 25, 28 și 41, doar că ele au fost suplimentate, așadar nu se va mai respecta niciun plan privind acoperirea în totalitate a acestor linii cu aceste autobuze.

Ca brașovean, spun cu cea mai mare relaxare faptul că această achiziție este una inutilă, moștenită din mandatul fostului doar pentru a mai bifa cheltuirea unor bani europeni. Vechimea de doar 2 ani a autobuzelor Menarini nu justifică în niciun fel această achiziție.

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Puss in Boots

Nu au o alta nuamta de verde decat ce are Brasovul?

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid PTMZ

Ba da. Vehiculele noi din Brașov au un verde mai închis, combinat cu negru. Mercedes-urile au venit în verdele spălăcit care a fost ales și pentru Sinaia și Oravița.

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Andrei Andraș

Pe foaia din parbrizul autobuzului din prima poză este scrisă destinația, dar judecând după afișajele și validatoarele Radcom, ar fi pentru noi. Intuiesc că vor fi și colantate cu ceva, nu vor veni așa goale.

 


Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Andrei Andraș

Ieri a sosit primul astfel de autobuz în garajul Rulmentul.

Are logo-ul orașului pe lateral și prostia neagră de pe bot (pe aia de pe lateral am înțeles-o) ale primului autobuz din primul mesaj. S-a copiat aspectul de Trollino, rezultatul fiind... :bleah:

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Andrei98

Nu stiu cum s-au gandit ei sa copieze un design de pe o caroserie  "patratoasa" cu multe linii si unghiuri drepte pe una care este cam pe dos...

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid ALEXCFRBV

Un Mercedes Benz Citaro Hybrid colantat cu numele orasului Brasov se afla la reprezentanta Mercedes Benz de pe Calea Bucuresti din Brasov .
L-am vazut azi dimineata  din autobuzul de pe linia 35 .

 


Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Andrei Andraș

E acolo de pe 17 septembrie.

 


Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Andrei Andraș

În decursul zilelor de ieri și de astăzi au fost livrate toate autobuzele garajului Rulmentul urmând, ca după parcurgerea tuturor formalităților, să fie predate coloanei Bartolomeu pentru deservirea liniilor 25, 28 și 41.

 


Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Andrei Andraș

Autobuzele au primit numere de parc între 2172 și 2181 ceea ce înseamnă c-au fost incluse în rândul autobuzelor „electrice” ( :roll: ), în continuarea SOR-urilor (2100 - 2159) și a viitoarelor Karsan (2160 - 2171).

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Robert

Andrei Andraș wrote here:
Înainte de a fi primul cu „breiching niuz”-ul, nu cred că te mai costau 5 minute ca să cauți informații despre ele și să începi topicul așa cum ar fi recomandat, dar nu mai contează.

Vorbim de niște autobuze comandate în urma unei licitații a Primăriei Municipiului Brașov privind achiziționarea a 10 autobuze hibrid prin intermediul Programul Operațional Regional. La licitație au participat Solaris și Mercedes-Benz, cea din urmă urmând a-și adjudeca contractul. Scopul acestor autobuze ar fi, chipurile, „îmbunătățirea calitatea aerului” din cartierul Bartolomeu, aceeași vrăjeală mincinoasă spusă de oricare autoritate locală pentru justificarea achiziției de autobuze hibrid. Vor circula pe liniile 25, 28 și 41, doar că ele au fost suplimentate, așadar nu se va mai respecta niciun plan privind acoperirea în totalitate a acestor linii cu aceste autobuze.

Ca brașovean, spun cu cea mai mare relaxare faptul că această achiziție este una inutilă, moștenită din mandatul fostului doar pentru a mai bifa cheltuirea unor bani europeni. Vechimea de doar 2 ani a autobuzelor Menarini nu justifică în niciun fel această achiziție.


Nu ne mai vindecam…am ajuns sa hulim autobuze moderne, cumparate “aproape” pe gratis, intr-un oras in care circula troleibuze vechi de +40 de ani si autobuze din anii 2000. Desi polueaza, un Mercedes Hybrid, va polua de mult mai putine ori decat un Conecto. Da, ele sunt de ani de zile in Europa, pe vremea cand nu existau electrice. Noi suntem cu 20 de ani in urma, deci…

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Adrian.B

Acum 2 zile am vizitat depoul de la Rulmentul și l am surprins pe IF048625 făcând probe prin depou.
20211101_142200.jpg (822.08 KB; downloaded 3181 times)
20211101_142213.jpg (1.99 MB; downloaded 3181 times)

 


Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Andrei Andraș

Robert wrote:
Nu ne mai vindecăm...
Ce legătură au Citaro cu Conecto care merg la mama naibii la Vama Buzăului sau cu troleibuzele vechi (care pentru cultura ta generală nu au "40+ani" niciunul)? Dacă citeai mesajul citat aflai că aceste Citaro înlocuiesc autobuze Menarini de 2 ani vechime.

Eu le "hulesc" (dacă ăsta e termenul la modă acum), da? Eu prefer să gândesc cu capul, nu cu picioarele ca autoritățile. Când spun că nu aveam nevoie de ele, știu foarte bine pe ce mă bazez când susțin asta. De banii ăștia, s-ar mai fi putut cumpăra 4-5 autobuze electrice și acoperi încă o linie cu acestea.

(Pe același principiu, voi la Cluj aveați neapărat nevoie de microbuzele "școlare"? Înclin să cred că nu.)

@Adrian.B Rulmentul este garaj, nu depou. Depou e ăla din Triaj al CFR-ului.

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422089 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use